hele reeks records sport 129 Emotionele titel Kromowidjojo Schaatsers en fans zijn wereldbekermoe De Die maakt met zesde plek op 200 vrij zijn EK kortebaan goed Van den Brand voorin in Gieten en Koksijde maandag 29 november 2010 Technisch directeur jacco Verhaeren neemt in december vier zwemmers en zes zwemsters mee naar het wereldkampi oenschap kortebaan in Dubai. Bij de mannen gaan Nick DriebergenRobin van Aggele, Lennart Stekelenburg en Joeri Verlinden van start bij hei mondiale toernooi de Verenigde Arabische Emiraten. Femke Heemskerk, Inge Dekker, Rano mi Kromowidjojo, Hinkelien Schreuder, Sharon van Rouwendaal en Moniek Nijhuis kwalificeerden zich bij de vrouwen. door Rob de-Brayo EINDHOVEN - Met een heel dik me- daillerecörd sloot de Nederlandse zwemploeg gisteren het Europees kampioenschap kortebaan in Eind hoven af. Negen keer goud, acht keerzilver en vijf keer brons; 22 plakken in totaal, een bak meer dan het oude record uit 1998. Toen kwam Oranje tot vijftien, vooral dankzij de supertalenten en latere olympische helden Pie- ter van den Hoogenband en Inge de Bruijn. Nederland bewees in Eindhoven weer eens dat het op de goede weg zit. Want een flink aantal toppers uit grote zwemlanden (Frankrijk, Groot-Brittannië, Zwe den) mocht dan verstek hebben la ten gaan, als zij er wel waren ge weest, had dat volgens technisch directeur van de KNZB Jacco Ver haeren niet heel veel uitgemaakt. „Ik kijk vooral naar de tijden en als je dan ziet wat er op dit mo ment elders wordt gezwommen, is duidelijk dat wij over de hele breedte op een erg hoog niveau hebben gepresteerd. Het laat zien dat onze opleidingsstructuur werkt." De oogst van '98 (Sheffield) gold heel lang als een uitschieter naar boven. Vanaf het eerste EK korte baan in 1996 tot aan het toernooi van 2007 bedroeg de Nederlandse opbrengst gemiddeld iets meer dan zeven stuks. Er was in die pe riode ook een uitschieter naar be néden: in 2002 in Riesa bleef Oranje steken op drie medailles. Dat was ook verklaarbaar, want destijds ontbraken Van den Hoo genband en De Bruijn juist. In 2007 veranderde er iets: het Ne derlandse zwemmen kreeg een ge degen opleidingsstructuur. Er werd een begin gemaakt met de bouw van een 'topsportpiramide': twee nationale trainingscentra (Eindhoven en Amsterdam) en daaronder een aantal regionale centra. Sinds kort kent de pirami de daaronder nog een laag: vereni gingen met een speciale oplei dingsfunctie, twintig in getal. Wie als zwemmer goed is, klimt op de piramide; wie niet meer goed ge noeg is, zakt terug. Het werkt, ge tuige de groei van het aantal me dailles in de laatste drie jaar:, in 2008 in Rijeka waren het er ne gen, vorig jaar in_ Istanbul veer tien en nu dus 22. Dat is geen toe val. Er is nog meer 'bewijs': Ne derland boekte de afgelopen vier dagen nog twee records. Het aan tal deelnemers met een rood-wit-blauw vlaggetje op de badmuts was met 27 nooit eerder zo groot (en dan ontbrak de onfor tuinlijke Sebastiaan Verschuren nog vanwege een gebroken vin ger) en ons land was nooit eerder in zoveel finales vertegenwoor digd: 25. En dan trokken Hinke lien Schreuder en Robin van Agge le zich nog terug voor respectieve lijk de 50 rug en de 100 wissel en spaarde Joeri Verlinden in de se ries van de 200 vlinder net iets te veel kracht. Veel primeurs waren er ook. Sharon van Rouwendaal, zeven tien jaar pas, pakte in Eindhoven haar eerste individuele medaille op een seniorentoernooi. Het was zelfs meteen twee keer raak (100 en 200 meter rugslag). Van Rou wendaal bevond zich in goed ge zelschap. Ook Tessa Brouwer (brons 100 school), Job Kienhuis (brons 1500 vrij) en Nick Drieber gen (brons 50 rug) veroverden voor het eerst een individuele me daille op een groot internationaal toernooi. Verlinden deed dat voor het eerst op de kortebaan (zilver 100 vlinder, brons 50 vlinder). En Ranomi Kromowidjojo won haar eerste individuele internationale titels (100 vrij, 50 vrij). Het zijn allemaal jonge zwem