Markt biedt andere beleving I 141 zeeland Van Noord wint met 859 cm vis 'Polenboot' in Vlissingse binnenhaven nog leeg OPEN MIDDAG Ruim 4500 euro voor Palabana bij benefiet Getij Zelfgemaakte kerstkaarten, kleding, hoofddeksels en tweede- handsboeken. Er vallen op Schouwen-Duiveland buiten het reguliere aanbod om heel wat marktjes af te struinen. Kleinschalig wonen Nieuwerkerk Dinsdag 7 december 2010 maandag 29 november 2010 BURGH-HAAMSTEDE - Met 859 centi meter aan vis is Ruud van Noord zaterdag eerste geworden in de strijd om de Krabbe Trofee, in de categorie senioren. Tweede en der de werden Bernard Bosma en John Beun. Sonja van Vliet eindigde bij de jeugd en in de categorie dames als eerste. Zij sloeg 8 botten met een totale lengte van 233 centimeter aan de haak. Onder de korpsen was de winst voor Hengelsport Maassluis. De le den van deze club waren goed voor 2146 centimeter vis. In dezelf de categorie gingen Greys-Trabuc- co (2016 cm vis) en Spro (1744 cm vis) met respectievelijk de tweede en derde plaats naar huis. De strijd om de Krabbe Trofee wordt jaarlijks op poten gezet door de bijna 50 jaar oude Hen gelsportvereniging De Krabbe uit Burgh-Haamstede. Er hadden zich, ondanks de kou, 160 deelne mers ingeschreven. Daarvan zijn er maar enkelen niet komen opda gen, aldus de organisatie. De vangst bestond vooral uit schar, bot, wijting, puitaal en gul. ZIERIKZEE - De vrijdag in het kader van Wereldaidsdag gehouden Be nefietavond in hotel-grandcafé 't Getij in Zierikzee heeft ruim 4500 euro opgeleverd. Dat geld gaat naar het Palabana Kinderdorp in Zambia van de Pola van der Donckstichting. Dit dorp, waar aidswezen een thuis en een oplei ding krijgen, is recent met 40 kin deren (tot een totaal van xoo) ge groeid. Anne Martens maakt zich op Schouwen-Duiveland al jaren lang sterk voor dit doel. De bene fiet werd ingekleurd met een buf fet, muziek en een kunstveiling. INKOPEN door Esme Soesman Winkelharten krimpen de ko mende jaren drastisch. Wat aanbod van markten betreft kon het op Schou wen-Duiveland afgelopen wee kend echter juist weer niet op. Mensen konden onder meer te recht op een braderie, kerstmarkt, hobbybeurs en historische markt. Verspreid over de kernen Renesse, Zierikzee, Ouwerkerk, Nieuwer- kerk en Bruinisse. „Een winkelier moet wachten op zijn klanten. Wij zoeken de klanten op", ver klaart standhouder Eric Bijl het rij ke aanbod in de regio. De hande laar in beeld- en geluidsdragers (van kalenders tot cd's) uit Hel mond staat twee dagen lang op de Sint en Kerst Braderie in het Zie- rikzeese Sportcentrum Onderdak. Die markt - goed voor 62 stands - is een nieuw initiatief van exploi tant Joey Brand van Sportcafé On derdak en zijn vader (marktkoop man) Jan Brand. Het idee erachter is dat mensen op één plek terecht kunnen voor al hun december maandinkopen. Joey realiseert zich heel goed dat internet op dat gebied steeds meer terrein wint. „Maar ik verwacht dat de charme van een markt veel doet. Sinter klaas komt hier langs, er is Glüh wein en muziek. Het is gezellig. Dat is toch een heel andere bele ving dan je inkopen doen vanach ter de computer." Bijl, die zijn waren ook via inter net aan de man brengt, ziet de we reld om zich heen in rap tempo veranderen. Als marktkoopman ben je in zekere zin in het voor deel ten opzichte van winkeliers. „Die moeten torenhoge huren be talen. Wij zoeken klanten op en zijn, dat zie je vooral met zomer- markten, toch ook een soort ver maak." Maar tegen internet is het voor beide partijen even moeilijk vechten. „Of de markt toekomst heeft? Ik weet het niet. Het ver baast me hoe hard het afgelopen jaar is gegaan op internet. Ik ga zelf volgend jaar ook meer inter net en minder markten doen. Maar de veranderingen hebben ze ker ook te maken met branchever vaging. Je koopt tegenwoordig een bladblazer bij de drogist, noem maar op. Je kunt overal voor van alles en nog wat terecht." Behalve als je het over zaken als gezellig heid hebt. Want markten