Sint Felixvloed Kennis van stormvloeden hoort voor IVN heeft dringend 281 zeeland Een duidelijk overzicht Het juiste moment voor een nieuwe keuken of badkamer Verhoging btw nieuw probleem voor Podium koken baden www.j-twee.nl zaterdag 27 november 2010 Op zaterdag 5 november 1530 spoelden grote delen van Vlaanderen en Zee land weg tijdens de Sint Felix quade (slechte) saterdach. Naar schatting 100.000 mensen verdronken, evenals 23 dorpen. Schouwen-Duiveland beschikt over diverse musea, elk met een eigen collectie. In deze série vertellen Schouwen-Duive- landers over een bijzonder voorwerp uit een van de vele vitrines. door Inge Heuff De tijdbalk in het Watersnoodmuseum. foto Dirk-Jan Gjeltema De tijdbalk van het Waters noodmuseum is -te vinden aan het begin van de vierde en laat ste caisson. De tijdbalk laat zien dat stormvloeden van alle tijden zijn en beschrijft enkele gevolgen. Soms zat er wel dertig jaar tussen, maar vaker werd de kust elke paar jaar geteisterd met soms dramati sche gevolgen. Zo werd de tweede schriftelijk vastgelegde stormvloed (1014) beschreven als indrukwek kend mensenleed, ontstaan uit ge brek aan besef dat het water hoger kon komen dan bij de vorige stormvloed. Als Waterstaatman in hart en nieren kiest Henk van der Tuin uit Schuddebeurs voor de tijdbalk met alle watersnoden sinds de negende eeuw die in het Watersnoodmuseum te zien is. Eenmaal in het Watersnoodmu seum staat Van der Tuin ietwat verbaasd te kijken naar de wand in de vierde caisson van het Wa tersnoodmuseum. „Zo kan ik me de tijdbalk helemaal niet herinne ren, oorspronkelijk was het een eenvoudige lijst met jaartallen en namen. Dit ziet er wel heel mooi uit zo, met veel achtergrondinfor matie." De wand wordt in beslag geno men door een tijdlijn die rechts be gint met de datum 26 december 838. Dat is de eerste stormvloed waarover gegevens op papier zijn teruggevonden. Geschreven staat dat de hele, toenmalige Nederland se kust was ondergelopen. „In mijn studie Weg- en Water bouw behoorde je kennis te heb ben van de verschillende storm vloeden, watersnoden en overstro mingen. Toen ik aan die studie be gon, kon ik echter niet weten dat ik ingezet zou worden na de ergste stormvloed van de twintigste eeuw, de watersnoodramp van Wat kunt u van Jtwee verwachten vertrouwde merken Baderie en SieMatic kwaliteit en design voor ieder budget montage en installatie door eigen mensen de mooiste showroom van Zeeland! CD Jtwee koken baden Grenadierweg 17 I Middelburg T 0118 - 641 386 i info@j-twee.nl m Tijdelijk maar 6% en/I/ Op.a"^ouwZ werk*aamheden 1953- Vandaar dat deze tijdbalk met alle stormvloeden voor mij wel iets betekent." De student Van der Tuin had op een ochtend in begin februari 1953 een tentamen. Maar in plaats van zich te buigen over technische vragen werd hij met medestudenten in bussen naar Voorne-Putten overgebracht om daar hulp te bieden. „We moesten zandzakken vullen bij het Voornse Kanaal. Dat deden we niet goed, we vulden ze veel te vol waardoor de sjouwers de zakken Bepaald niet heilig Stormvloeden dragen vaak de naam van de heilige wiens dag het was. Sommige namen komen meerma len terug zoals de Allerheiligen vloed die in 1170, 1532, 1570, 1675 en 2006 raasde. De eerste vastgelegde stormvloed is die van 26 december 838. Deze is zowel beschreven in de Annalen van Kanten als door de Franse bis schop Prudentius van Troyes. In 1248-49 kreeg de Noord-Neder landse kust drie stormvloeden over zich heen: op 20 november en 28 december 1248 en op 4 fe bruari 1249. niet goed over.hun schouder kon den leggen." Het was nat, koud en vies werk en vaak was het ondui delijk waar hij 's nachts kon sla pen. Maar het was ook een span nende tijd en hij leerde in die pe riode veel mensen kennen die hij later weer tegenkwam bij de Delta werken: zoals Johan van Veen, de geestelijke vader van de Deltawer ken, professor Jansen, hoofd van de Deltadienst en zijn opvolger Herman Ferguson. Precies drie jaar na de watersnoodramp kon de inmiddels afgestudeerde Van der Tuin bij Rijkswaterstaat bij de Studiedienst van Van Veen aan de slag. Tijdens zijn carrière heeft hij afwisselend in Zeeland (afsluiting Veerse Gat), de Noordoostpolder en opnieuw Zeeland (Oosterschel- dekering) gewerkt. „Het Water loopkundig Laboratorium Delft deed onderzoek met behulp van modellen. Tegenwoordig gaat dat digitaal, maar toen werkten we nog met water. Al die modellen werden doorgerekend." Van der Tuin kijkt nog eens naar de tijd balk en al die cijfers die zakelijk aangeven hoeveel mensenlevens er per stormvloed verloren gingen. „Waterbouw is een mooi vak waar bij kennis van stormvloeden be langrijk is. Tegenwoordig wordt er veel te gemakkelijk gebouwd in la ge gebieden. Er is geen overloop meer mogelijk." door Luc Oggel rilland - Na de aanvankelijke vreugde over het deels terug draaien van de bezuiniging op Po dium Reimerswaal, krijgt de instel ling door de verhoging van het btw-tarief een nieuwe domper te verwerken. „We moeten nu per seizoen zes- a zevenduizend euro bijleggen", zegt programmeur Jac ques Boonman. Het nieuwe kabinet verhoogt het btw-tarief voor podiumkunsten per 1 januari van 6 naar 19 pro cent. „Ik heb alle contracten al af gesloten", zegt Boonman, die met Podium Reimerswaal voorstellin gen organiseert in de Reimerswaal- se dorpshuizen. Na een geplande fikse bezuiniging door de gemeen te, die het Podium de kop zou kos ten maar die door de raad werd te gengehouden, heeft Boonman nu weer een nieuw probleem. „Die duizenden euro's die we straks per seizoen extra kwijt zijn, zijn niet makkelijk te vinden. We kunnen de kaartjes duurder maken, maar uit onderzoek is gebleken dat per procent verhoging er ook een pro cent minder kaartjes worden ver kocht. Dat loopt met elkaar in de pas. Eerder de kaartjes verkopen heeft ook geen zin, want ons pro grammaboekje verschijnt in mei." door Melita Lanting burgh-haamstede - Het aantal ac tieve natuurgidsen bij de IVN neemt gestaag af. Vergrijzing en een tanende belangstelling om zich te laten scholen tot gids zijn de belangrijkste oorzaken. „Mensen vinden natuur reuze leuk, maar er echt mee aan de slag gaan is moeilijk", zegt Sylvia de Groot, cursusleider van IVN. Daar naast raakt de landelijke vereni ging voor natuur- en milieueduca tie veel gidsen 'kwijt' aan andere groene organisaties als Staatsbosbe heer en Natuurmonumenten. De problemen komen momenteel weer duidelijk aan het licht. Een nieuwe natuurgidsencursus die in januari begint, heeft nog maar zeven belangstellenden ge trokken. „En we moeten toch wel mini-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66