het motto Zeeuwse ondernemers genuanceerd over Kamer Nieuw kwalletje ontdekt Marine duikt naar erfgoed Overvallen hebben een enorme impact op de samenleving en - vooral - de slachtoffers. Het Walcherse overvallenteam van de politie heeft de afgelopen anderhalfjaar meer dan de helft van de overvallen op het eiland opgelost. foto Frouwkje Bijlstra/GPD overvallen van de 37 heeft de Zeeuwse politie sinds 2008 opgelost en binnenkort worden de daders van nog twee overvallen aangehouden. van de teamleden maar ook door dat die contact hebben met alle an dere geledingen binnen de Zeeuw se politie. Elke ochtend zitten ze aan bij het overleg tussen de ver schillende disciplines van de poli tie en wordt er informatie uitge wisseld. Hagen: „Als we dan vertel len dat er bij een overval een ver dachte is gesignaleerd die een paar se jas droeg en op een blauwe scoo ter reed, weten de mensen van de surveillancedienst soms al wie we moeten hebben. Er is namelijk heel veel kennis bij de 'blauwe dienders' over wat er gebeurt op straat." Om overvallen op te lossen scha kelt de Walcherse politie ook om wonenden in. Agenten gaan niet alleen van deur tot deur om na vraag te doen of er iets bijzonders is gezien, er worden ook folders verspreid met een serie vragen. De Bree: „Dat werkt echt." Het gebeurt wel eens dat een slachtoffer van een overval er zelf verantwoordelijk voor is dat zijn zaak niet kan worden opgelost. Ha gen stelt met enige teleurstelling vast dat het team 'een jaar verloor' omdat een slachtoffer om persoon lijke redenen cruciale details niet vertelde. Pas toen dat feit boven water kwam, kon de politie met succes de daders achterhalen. foto Ruben Oreel De rechercheurs Anton Hagen (I) en André de Bree door René Schrier MIDDELBURG - De wat grotere Zeeuwse bedrijven denken genu anceerd over een mogelijk verdwij nen van de Kamer van Koophan del, zoals deze week gesuggereerd is. Volgens Cees van Belzen, direc teur van constructiebedrijf Hille- brand in Middelburg, is de Kamer van Koophandel vooral nuttig voor startende ondernemers. „De Kamer van Koophandel kan hen adviezen gevên." Van Belzen zegt zelf, als directeur van een groot be drijf met 65 man personeel, niks aan de Kamer van Koophandel te hebben. Directeur André Verheijke van sloopbedrijf Sturm en Dekker in Oostkapelle zegt de Kamer weinig in te schakelen. Toch denkt hij dat de organisatie nuttig is. „Vooral op cursusgebied. Ze bieden regelma tig cursussen aan." Jos van Damme, woordvoerder van kunstmestfabriek Yara in Sluis kil, ziet het nut van de Kamer ze ker wel in. „De Kamer van Koop handel doet onderzoek, onder meer naar de werkgelegenheid bij en de resultaten vah bedrijven. Wij vinden het dan ook vervelend dat de positie van de Kamer van Koophandel onder druk staat." Lex Verstraeten van het in funde ringstechnieken gespecialiseerde bedrijf Fundex in Oostburg is een andere mening toegedaan. Hij noemt het 'niet zo'n slecht idee' op de Kamer van Koophandel te bezuinigen. „Het is een ambtelijke organisatie geworden die maar groeit en groeit. We betalen er, schat ik, jaarlijks zo'n twee- a drie duizend euro aan en krijgen daar eigenlijk niks voor terug. En als je informatie wilt hebben, moet je er nog apart voor betalen." Zeelandia bakkerijgrondstoffen in Zierikzee (1600 werknemers) maakt weinig gebruik van de dien sten van de Kamer van Koophan del. Directeur Roelof Krist: „Wij zijn een internationaal bedrijf. Al leen voor de registratie is de Ka mer voor ons van belang. Kamerdi recteur Steenis komt nu zelf met het voorstel de afdracht van bedrij ven flink te verlagen en het profijt beginsel in te voeren. Dus dat je be taalt voor verrichte diensten. Dat spreekt me wel aan." „De Kamer van Koophandel mag morgen worden opgeheven. Dat zeg ik niet alleen vandaag. Dat roep ik al dertig jaar en het gaat me ook niet om die bijdrage," zegt Piet Warnar, directeur/eigenaar van compressorenfabriek Airpack (100 werknemers) in Zierikzee. Theo Nieuwenhuizen, directeur van Habo Hoveniers in Renesse (30 werknemers) vindt de Kamer van Koophandel belangrijk als lob by-instrument. „De KvK doet goed werk, maar een eventuele in krimping is voor ons van beperkte invloed", zegt managing director Bas Alblas van Lamb Weston/ Meijer in Kruiningen. „Dat komt vooral doordat er tegenwoordig heel veel digitaal kan worden afge handeld." maandag 29 november 2010 BRUINISSE - De stichting Anemoon heeft dit weekeinde bekendge maakt dat een nieuwe kwallen- soort in de Oosterschelde is ont dekt. Dat gebeurde al op 6 juni toen een sportduikster het kwalletje, een zo genaamd Trompet steelkwalletje tijdens het open Nederlands kam pioenschap onderwaterfotografie fotografeerde in de Oosterschelde bij Bruinisse. Deze maand werd bekend dat het voor Nederland de eerste waarne ming van een nieuw steelkwalletje is geweest. Aan de lijst van 48.700 soorten die in 'De Nederlandse Biodiversiteit' is gepubliceerd, kan Haliclystus salpinx, het Trompet steelkwalletje, als 48.701ste soort worden toegevoegd. De ontdekker van het eerste Ne derlandse exemplaar van Haliclys tus salpinx stelt voor om hem de Nederlandse naam Trompet steel kwalletje te geven. De kwal werd op vijf meter diepte op Wakame bruinwier aangetrof fen en was niet groter dan drie mil limeter. door Marcel Moeide VLISSINGEN - Het onderzoek van de Duik- en Demonteergroep naar restanten van het admiraalschip De Walcheren (1689) heeft geen nieuwe aanwijzingen opgeleverd. Volgens marinewoordvoerder Vale rie Meelker-Casparie is met een on derwaterrobot net buiten de Vlis- singse Koopmanshaven over een gebied van 1000 bij 250 meter de bodem afgezocht. Net als eerdere verkenningen dit jaar, vanaf een vaartuig van Rijks waterstaat, zijn 'onregelmatighe den' waargenomen. Marinedui kers hebben in die waarnemingen echter geen overblijfselen van een wrak kunnen herkennen, aldus Meelker. De marine heeft de zoektocht een week geleden uitgevoerd in het ka der van een stroomtraining van de duikers en een test van de robot, zegt Meelker. De kans op een ver volg is volgens haar heel klein, ge zien de bezuinigingen waar defen sie mee te maken heeft. Maritiem historicus Doeke Roos uit Vlissingen hoopt dat de mari ne toch nog een klein gaatje kan vinden. „Dit is van enorm belang voor ons cultureel erfgoed." Ande re instanties hebben de deur voor verder onderzoek al in het slot ge gooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3