Populariteit 't Kuipke groeit nog altijd 4i Groep-Cruijff zet zijn tanden in Ajax HRISTMAS FAIR ZESDAAGSE VAN GENT Het volk zit met z'n neus boven op de wedstrijd DeStem t i zaterdag 27 november 2010 door Patrick Delait GENT - Van de negen zesdaagsen die dit seizoen worden verreden, spreekt die van Gent het meest tot de verbeelding. Ook deze week is het weer feest rond het 166 meter korte baantje in 't Kuipke, waar morgen de beslissing valt in de ze ventigste editie. De avond is nog pril als de speaker in 't Kuipke de hoofdrolspelers voorstelt van de zeventigste editie van de zesdaagse van Gent. De man speelt op voorhand een ge wonnen wedstrijd. Geen dankbaar der publiek dan dat in Gent. Als het koppel Iljo Keisse/Peter Schep wordt losgelaten op het 166 meter korte baantje klatert het ap plaus van de tribunes. Keisse, kind van Gent en rijzende ster in het zesdaagsecircuit, wordt in zijn thuishaven op handen gedragen. De gedachte dat hij er dit jaar mis schien niet bij zou zijn in 't Kuip ke was voor zijn fans bijna onver draaglijk. Pas twee weken voor het eerste startschot besliste de disciplinaire commissie van de Belgische wieler bond dat de 27-jarige Quick Step-renner niet langer hoeft te boeten voor een positieve controle in de zesdaagse van Gent in 2008. Keisse wel of niet op de baan: het scheelt volgens wedstrijdleider Pa trick Sercu een slok op een borrel. „De voorverkoop liep goed, maar als Keisse niet had mogen rijden, had ons dat zeker toeschouwers ge kost. De zesdaagse kan niet zonder vedetten als Iljo. Hij heeft alles wat een goede baanrenner moet hebben. Geloof me: zijn vrijspraak was voor veel mensen een opluch ting." Als iemand de ziel van de zesdaag sen kan doorgronden, dan wel Ser cu. Zijn hele leven al brengt de 66-jarige Vlaming door onder de spotlights van het ovaal. De zoet ste herinneringen bewaart hij aan 't Kuipke, waar hij in 1965 zijn al lereerste zesdaagse won aan de zij de van Eddy Merckx. Toen Sercu in 1982 een punt zette achter zijn carrière, liet hij een indrukwek kende erelijst achter. Van de 233 zesdaagsen waarin hij aan de start kwam, won hij er 88, waarvan elf keer in Gent. Sercu en 't Kuipke hebben elkaar nooit losgelaten. Een jaar na zijn afscheid als renner stond hij al weer langs de baan als wedstrijdlei der, een functie die hij anno 2010 nog altijd bekleedt. Dat er in het zesdaagse circuit veel is veranderd, en dat niet allemaal ten goede, moet ook Sercu bea men. Hij heeft de tijd nog meege maakt dat de vedetten van de weg in de winter ook op de baan voor spektakel zorgden. Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Gerrie Knete- mann, Freddy Maertens; ze waren De Belg Iljo Keisse (rechts) is de publiekslieveling in Gent. foto Peter deconinck/EPA allemaal vaste waarden in een dis cipline die het alsmaar minder van wegrenners moet hebben. Voor naamste reden: de huidige genera tie profs heeft de baan niet meer nodig voor een goed gevulde bank rekening. Daarnaast spreken profploegen steeds vaker hun veto uit tegen de baan. Sercu erkent de problema tiek, maar wil zich er niet achter verschuilen. „Je moet het doen met de renners die je hebt. Ik kan geen kampioenen maken", bant hij elke vorm van doemdenken. Ook zonder de publiekstrekkers van de weg heeft de zesdaagse van Gent het hoofd boven water kun nen houden. Sterker: waar in Duitsland de zes daagsen met bosjes verdwenen - München, Stuttgart en Dortmund gingen ter ziele - is de populariteit van 't Kuipke nog altijd groeiende. Sercu: „We werken het hele jaar door keihard om dit evenement tot een succes te maken. Denk maar niet dat wij de deuren hier kunnen openen en dat iedereen dan vanzelf komt." Het wielerbaantje, dat in 1913 werd geopend ter ere van de we reldtentoonstelling, is volgens Mi chel Vaarten, voormalige bonds coach van de Belgische baanren ners, enig in zijn soort. „De tribu nes zijn zodanig gebouwd dat je de wedstrijd overal kunt volgen. Het volk zit er met zijn neus bo venop." Wie door de catacomben van 't Kuipke loopt, waant zich in het voormalige Oostblok. In de beton nen gangenstelsels zorgen alleen de hamburger- en bierkraampjes voor enige opsmuk. Ook op de baan zelf lijkt het alsof de tijd is blijven stilstaan. In tegenstelling tot de zesdaagsen van Amsterdam en Rotterdam is er in Gent geen spetterende lichtshow om het pu bliek te behagen. Het contrast met andere zesdaag sen is echter nergens groter dan op het middenterrein. Niet de vips maken hier de dienst uit, maar het gewone volk dat de renners de hele avond in een boog om zich heen ziet cirkelen, zich on dertussen dankbaar lavend aan li ters bier. door Jop van Kempen en Dick Sintenie AMSTERDAM - Johan Cruijff heeft zijn