81 binnenland Swiss con MONDAINE8 Minister Schultz: Ons land is nog heel erg leeg, hoor Achttien jaar celstraf en tbs voor moordenaar van Milly Boele I? Herkomst van woorden op site te vinden Beieren wil meer bewijs tegen oud-SS'er Faber Geld wegen naar drie groeiregio's zaterdag 27 november 2010 AMSTERDAM - De herkomst van tienduizenden Nederlandse woor den is vanaf vandaag op een web site van het Meertens Instituut op te zoeken. Aan een kleine 50.000 woorden en uitdrukkingen is in formatie over de herkomst gekop peld. Dat heeft het onderzoeksin stituut uit Amsterdam gisteren be kendgemaakt. Daarnaast biedt de website etymo- logiebank.nl informatie over bete kenisontwikkelingen en klankver anderingen van woorden. Aan het bijeenbrengen van de ver zameling woorden werkten on der andere Nederlandse en Vlaam se taalwetenschappers mee. De website is tot stand gekomen met steun van het Prins Bernhard Cul tuurfonds, het Genootschap Onze Taal en de Kiliaanstichting. Die stichting onderzoekt de herkomst en geschiedenis van woorden. DORDRECHT - Zowel het Openbaar Ministerie (OM) als de raadslieden van oud-politieman Sander V. (26) overwegen in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak inzake de moord op de Dordtse brugklas- scholiere Milly Boele. De rechtbank in Dordrecht veroor deelde V. gisteren tot achttien jaar gevangenisstraf plus een gedwon gen tbs-behandeling. Hij leidt vol gens de rechtbank aan een per soonlijkheidsstoornis, waarbij ge vaar op herhaling zonder behande ling erg groot is. De rechters achten bewezen dat V. op 10 maart van dit jaar zijn buur meisje Milly Boele met voorbe dachte rade om het leven heeft ge bracht. Daarnaast is hij volgens de rechtbank schuldig aan vrijheidsbe roving en het begraven van het lichaam in zijn tuin, zodat het mis drijf niet aan het licht zou komen. De rechtbank vindt evenwel onvol doende bewijs voor de aanklacht dat de agent uit het korps Rotter dam-Rijnmond het meisje zou hebben verkracht, ondanks dat er sporen van V.'s sperma zijn aange troffen. Daarom is alleen aanran ding wettig en overtuigend bewe zen, aldus de rechtbank. In het bijzijn van Milly's ouders werden gistermiddag de hoofdpun ten uit het vonnis voorgelezen. Zwaar woog mee dat de dader een buurman was. „In haar eigen ver trouwde omgeving, waar een kind zich veilig moet kunnen weten, is het slachtoffer in goed vertrouwen meegegaan naar de woning van een naaste buur", aldus de uit spraak. „Een buurman nota bene die politieman was. Een politie man moet bij uitstek te vertrou wen zijn." De rechtbank nam het de verdach te zeer kwalijk dat hij zes dagen zweeg over zijn daden en de nabe staanden in die tijd tussen hoop en wanhoop liet over het lot van het slachtoffer. Tijdens zijn daad heeft V. volgens de rechtbank voldoende tijd gehad om de ernst ervan te overwegen. Zo was hij bang voor ontdekking, wat hem zijn baan en zijn relatie kon kosten. Om die reden acht de rechtbank moord bewezen. De verdediging, die had gepleit voor een celstraf van acht tot tien jaar en een psychiatrische behan deling in gevangenschap, reageer de teleurgesteld. Het OM betreurt het dat seksueel misbruik niet be wezen is verklaard. De ouders wil den gisteren nog niet reageren. MÜNCHEN - Het ministerie van Jus titie van de Duitse deelstaat Beie ren vindt dat Nederland met nieuw bewijs moet komen om de uitlevering van de in Duitsland wo nende, Nederlandse oorlogsmisda diger Klaas-Carel Faber mogelijk te maken. Dat zei een woordvoerder gisteren. „In 2004 was er een Ne derlandse poging om Faber zijn straf te laten uitzitten in Duits land. Dat werd verworpen op ba sis van een vonnis uit 1957 dat de zaak seponeerde wegens gebrek aan bewijs. Om dit besluit te her zien, zou Nederland nieuw bewijs moeten overleggen." Tegen de 88-jarige oorlogsmisdadiger werd donderdag een Europees arrestatie bevel uitgevaardigd. zie onze website:binnenland Beelden van de uitspraak door de rechtbank van Dordrecht. zie