2ÓI Meester Breetvelt spreekt nog Zeemanprijs en Gouden Pieter steuntje bsrco Gezocht in zaak Farida Zargar DIESEL alles een stuk voordeliger Sprookjes bestaan! In aansluiting op de biografie van Meester Breetvelt (1896 -1982) in de Kroniek van Stad en Lande is in bibliotheek De Stolpe een expositie met schilderijen van Breetvelt ingericht. zaterdag 27 november 2010 lange vorslstraat - goes ZIERIKZEE - De politie is op zoek naar een onbekende man die in de brievenbus van het politiebureau van Spijkenisse een bankpas en e.dentifier van de sinds 5 augustus vermiste Farida Zargar deponeer de. Er zijn camerabeelden van de man gemaakt. De van oorsprong Russische Fari da Zargar staat in Spijkenisse inge schreven maar woonde eerder in achtereenvolgens Burgh-Haamste- de en Bruinisse. Het meisje werkte van 2004 tot 2008 bij frietkraam het Piertje op de Brouwersdam. Farida verdween toen ze op 5 au gustus naar het werk fietste. Een item in tv-programma Opsporing Verzocht leverde 34 tips op. De po litie heeft inmiddels ook een elek tronische kettingbrief verstuurd. Deze circuleert nog steeds. Getui gen kunnen bellen: 0900-8844 of 0800-7000. Meer vermogen (tot 25%) Meer trekkracht (motorkoppel) Meer rijplezier Minder brandstof verbruik (tot 12%) Minder C02 uitstoot Minder (fiscale) bijteiling tuningzeeland.nl Dieseltuning voor alle merken personenwagens! Pearyweg 6 GOES i Tel: 0113-561812 Web: www.dieseltuningzeeland.nl OVERZICHTSTENTOONSTELLING door AH Pankow Gerrit Henderik Breet velt (1896- 1982) staat synoniem voor 'school meester én kunstschil der'. „Een bohémien", concludeert Daan van der Wekken aan het slot van zijn artikel over deze kleurrij ke figuur in het Jaarboek 2010 van Stad en Lande. Breetvelt wordt zowel in woord als in beeld belicht door deze heemkundige vereniging. Aanslui tend aan de vergadering gistera vond werd in bibliotheek De Stol pe in Zierikzee de expositie met circa vijftig schilderijen van Breet velt geopend. Die opening werd verricht door diens kleindochter Juliëtte Timmerman uit Dreischor. Zij koestert de nagedachtenis aan haar opa en is dan ook bijzonder blij met dit postume eerbetoon aan haar grootvader. Voor Daan van der Wekken was 'Meester Breetvelt' een van die mensen die achteraf bezien je le ven een belangrijke impuls in een bepaalde richting hebben gegeven. „Als jongetje van tien zag ik hem iedere week in de Nutsbiblio- theek. Hij werkte daar als biblio thecaris...", begint Van der Wek ken het artikel in De Kroniek van Stad en Land. Ter gelegenheid van de 35e uitgave hangt er dit keer een thema aan dit jaarboek: biogra fieën van minder bekende perso nen. Als kunstschilder is Breetvelt nooit een beroemdheid geworden, maar als schoolmeester én als flam boyante figuur binnen de Zierik- zeese samenleving sprak hij wel tot de verbeelding en blijkt dat bij veel ouderen nog steeds te doen, zelfs 28 jaar na zijn dood nog. De expositie biedt ter gelegenheid van het Kroniek-jubileum een ex traatje op het geschreven woord. De tentoonstelling toont aan dat Breetvelt als schilder en tekenaar altijd wel heel bezield bezig is ge weest. Hij maakte vooral zeegezich ten, (duin)landschappen, boeket ten, stillevens en portretten. „Zijn talent lag vooral bij het teke nen", zegt kunstkenner Dirk Ster- kenburg uit Serooskerke, die nauw betrokken was bij de inrichting van de expositie. „Hier wordt onge veer éénderde van Breetvelts tota le werk gepresenteerd. De meeste van zijn schilderijen zijn in parti culier bezit", aldus Sterkenburg. Van der Wekken ontving boeien de reacties op de oproep werk van Breetvelt in bruikleen af te staan voor deze expositie. „Achter elk schilderij schuilt een verhaal. Breetvelt schilderde vooral vanuit passie niet om er echt geld mee te verdienen. Hij gaf vaak een schilde rij cadeau aan familie, vrienden en bekenden." Op het moment dat Van der Wekken dit vertelt, stapt Tonny Merle uit Zierikzee met drie 'Breetvelts de bibliotheek bin nen. „Deze schilderijen waren van mijn oma, Keetje van Beveren. Zij heeft bij Breetvelt gewerkt en deze heeft ze ooit van hem gekregen." De inrichters van de exposities ne men de