tanden in Ajax gezet. Met ge lijkgestemden wil hij ervoor zor gen dat oud-spelers, het liefst acht, zitting nemen in de ledenraad. De groep-Cruijff wil ook een afgevaar digde hebben in de Raad van Com missarissen. Een vertegenwoordi ger die vooral het topvoetbal be waakt. Achter de schermen wordt door de oud-spelers van Ajax gewerkt aan een toekomstplan waarvan de contouren langzaam zichtbaar wor den. In de plannen spelen voetbal- technische zaken de belangrijkste rol. De huidige trainer Martin Jol moet op termijn (maar sterk afhan kelijk van de prestaties) worden opgevolgd door Frank de Boer, die nu de Ai onder zijn hoede heeft en assistent is van bondscoach Bert van Marwijk. Danny Blind, de huidige assistent van Jol, zou moeten terugkeren in de rol van technisch manager. Want het hui dige Engelse technische model van Ajax, met Jol als allesbeslissende manager, werkt niet goed als je met iemand in zee gaat die de club cultuur aan zijn laars lapt. Vanuit de groep-Cruijff heeft Keje Molenaar gezegd dat hij het liefst ziet dat Cruijff zelf zitting neemt in de Raad van Commissarissen. Voor die functie hoeft 'De Verlos ser' niet frequent bij Ajax te zijn. Cruijff woont in Barcelona, maar hij heeft een pied-a-terre in Am sterdam, aan het Vondelpark, en hij is geregeld in Nederland voor zijn foundation. Zeker na het ab rupte einde van zijn korte periode als technische hervormer van Ajax' technische beleid in 2008 voelt Cruijff weinig voor een offi ciële functie. Ook Molenaar of oud-speler Theo van Duivenbode kan naar voren worden geschoven in de Raad van Commissarissen. Tijdens een bijeenkomst van Luc ky Ajax, het orgaan van oud-spe lers, lichtte Cruijff twee weken ge leden zijn plannen toe. Daarbij toonde hij zich zeer genuanceerd. Hij lijkt niet uit op het onmiddellij ke vertrek van de kopstukken in de Ajax-organisatie, al zal hij het niet nalaten om zijn eigen mensen naar voren te schuiven als daartoe ruimte ontstaat. Binnenkort wordt duidelijk of de afwikkeling van het faillissement van TEG, het bedrijf waarvan Rik van den Boog aandeelhouder is ge weest, gevolgen heeft voor de alge meen directeur van Ajax. Intimi van Uri Coronel verklaren dat de voorzitter zijn lot zal verbinden aan dat van Van den Boog. De strak geregisseerde bemoeienis van Cruijff met Ajax is niet los te zien van de ontwikkelingen bij FC Barcelona. Hij heeft zich de afgelo pen jaren nadrukkelijk (maar op af stand) bemoeid met de 'rode draad' van de Catalaanse club. Cruijff hielp voorzitter Joan Lapor- ta in het zadel, schoof oud-speler Txiki Beguiristain als technisch di recteur naar voren en hij plaveide de weg voor de komst van de trai ners Frank Rijkaard en diens op volger Pep Guardiola. Deze zomer vond in Catalonië ech ter een wisseling van de wacht plaats: Laporta heeft na de presi dentsverkiezingen plaats moeten maken voor Sandro Rosell. Cruijff en Laporta werkten eendrachtig sa men, maar de relatie tussen Cruijff en Rosell is slecht. Niet lang na zijn aantreden maakte Rosell ge hakt van het financiële beleid van zijn voorganger, die Barcelona met ruim 400 miljoen euro schuld heeft opgezadeld. Cruijff leverde daarop zijn erevoorzitterschap in. Cruijff richt zich nu meer op Ajax. Zijn voornaamste kritiek op het be leid van de club is dat de traditio nele waarden worden verloo chend. Het voetbal is niet des Ajax en clubmensen belanden op een zijspoor. Het stoort Cruijff dat een oude bekende als Arnold Mühren wordt weggestuurd als jeugdtrai ner. Ook de manier waarop Fred Grim terzijde is geschoven, verdient geen schoonheidsprijs. Grims con tract bij Sparta werd door Ajax af gekocht om trainer van Jong Ajax te worden, maar de oud-doelman vervult tegenwoordig de papieren functie van 'begeleider verhuurde spelers' nadat hij Jols voorstel om de zaterdagamateurs van Ajax te trainen had afgewezen. Jol schoof bij Jong Ajax zijn eigen trainers naar voren: Albert van der Dussen en Bryan Roy. Op de capaciteit van het trainers duo Van der Dussen/Roy is veel kritiek. Ook over het normbesef van Ajax is onenigheid. Intern hebben veel Ajacieden zich geschaamd voor het gedrag van Luis Suarez, maar ook de inadequate handelwijze van de directie na het 'bijtinci- dent' werd als stuitend ervaren. Ajax is het aan zijn stand verplicht zulk verwerpelijk gedrag snel en hard te veroordelen en geen knie val te maken voor een wedstrijd te gen Real Madrid, is een breed ge dragen gevoel binnen de club. .7 1 in samenwerking met de Harvest Fair .icfïafd'lffuaf 1Sf denu> yvü'iatieA tiurwi' .aloe-ti, ler,i(dcc*nHtlieA, antiek aeceaóoireó cafkeau-artiitclen, de (lerlifn, dL keel Veel man tneel... 0S DeStem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95