14 Hindervlinder en een vogelvrij Rust lijkt weergekeerd in de Bonedijkestraat Dixhoom naar glazen huis 3 FM Nintendo Vogelvrij vest Hindervlinder Taal- en beeldproject Poem Express maandag 29 november 2010 door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Met het reddings- vlet 9218 doet de Middelburgse red dingsbrigade Van Dixhoom mee aan Serious Rescue. Deze actie heeft als doel geld op te halen voor de 3FM-actie Serious Re quest. Lid van het algemeen bestuur van de Van Dixhoornbrigade Marieke Dominicus-de Rooij: „We gaan zondag 19 december naar Bergen op Zoom. Vanuit de jachthaven daar varen we met een aantal ande re reddingsbrigades naar Eindho ven, waar het Glazen Huis van 3FM staat. Daar komen we op 21 december aan. Vier vrijwilligers va ren de boot. De tocht voert door kanalen en binnenwateren. De ac tie is opgezet door de reddingsbri gade van Bergen op Zoom. Zij ver zorgen ook de overnachtingen en het eten en drinken tijdens de tocht. Ik ben trouwens benieuwd hoe het de opvarenden straks ver gaat, het zal best koud zijn aan boord. We zijn nu druk op zoek naar sponsors." Niet alleen de Van Dixhoornbriga de sluit zich aan bij Serious Res cue, ook strandwacht Domburg, reddingsbrigade Goes en strand- reddingsbrigade Westenschouwen doen mee. De organisatie wil dat tijdens de 160 kilometer lange tocht nog meer reddingsboten aan sluiten om uiteindelijk met 'een lang oranje lint van reddingsboten het Glazen Huis te bezoeken'. OORLOGSDAGBOEK Jaap Komejan hield tijdens de bevrij ding van Walcheren een dagboek bij: www.pzc.nl/oorlogsdagboek STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl De nintendo is een ding, want ik ben de king en ik wil met niemand delen! Maar..... wel met iemand spelen. Het gedicht van de 8-jarige Sem Kilsdonk kreeg de Zeeuwse Poem Award. De piepjonge dichter doet er nogal nuchter over. „Ik vind de DS gewoon heel leuk. Ik speel er heel veel op en ik help ook andere kinderen als ze het niet begrijpen." Het juryrapport spreekt van 'een herkenbaar gevoel, je kunt een ding hebben dat je met niemand wil delen en tegelijk verlangen om met een ander te spelen'. Zijn pos ter heeft volgens de jury ook 'de kunstzinnige uitstraling waarnaar Poem Express altijd op zoek is'. Vogel gaat niet dood, heeft een vogelvrij vest. Kort maar krachtig is de gedichten poster van Twan Dingemanse (8). Hij voorzag zijn postervogel ook echt van stoffen kleding. Maar later dichter worden, nee dat wil hij toch niet. „Ik word autocoureur", vertelde Twan, die trouwens wel erg van grapjes maken houdt. De jury prees Twan voor zijn 'speelse taalgevoel: de woordspeling vogel vrij vest is heel grappig'. Het feit dat de vogel werd aange kleed met 'bescherm snde kleding' maakt volgens de jury dat 'de pos ter tot leven komt, spannender wordt'. Hindervlinder die zie je de laatste tijd minder want de mensen hebben liever niet dat hij hindert. De grote vlinder in pastelkleuren op de poster van Saïda Alkhatem laat niets te wensen over. „Ik hou van vlinders en van roze en lila. Ik was voor m'n gedicht bezig met vlinders en toen hoorde ik iemand hinder zeggen. En toen bedacht ik dit woord." De jury meent dat Saïda 'de grootte en ribbelstruc tuur van de poster goed benut' heeft. 