zijn, zo stellen ook Brand en Bijl, veel meer dan handel alleen. Dat was onder meer in Ou werkerk goed te zien. In de Geertruidkerk, waar de jaarlijkse Kerstmarkt werd gehou den, schoven bezoekers uitgebreid rond tafel om soep te eten en te kletsen. „Een gezellige, samenbin dende dag", ervaart pastor Joëlle Kooman - die de kerstmarkt voor het eerst meemaakt. Klopt, zegt kerkrentmeester Jacob Manni. „We hechten erg aan dat onderlin ge contact, ook met mensen die niet aan de kerk zijn verbonden. Velen komen op een dag als van daag ook altijd even langs." Op hobbybeurs Gouden Handen in Bruinisse speelt nog een ander element een rol, vertellen organisa toren Marjolijn van Dommele en Jacolien Brokx. „Je doet als deelne mers inspiratie bij elkaar op." Hob byist Bas Vrijland uit Bruinisse: „Je denkt. Ie praat. )e komt tot in zichten en leert van elkaar". Vrij land staat op de beurs met (een deel van) zijn verzameling motor blokjes, brommers en sterrenkij kers. En vertelt en passant over en kele van zijn andere passies zoals dansen en spiritualiteit. Verkopen doet hij niet. Zijn verzamelingen zijn voor hem van grote waarde: emotioneel en als cultureel erf goed. „Maar als je ergens zo veel plezier aan hebt, is het leuk als je dat kunt delen." In Sportcentrum Onderdak werd voor het eerst een tweedaagse Sint en Kerstbraderie gehouden. Daar was van alles te koop. Van kleding, tasjes en kalenders tot oliebollen, keramiek en andere sfeerbrengers voor in en om het huis. Onder meer in de vorm van kerstattributen. Niet dat Sint werd genegeerd. Die kwam met wat Pieten 'in het echt' langs. De kerstmarkt in de Geertruidkerk in Ouwerkerk is altijd goed voor een op-: brengst van rond de 1500 euro. Dat geld wordt gebruikt voor onderhoud aan de kerk. Vrijwilligers werken een jaarrond hard om de spullen voor de ze verkoop gereed te krijgen. Er is van alles te koop. Van tweedehandsboe- ken tot zelfgemaakte artikelen. En heerlijk geurende soep. STICHTING ZORGVERLENING Van de Gereformeerde Gemeenten in Zeeland door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Geen Polen, geen Hongaren, geen Bulgaren. Geen Russen, geen Roemenen; nog geen Belg. De enige mensen aan boord van de met zo veel trots bin nengehaalde 'Polenboot' in de Vlis singse binnenhaven, is de beman ning. De hutten zijn nog leeg. Nadat exploitant Scaramouche Ho- telships de afmeerdatum eerst al telkens zag verschuiven, moet ze nu ook al wachten tot de eerste gasten aanmonsteren. Een paar grote opdrachtgevers maakt nog even pas op de plaats, aangezien die hun orders pas volgend jaar kunnen verzilveren. „En dat zijn niet de minste", zegt Gerard van Wijngaarden van Sca ramouche. „Sterker nog: met hun werknemers zou die boot zo vol zitten. Maar ja, voorlopig komen ze niet." Op zich hoeft er geen man overboord te zijn. In de stad wonen nog genoeg arbeidsmigran ten in veel te kleine kamertjes, leg de de SP vorig jaar nog in een zwartboek vast. De gemeente wil die daar weg hebben, vandaar dat ze de Liberty Ann naar Vlissingen heeft laten varen. „Het zou echter fijn zijn als de ge meente dan ook zorgt dat de bewo ners vanuit die schrijnende situa ties hierheen komen. Dat is niet mijn taak. De gemeente heeft ons ingehuurd en ik heb alleen te ma ken met opdrachtgevers. Niet di rect met bewoners." De gemeente laat via een voorlich ter weten dat het toch aan Scara mouche is om te hutten te vullen. „Wij hebben gefaciliteerd zodat de boot er nu ligt. Onze taak is nu al leen nog om de situatie te handha ven." Dé gelegenheid om Stichting Zorgverlening beter te leren kennen! Kijk eens rond in ons gezellig ingericht pand aan de Kerkring en maak kennis met de teamleider. U bent van harte welkom! Wij bieden onze bewoners een kleinschalige, huiselijke omgeving, met liefdevolle en deskundige 24-uurs verzorging. U kunt zich nu nog inschrijven! ■1 van 14.30 - 17.30 uur Voor meer informatie, tel. (0118) 67 66 78

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48