mers nog. Ze kunnen stuk voor stuk nog jaren mee. En ook achter hen zit alweer volop talént. Nieu we records lijken niet ver weg. EINDHOVEN - Hoewel Ranomi Kromowidjojo op het Europees kampioenschap kortebaan in Eindhoven op de 100 meter vrij haar eerste titel haalde, had haar goud op de sprint emotioneel meer waarde. Vlak voor haar race op de 50 vrij moest de zwemster terugdenken aan de hersenvliesontsteking die ze afge lopen zomer kreeg tijdens een trainingskamp op Te- nerife. Hierdoor belandde ze vlak voor het EK lange- baan in het ziekenhuis. „Die film van toen schoot even door mijn hoofd. Ik bedacht me dat het ook heel anders had kunnen lopen. Ik had wel dood kun nen gaan ofzo. Het drong nu pas tot me door dat ik van heel ver moest komen." Kromowidjojo wist ook dat de titel van haar werd verwacht. „Die druk leg ik ook mezelf op. Je moet dan wel met die druk en spanning kunnen omgaan. Het is wel heel fijn om te kunnen beseffen dat ik niet alleen gezond ben, maar ook in vorm." door Roeflaimdl van Vliet EINDHOVEN - Eind goed, al goed. Dat vond zwemmer Stefan de Die van zijn EK kortebaan in Eindho ven. De 24-jarige Terneuzenaar had pech aan het begin van het toernooi, maar sloot de titelstrijd in eigen land goed af „Ik ben blij dat ik me nooit uit het veld heb la ten slaan", zei hij gisteravond. Dat had kunnen gebeuren door zijn pechvolle prestaties op de 4x50 wissel en de 100 vrij. Op het estafettenummer miste hij donder dag met Nick Driebergen, Robin van Aggele en Joeri Verlinden nipt - op 0,08 seconden - het podium. Een dag later zat hij drie tiende af van een finaleplaats op het indivi duele onderdeel. „Natuurlijk baal de ik", zei De Die. „Maar ik heb het daarna van me af kunnen zet ten. Ik was het hele seizoen al niet echt goed op de 100 en ik wist dat mijn beste nummer, de 200, nog zou komen. Ik moest dus gewoon - geduld hebben." Op die 200 vrij kwam hij gisteren in actie, na een dag rust. Zowel in de series (1.45,18) als de finale (i-45,33) zette de Zeeuws-Vlaming de zesde tijd neer. „Ik ben echt heel blij dat ik de finale gehaald heb", vertelde De Die, die nooit eerder in de individuele eindstrijd van een groot toernooi stond. „Graag had ik nog in de 1.44 ge zwommen. De sfeer in het stadion was fantastisch en daar had zo'n tijd mooi bij gepast, maar dat luk te me net niet." De zwemmer van het Nationaal Zweminstituut Amsterdam had graag ook nog in de eindstrijdwan de 4x50 vrij gestaan. Gister ochtend zette hij met Jan Kersten, Bas van Velthoven en Robbert Donk de tweede tijd neer: 1.27,30. Voor de finale, waarin het Oran je-kwartet als vijfde finishte, werd hij gepasseerd. „Ik snap alleen niet waarom. De bondscoach, Jacco Verhaeren, heeft me vervangen voor Robin van Aggele. Waar schijnlijk omdat ik me dan maar op één nummer hoefde te richten, Stefan de Die na één van zijn optre dens op het EK kortebaan. maar ik vond dat beide finales ver genoeg uit elkaar zaten." Of De Die in de finale had meege daan of niet, het maakte volgens hem voor het eindresultaat weinig uit. „Misschien waren we iets snel ler geweest dan nu, maar we wa ren niet op het podium gekomen. Daarvoor waren de verschillen met de andere landen te groot." De Zeeuws-Vlaming concentreert zich nu nog één week op de korte baan. Komend weekeinde zal hij uitkomen op het NK in Amster dam. Daarna verruilt hij het 25 me- terbad weer voor het 50 meterbad. „Er komt een heel belangrijk sei zoen aan. In 2011 is het WK lange- baan in Shanghai. Daar kunnen we ons op de 4x200 vrij al plaat sen voor de Olympische Spelen. Voor kwalificatie moeten we bij de beste twaalf landen komen. Lukt dat daar niet, dan wordt het heel moeilijk om Londen te ha len." De Die is overigens nog niet verze kerd van deelname aan het WK. In het voorjaar kan hij startbewij zen verdienen. 