schilderijen dankbaar in ontvangst en beloven Merle er met zorg mee te zullen omgaan. „Breetvelt is niet te koppelen aan een bepaalde stijl of stroming. Wie toch etiketten wil plakken, mag hem een 'modern realist'noe- men", aldus Van der Wekken. Hij constateert wel een duidelijke ont wikkeling. „Werken uit zijn vroege periode zijn over het algemeen re delijk donker, statisch en realis tisch. Naarmate hij zich verder ont wikkelde werden vorm, lijn en kleur losser en het geheel ook lich ter, zonder expressionistisch of ab stract te worden." Het is goed ge lukt die ontwikkeling in beeld te brengen. Het oudste werk in deze collectie dateert uit 1942, het jong ste schilderij is uit 1978. Of om het met een bekende uitspraak van Breetvelt zelf te zeggen: 'Goed is goed en af is af. Overzichtstentoonstelling schilderijen Breetvelt, t/m 31 dec., Biblioosterschel- de, De Stolpe, Zierikzee, te bekijken tij dens openingsuren varrde bibliotheek. Een olieverfschilderij dat Gerrit Henderik Breetvelt in 1949 maakte van De Vismarkt in Zierikzee biedt een duidelijk voorbeeld van werk uit zijn vroe ge periode: over het algemeen redelijk donker, statisch en realistisch. Breetvelt werkte vaak met een forse, brede toets en beperkte zich vooral tot hoofdlijnen. Details werden vaak bewust weggelaten of verwaarloosd. Het ging hem om het grote geheel en om de sfeer. Zelf streefde hij niet naar een bepaald etiket van een stijl of stroming. In zijn manier van schilde ren, compositie en kleurgebruik komt hij meestal over als een moderne enigszins impressionistische schilder. Het schilderij van De Vismarkt is in bruikleen afgestaan door Café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. Dit schilderij van 't Luitje in Zierikzee is eigendom van Tonnie Kosterman uit Burgh-Haamstede. „Breetvelt heeft het in 1977 geschilderd en ik heb het destijds voor mijn 24e verjaardag cadeau gekregen van mijn man. Het is een van de laatste schilderijen die Breetvelt heeft gemaakt. Wij zijn toen nog bij hem thuis in 't Vrije in Zierikzee geweest om uitleg van hemzelf bij het werk te krijgen", meldt de eigenares op een briefje tegen de achterkant van het schilderij. Ook zij heeft het spontaan in bruikleen gegeven voor de ze overzichtstentoontelling. Dit jongere werk is - in vergelijking met De Vis markt - losser en lichter van vorm, lijn en kleur. Wat ook opvalt in dit schil derij is Breetvelts voorliefde voor mooie wolkenluchten. MEEST CELEZEN - N57 en N59 bij Serooskerke dicht - vuilcontainer 365 maal open - Angst bij melding aan politie DE STELLING Stem op de stelling Dorpswinkels hebben geen toekomst meer op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Tips? schouwen-duiveland@pzc.nl ijk oudere video's op w tube.com/depzc toegekend aan wetenschapper Shanna Haaker. Haar afstudeerds- criptie voor de Universiteit van Amsterdam werd door een drie- koppige jury als beste van 24 in- ;- zendingen uitverkoren. In de scrip tie schrijft zij over het Quantum Hall Effect, Quasideeltjes en hoe met behulp daarvan een nieuwe generatie supersnelle computers stabieler en minder gevoelig voor omgevingsfactoren gemaakt kan worden. Het leverde haar een geld prijs van 2500 euro op en daar was ze blij mee. En verbaasd over. „Voordat ik de prijs won wist ik niet eens dat hij bestond." Suzanne Hobbelink en Jeske Bouwman - vorig jaar leerlingen van V6 - kregen de aanmoedigings- Suzanne Hobbelink (I) en Jeske Bouwman. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Veel jongeren kiezen niet meer voor exact. Wellicht dat prijzen als de Gouden Pieter de be langstelling voor exacte vakken weer een oppepper kunnen geven. Dat is de wens van de wethouder Ad Verseput. Verseput zei dat giste ren tijdens de uitreiking van de Pieter Zeemanprijs aan onderzoe ker Shanna Haaker en de Gouden Pieter aan Suzanne Hobbelink en Jeske Bouwman. De Pieter Zeemanprijs is een eer betoon aan natuurwetenschapper en Nobelprijswinnaar Pieter Zee man uit Zonnemaire, ooit leerling van de Zierikzeese HBS, de voorlo- foto Dirk-Jan Gjeltema per van Pontes. Hij werd dit jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64