Klimaattop is gedoemd te mislukken buïlenSani 9 'Ook staat van België's economie gevaar voor stabiliteit eurozone' BESPAAR ZONDAG A.S. I HONDERDEN EURO'S CANCUN Niemand verwacht mondiaal akkoord over maatregelen tegen opwarming aarde [BilsPMifiï77 zaterdag 27 november 2010 hhhmb -mtss immmmzmmwmm hb mw mmmsmsm -mm msmmsmmm. "2?» door Ruurd Ubels Groot nieuws donderdag in de Britse krant The Guardian: na Zuid-Euro pa en Ierland is België hét risico is voor de eurozone. On zin, reageerde een woordvoerder van de Belgische regering geheel volgens verwachting. Gisteren de den The Independent en The Scots man het werk van The Guardian echter dunnetjes over: de staat van de Belgische economie is een regel recht gevaar voor de stabiliteit van de eurozone. België in de problemen? Als dat waar is, dan komt de financiële cri sis nog dichterbij, inclusief miljar denbezuinigingen en volksop lopen. Griekenland kwam eerder dit jaar in problemen omdat de re gering alleen nog maar tegen zeer hoge rentes kon lenen op de inter nationale kapitaalmarkt. Beleggers en andere financiële spelers vrees den dat het bijna failliete Grieken land leningen niet meer zou kun nen terugbetalen. Dus werd lenen duur voor 'Athene' en in combina tie met noodzakelijke bezuinigin gen stortte dit de Grieken in een sociaal-economische crisis. In Spanje en Portugal rommelde het net zo en sinds kort bevindt Ierland zich in de rode zone: het zit financieel aan de grond en heeft geld nodig, maar beleggers schrijven alleen in op staatsobliga ties als ze extra hoge rentes krij gen. Nu gaat België over de tong. 'Brussel' voldoet op papier name lijk aan een aantal voorwaarden om rap in de gevarenzone te belan den. Neem de staatsschuld, die is in België weliswaar niet zo hoog als in Griekenland aan het begin van de crisis (zo'n 115 procent), maar tikt wel tegen de 100 pro cent. Daar komt bij dat België in een langdurige kabinetsformatie zit, waardoor de - zoals dat heet - fi nanciële markten er niet op ver trouwen dat noodzakelijke hervor mingen aanstaande zijn. En dus is het deze maand voor het kabinet van Yves Leterme duurder gewor den geld te lenen: de premie van verzekeringen waarmee beleggers zich indekken tegen slechte lan den of bedrijven, lopen op in het geval van België. Een voormalige hoofdeconoom van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) zegt op de website van The New York Ti mes dat Belgische banken relatief veel geld in Ierland hebben uit staan. Gaat het op dat eiland ver der mis en worden de schulden 'geherschikt', dan raakt dat de Bel gische bankenwereld. En vervol gens financiële instellingen in lan den die nauw met België zijn ver weven (Nederland). De eurocrisis gaat als een slang door Europa: van Griekenland via Spanje en Por tugal naar Ierland. En naar België. Op de rug zitten speculanten die geloven dat een land in problemen komt en erop gokken dat ze aan die ellende kunnen verdienen. Was de wereld maanden in de ban van de klimaatconfe rentie in Kopenhagen, in de cember vorig jaar, rond het vervolgoverleg in Mexico, ko mende week, is het stil. door Carel Goseling De klimaatverandering en manieren om dat fe nomeen aan te pakken waren in 2009 niet uit het nieuws weg te slaan. Er ging vrijwel geen week voorbij of er gens ter wereld werd gesproken over het reduceren van de uitstoot van broeikasgassen (CO2), percen tages, jaartallen wanneer gestelde doelen bereikt moesten zijn, de kosten en de effecten op de ecpno- mische groei. En ook over manie ren om ontwikkelingslanden met weinig middelen te helpen om ook daar de effecten van klimaat verandering aan te pakken. Tussen 7 en 18 december 2009 moest het allemaal 'geregeld' wor den op een VN-conferentie in Ko penhagen. Dat gebeurde echter niet. Verder dan een 'politieke verkla ring' dat de mondiale temperatuur stijging tot 2050 beperkt moet blij ven tot twee graden, kwamen de onderhandelaars niet. Welke maat regelen daarvoor nodig waren bleef vaag. Landen mochten zelf aangeven met hoeveel zij de C02-uitstoot wilden terugdringen en over wel ke periode. De ontwikkelingslan den werden naar huis gestuurd met de belofte dat zij op 20 mil jard euro konden rekenen tussen 2010-2012 om daarmee maatrege len te kunnen nemen die de effec ten van de klimaatverandering moesten tegengaan. De uitkomst van de vergadering in de Deense hoofdstad werd in eer ste instantie als een 'doorbraak' en een 'grote stap voorwaarts' ver kocht. Die mythe werd al gauw doorgeprikt. Vanaf maandag onderneemt de in ternationale gemeenschap op nieuw een poging. Tot en met tien december - pas de laatste drie da gen spreken ministers en regerings leiders mee - wordt gepraat in het Mexicaanse Cancun. Van enig tromgeroffel is dit jaar echter geen sprake. Niemand verwacht een door braak, laat staan een mondiaal ak koord over maatregelen om kli maatverandering te bestrijden. De geïndustrialiseerde landen wor stelen met de financieel-economi- sche crisis. Activiteiten die de toch al geringe economische groei zou den afremmen, zijn dan onge wenst. Bovendien is er geen geld voor. Zich ontwikkelende landen als China, India, Zuid-Afrika en Brazilië, zijn blij dat zij nog een be hoorlijke economische groei heb ben. Die willen zij niet in gevaar brengen door het nemen van kli maatmaatregelen. Duidelijk is in middels dat met de vrijwillige maatregelen die landen in Kopen hagen aankondigden, de globale temperatuurstijging niet tot twee graden beperkt kan worden. Daar toe moeten de inspanningen ruw weg verdubbeld worden. In Can cun zal niemand daartoe de eerste stap zetten. Iedereen wacht op elkaar en houdt zijn kruit droog. En dus ge beurt er niets. Indianen uit Bolivia lopen door de Mexicaanse badplaats Cancun, waar maandag de zestiende VN-top over klimaat verandering van start gaat. foto Elizabeth Rui/EPA Profiteer van de speciale aanbiedingen. Exclusief tijdens de koopjeszondag. 90-delige bestekset 9-persoons, zilverwit edelstaal in fraaie gratis giftbox, model Diana vergelijkbaar merk2*6^ 4-delige kookset zilverwit edelstaal, model Star vergelijkbaar merkJf5€T-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9