'Een leuk taalgrapje, gecom bineerd met een mooi kleurrijk beeld'. Sem Kilsdonk uit Middelburg ont ving de Poem Award Zeeland. Twan Dingemanse uit Oostkapelle kreeg de eerste prijs voor 'Vogel'. Kleurrijke posters, korte ge dichten en taalgrapjes vorm den de basis van de Zeeuw se deelname aan het interna tionale beeld- en taaiproject Poem Express. door Annemarie Zevenbergen Heerlijk, die kinderfanta sie. Wie bedenkt er nu een hindervlinder, een sokkenspin, of onderbroe ken otter' Het kwam zaterdag aan bod in de Zeeuwse Bibliotheek, bij de uitrei king van de Zeeuwse Poem Award. Een dichtprijs voor jeugdig talent, in het kader van het inter nationale beeld- en taaiproject Poem Expres. De aula van de bieb was dan ook gevuld met zenuw achtige dichters in spe, ouders en opa's en oma's. Met foto- en video camera's in-de hand. De award ging naar de 8-jarige Sem Kilsdonk uit Middelburg voor zijn gedichtenposter De nintendo is een ding. Daarnaast werden een eerste en tweede prijs uitgereikt, respectievelijk aan Twan Dinge manse (8) uit Oostkapelle met Vo gel en Saïda Alkhatem uit Middel burg met Hindervlinder. Het was overigens niet niks voor de taaiwondertjes. In een ochtend tijd een gedicht bedenken en dat ook nog beeldend weergeven. Ga d'r maar aan staan. En dat deden ruim 300 Middelburgse en Veerse basisscholieren voor de Poem Ex press. Uit alle posters werden er twaalf genomineerd. Die waren za terdag te zien en ook te horen, de twaalf dichters lazen hun eigen werk voor. Veelal korte gedichten; immers in de beperking toont zich de mees ter. Ontroerend, zoals die van Na than over oorlog waarin hij zegt ...ik ga niet mee, in de oorlog gaan ook kinderen dood, maar ik ben nog niet zo groot. Humoristisch ook; bijvoorbeeld De Sokkenspin waarin dichter Noah zelfs aangeeft met hoeveel poten die spin omhoog kriebelt. De dichtreis van de kinderen be gon in de Zeeuwse bieb en eindig de daar dus ook voor de negen die geen prijs kregen. De winnaars gaan door naar de landelijke wed strijd en misschien zelfs naar de in ternationale. Hun posters worden in ieder geval opgenomen in de rei zende expositie van Poem Express, die de hele wereld overgaat. Zo hangt een Vlissingse winnaar van afgelopen jaar nu in Zweden, vertelde Henk Kosters van de Zeeuwse Bieb. Hij organiseert het project samen met Kunsteducatie Walcheren. Alexandra Huybreghs van Kunsteducatie: „We hebben de kinderen in een snelkookpan gestopt. Ze moesten het eerste wat ze.bedachten opschrijven. Niet twijfelen, niet zoeken, direct aan de slag. Dat heeft heel goed ge werkt. Er zaten hele leuke dingen tussen. Ik hoop dat de subsi diekraan voor dit project niet dichtgaat. Er komen zulke mooie dingen uit en de kinderen komen ook in contact met werk van leef tijdgenoten uit andere landen." Aïda Alkhatem uit Middelburg werd tweede met haar 'Hindervlinder'. De Poem Express is een internatio naal taal- en beeldproject voor kin deren van 6 tot en met 13 jaar. De organisatie is in handen van Stichting Autoped in Rotterdam. Sinds 1992 reizen gedichtenpos ters van kinderen de wereld rond. In de Zeeuwse Bibliotheek werd za terdag de Poem Award Zeeland uitgereikt. Uit twaalf genomineerden wer den drie winnaars gekozen. In totaal namen ruim 300 kinde ren van basisscholen uit Middel burg en Veere deel aan het pro ject uit het Cultuurmenu van Kunsteducatie Walcheren. De deelnemers kwamen uit de groepen 5 tot en met 7. De deelnemende kinderen beke ken eerst de expositie in de Zeeuwse bieb met winnende pos ters van kinderen uit acht landen. De leerlingen hadden vervolgens een ochtend de tijd om hun ge dicht te maken en dat beeldend