onze website:binnenland De confrontatie tussen Faber en journalist Karskens in 2007. Official Swiss O Railways Watch Harry Hutjens Edelsmederij Witte Paardstraat 1 Goes Henk Ingrid v/d Kooij Wolstraat 197 Vlissingen Postma Dam 7 Zierikzee Thom Versloot Axelsestraat 28 Terneuzen www.leonardospecials.nl +31(0)36 535 88 80 Minister Melanie Schultz van Haegen kijkt vooral naar praktische oplossingen om Nederland uit de file te houden. Volgende week verdedigt ze haar begroting. De komende jaren wordt er nog volop aan de weg gewerkt, laat de mi nister van Infrastruc tuur en Milieu weten. Er komt nog 8oo kilometer asfalt bij, maar daarna wordt het in grote delen van Nederland een stuk rustiger. De miljardenbezuinigingen die op stapel staan, zorgen ook bij het de partement Infrastructuur voor noodzakelijke ingrepen. Om de economie een boost te ge ven, kiest Melanie Schultz ervoor om vooral in economisch sterke re gio's te investeren: Amster- dam-Schiphol-Almere, Den Haag-Rotterdam-Westland en Eindhoven-Venlo. „Daar ligt de ruggengraat van de economie en daar is de crisis het beste te bevech ten. Bestrijding van de files is ur gent, die kosten nu zo'n drie mil jard euro per jaar. In deze bedrijvi ge gebieden hebben investeringen het meeste effect." Maar ook eerdere voorstellen in het meerjareninvesteringsplan Mirt, waarin investeringen in alle provincies zijn opgenomen, wor den gewoon uitgevoerd. Projecten als de A28 bij Zwolle, de N18 in Twente, de A74 bij Venlo en aan pak van de A4 bij Steenbergen gaan volgens plan door. Schultz verdedigt volgende week haar begroting voor 2011. Het kabi net heeft de kilometerheffing van de agenda geschrapt. Ook is Schultz niet van plan om de brand stofaccijns te verhogen. Dat moet sowieso gebeuren in overleg met België en Duitsland, en voorlopig ziet zij dat er niet van komen. Naast uitbreiding van het aantal Minister Melanie Schultz van Haegen. rijstroken, kan het bestaande we gennet beter worden benut. En naast de permanente openstelling van spitsstroken moet de doorstro ming verbeteren door de automo bilist te verwijzen naar de snelste route. In de toekomst ziet ze moge lijkheden om auto's uit te rusten met systemen waardoor vlak ach ter elkaar rijden mogelijk wordt. Ze denkt dat dat ook bij treinen kan. Kritische geluiden hierover, bijvoorbeeld vanwege Europese milieuregels of overschrijding van de geluidsnormen, wuift ze weg. „De techniek staat ook niet stil. Maar natuurlijk houden we ook re- DEN HAAG - Geld voor nieuwe infra structuur gaat in de toekomst al leen nog naar sterke economische regio's. Na 2020 kunnen vooral Am- sterdam-Schiphol-Almere, Den Haag-Rotterdam-Westland en Eind hoven-Venlo op nieuwe investerin gen rekenen. Minister Schultz van Haegen draait de geldkraan voor overige regio's dicht, hoewel al ge plande projecten wel doorgaan. foto David van Dam/GPD kening met geluid, veiligheid, mi lieu. Dat is in ieders belang." Desondanks is ze bereid milieunor men naar beneden bij te stellen. „Nederland heeft de afgelopen ja ren op veel terreinen hogere eisen gesteld dan de EU-normen." Bo vendien is haar devies: kijk vooral naar wat wél kan. „Een deel van de regels hebben we ons zelf opge legd. Je moet je afvragen: zijn ze nog wel van deze tijd?" En het moet ook lukken om straks op be paalde tijdstippen 130 kilometer per uur te gaan rijden, denkt ze. „Vanuit een vliegtuig gezien is ons land nog heel leeg, hoor." Volgens de minister is die keuze vanwege miljardenbezuinigingen noodzakelijk. Dat ze nu al ingrijpt voor de periode na 2020, komt om dat infrastructuurplannen al lang van tevoren worden vastgelegd. Schultz bezuinigt deze kabinetspe riode 1,5 miljard euro door onder andere banen op het ministerie te schrappen. Daardoor blijven bouw plannen ongemoeid. Eenvoudig ontwerp. Herkenbare wijzerplaat met rode seconde wijzer. Ervaar de Zwitserse schoonheid. MD1611 - EVO Big Date 0 35mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8