55. WÊMSMWWM S SS £S£3£3 S HHiMÜ M GIETEN - Tom Meeusen heeft giste ren de Superprestige-cross van Gie ten gewonnen. De Belg toonde zich in de sprint te snel voor de Tsjech Radomir Simunek Jr en diens Belgische teamgenoot Dieter Vanthou renhout. Bij de vrouwen ging de zege naar Daphny van den Brand. De Euro pees kampioene rekende in de slot- ronde af met haar laatst overgeble ven concurrente Sanne van Paas- sen. De Tsjechische Pavla Havliko- va werd derde. Zaterdag veroverde Van den Brand in Koksijde de leiding in de wereld beker dankzij de tweede plaats ach ter Katherine Compton. Niels Albert won daar bij de man nen. De Belg liet wereldkampioen Zdenek Stybar uit Tsjechië (twee de) en Belgisch kampioen Sven Nys (derde) knap achter zich. door Edward Swier HAMAR - Even geen stress, maar ge zond zweet. Ireen Wüst en Wou ter Olde Heuvel verkozen dit week einde een trainingskamp in het Zuid-Afrikaanse Stellenbosch bo ven de wereldbekerwedstrijd in Ha- mar. Ze waren daarmee, volgens hun TVM-coaches, beter af Op de atletiekbaan werd geïnvesteerd in de toekomst. Op de fiets, in het zwembad, -in een aantrekkelijke temperatuur van 28 graden. De vrieskou van Noorwegen was heel ver weg. In een na-olympisch jaar is er ruim te voor experimenten, kan de druk wat van de ketel. Het moet op ter mijn renderen. Want van wedstrij den rijden word je niet altijd beter. Het is juist daarom dat de wereld bekerraces dit jaar door sommigen eerder als hinderlijk dan heerlijk worden ervaren. Neem de sprintwedstrijden in Obi- hiro. Er gaan half december amper Nederlanders heen. De Japanse stad is moeilijk bereikbaar, boven dien maakt een jetlag de reis nog onaantrekkelijker. De nationale ti telstrijd is, met het oog op plaat sing voor de in Nederland te verrij den WK sprint van 2011, belangrij ker. Ar ie Koops, directeur sport van de KNSB, erkent dat „de hoe veelheid wereldbekers én hun loka- tie niet altijd even gelukkig zijn. Je moet als topsporter vermoeidheid zien te voorkomen." Veel reizen is ingrijpend. Maar, zegt Koops, „je kunt ook niet zon der wereldbekers. Je moet je meten met de concurrentie, je wilt je ook in vorm rijden." Fans én schaatsers lijken echter een beetje wereldbekermoe. Niet voor niets zei Simon Kuipers zaterdag middag, na zijn tweede plek op de 1500 meter, met een brede grijns „en nu snel naar huis." Dezelfde middag nog vloog hij terug. De NOS heeft het ook wel een beetje gehad met de wereldbekers. Gedwongen door bezuinigingen zendt de omroep slechts samenvat tingen uit. En publiek is ook al moeilijk te porren. Dat het in Ha- mar dit weekeinde flink vroor, mocht door onverbeterlijke opti misten aangevoerd worden als. re den waarom de tribunes maar ma tig gevuld waren, zelfs in het schaatsmeklca Thialf was het twee weken terug bepaald niet vol. Het lijkt er een beetje op dat de we reldbekerwedstrijden steeds meer verworden tot noodzakelijk kwaad. Hebben schaatsers de kans om ze te laten lopen, dan doen ze dat graag. Zeker de schaatsers die het zich financieel kunnen veroor loven om de euro's van WB-spon- sor Essent te laten lopen, gaan steeds meer doseren. Zelfs de besten moeten toegeven dat het soms allemaal te veel wordt. Shani Davis werd vorige week in Berlijn slechts zevende op de 1500 meter. Hij opperde daar dan ook zijn wedstrijdschema nog maar eens tegen het licht te hou den. Altijd maar alles rijden, dat is onmogelijk. „Ik zal me vaker moe ten sparen." Ook in Hamar kon Davis niet win nen. De Amerikaan werd, achter Trevor Marsicano (1.45,54) en Si mon Kuipers (1.45,97), slechts der de in 1.45,98. Kuipers: „De verschil len met de rest waren groot, ieder een had moeite met het zware ijs." Stefan Groothuis (negende), Mark Tuitert (tiende) en Rhian Ket (acht tiende) gingen op een hoop. Tui tert klaagde over zijn rug. „Ik kon slechts met kunst- en vliegwerk starten, dacht eerder in de week nog dat ik net zo goed direct het vliegtuig naar huis had kunnen ne men. Ik moet ook straks in Neder land maar eens met Jac overleggen hoe we verder gaan. Het hoofd wil meer dan het lichaam kan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67