over te brengen op een poster. De Zeeuwse jury bestond uit kin derboekenschrijver Ben Slingen- berg, Kathrin Ginsberg (directeur CBK) en Thea Everaers (poëzie- werkgroep Middelburg). door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De rust lijkt weerge keerd in de Bonedijke. Voor de oorzaak verwijzen bewoners naar de winterse temperaturen, maar de gemeente Vlissingen denkt dat het ook zeker komt door de 'goe de' gezinsgesprekken die onlangs hebben plaatsgevonden. De wijk mag dan vernieuwd zijn, sommige oude problemen staken nog altijd de kop op. Veel bewo ners klagen over bedreigingen, van dalisme en intimidaties. Die klach ten heeft de gemeente Vlissingen met woningcorporatie l'Escaut uit eindelijk serieus opgepakt door naar de kern van het probleem te gaan: de gezinnen waar de groot ste lastpakken vandaan komen. Dat bleken er twaalf te zijn. Tien van hen zijn ingegaan op de uitno diging om op het stadhuis te ko men praten. De rest heeft de aan dacht van de jeugdagent. Kan die het niet meer aan, dan stuurt de gemeente de ouders nog een uitno- diging. Burgemeester Wim Dijkstra, die de gesprekken leidde, valt maar meteen met de deur in huis: het waren vooral jongeren van Marok kaanse komaf. „Dat is van belang, omdat juist die gasten dominant waren. Niet alleen in aantal, maar ook in gedrag. Echt, het maakt me niet uit of kinderen nou wit of zwart zijn, een hoofddoek dragen of niet; je moet onderkennen dat sommige groepen een overaandeel hebben." Het is in islamitische kringen niet gebruikelijk om als echtpaar op zon bijeenkomst af te komen. Daarom ging of de vader of de moeder uit een gezin. De opkomst was uiteindelijk fifty-fifty. Eén va der had zijn zoon meegenomen, sommige moeders hadden hun dochter aan hun zijde. „Die mei den waren allemaal heel positief', viel Dijkstra op. „Ze zaten vaak op de HZ of het ROC en hadden een goede inbreng in de gesprekken. Natuurlijk, niemand vond het leuk om naar het stadhuis te moe ten komen. Niet alleen Jan van Beekhuizen van l'Escaut en ik za ten er, maar ook een wijkagent, een ambtenaar en iemand van jeugdreclassering. In eerste instan tie kregen we te horen dat, ik noem maar wat, onze Mohammed slechts een meeloper is. Dat die en die de kwaaie zijn. Maar er was niemand die niet wist wat er aan de hand was. En er is in elk gezin thuis over gepraat." Niet in de laat ste plaats omdat gezinnen ook zijn aangesproken door het moskeebe stuur. Dat is zelfs 's avonds door de wijk gaan surveilleren. „Ouders hebben beloofd dat ze hun kinde ren minder naar buiten laten gaan, ook na de winter. Wij hebben op onze beurt uitgelegd wat onze mo gelijkheden zijn, mocht het weer misgaan. Dat is bijvoorbeeld uit huisplaatsing. Bovendien is men nu landelijk bezig een regeling op te zetten om in sommige situaties kinderbijslag af te pakken. Voor be paalde ouders was dat wel een eye-opener." Inmiddels zijn ver volggesprekken, zelfs in groeps- vorm, gevoerd. Daarin konden ouders ook hün frustraties kwijt. Daar kwam uit dat ze een plek wensen waar hun kinderen te recht kunnen. „Dat kan misschien in het welzijnsgebouw aan de Adriaen Coortelaan", is Dijkstra's idee. En de Paljas, onderin de Har lekijnflat? „Die zou ik best vaker willen openstellen, maar de moe ders hebben gezegd: doe maar niet. Eerst moet de rust écht terug zijn. En in de Adriaen Coortelaan zijn ze niemand tot last."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16