Agrimarkt kruipt richting Rotterdam Moeilijk om zelfs basiszorg te leveren 30 'Gesprekjes meer met de klanten zijn voorbij' JUBILEUM Zeeuwse supermarkt viert veertigjarig bestaan met tweedaags feest in Zeelandhallen zaterdag 27 november 2010 1 L* A Wf A1 .'A: ::g gg 1 S<' WW a AV3CA A'Ï f am$^S8S8iro$ tAVW'S K3H 3 3 388 ZZMK tlt t SS®-? "JZZ"> SS ïi SSSSSSfSg £S$KS<:A W, >SS5?S r,*Zs wA' V-S 'Wie jarig is trakteert'. Met die slogan lokte de veertigjarige Agrimarkt zijn klanten naar het jubileumfeest, dat dit weekeinde plaatsvindt in de Zeelandhallen in Goes. Een succesvolle actie, want het tweedaagse evene ment is uitverkocht. Er is dan ook alle reden tot feest: de su permarkt, een begrip voor Zee land, blijft groeien. „Deze formu le is overal toepasbaar." door Lilian Dominions Het komt eruit zonder blikken of blozen: de nuchterheid van de Zeeuwen is de kracht van de Agrimarkt, zegt commer cieel directeur Wilfred van Elzak- ker. „Daarmee hebben we in veer tig jaar tijd, door heel hard te wer ken, een vast klantenbestand opge bouwd." En wat hem betreft gaat de coöpe ratie van boeren daarmee in de na bije toekomst ver de provinciegren zen over. Doen ze al, natuurlijk. Naast de vestigingen in Goes, Mid delburg en Vlissingen zijn er de su permarkten in Middelharnis (Zuid-Holland) en Roosendaal (Noord-Brabant). Maar de ambi ties reiken verder: eind 2012 opent Agrimarkt een vestiging in Oud- Beijerland (Zuid-Holland). Daar mee kruipt de supermarkt steeds dichter naar Rotterdam. „Toeristen kennen de supermarkten van hun vakanties in Zeeland en als er dan een vestiging opent bij hun in de buurt, worden die als eerste vaste klant." Ook Rotterdam zelf sluit hij niet uit. „Waarom niet? Deze formule is overal toepasbaar." De supermarkt is veertig jaar gele den ontstaan uit de CZAV, een boerencorporatie met circa driedui zend leden. Begonnen in Goes als een winkel waar laarzen, gereed schappen en andere attributen voor boeren te koop werden aange boden. Maar al gauw bleek dat daar te weinig omzet in zat en dus werd er overgeschakeld op voe dingsmiddelen. Later kwamen daar de tankstations bij. Er wordt slimme marketing toegepast: zo krijgt iedereen die deze week voor meer dan 20 euro tankt bij de pomp van Agrimarkt, 20 procent korting op brood en gebak. Een winstoogmerk heeft de coöperatie niet. Gunstige financiële resultaten in de landbouw-, winkel- en benzi- netak worden vertaald in betere prijzen voor de boeren. Klanten komen onder meer voor de lage prijzen, zegt Van Elzakker. „Maar dat niet alleen. We hebben vakmensen, dat is onvoorstelbaar. Ons personeel is altijd vriendelijk én deskundig, daar investeren we in. Niets ten nadele van andere su permarkten, maar daar worden ouderen er vaak uit gewerkt. Wij houden ze, we scholen ze bij." Agrimarkt zelf gaat ook met zijn tijd mee: zo zit de coöperatie sinds kort op Twitter én zijn de ope ningstijden verruimd. „Klanten kunnen nu op zaterdagavond tus sen zes en acht uur terecht. Een te genwicht tegen de zondagsopen stelling, ja. En nee, daar beginnen wij niet aan, ook al zouden we het kunnen. Iedere week komen er klanten naar ons toe die vragen hoe wij daarin staan. Maar wij houden vast aan de zondagsrust." Agrimarkt investeert de komende maanden in een 'restyling' in alle vestigingen, een operatie van enke le tonnen. „De nieuwe huisstijl is frisser en jonger. In Middelharnis is de nieuwe winkel op 10 novem ber geopend. Dat is nu al een over weldigend succes. Eigenlijk zou den we pas na de zomer beginnen met de verbouwing van de andere supermarkten, maar doordat het zo goed aanslaat, gaan we er in het voorjaar al mee van start." door Lilian Dominicus Veertig jaar Agrimarkt, maar ook veertig jaar Jaap Baaijens (62) bij de Agrimarkt. Vanaf het prilste be gin was hij erbij, maar vanaf maan dag is hij met pensioen. De organi satie van het jubileumfeest in de Zeelandhallen is zijn laatste wa penfeit. „Ja, dat is heel vreemd", beaamt hij, terwijl de podiumbou wers, licht- en geluidstechnici in de grote zaal van de Zeelandhallen onverstoorbaar voortgaan met hun werkzaamheden. „Wekelijks zie ik duizenden klanten, sommi gen ken ik, daar voer je gesprekjes mee. Straks is dat voorbij. Nu heb ik het nog te druk, maar het zal ze ker wennen zijn." Veertig jaar geleden kwam Baai jens in dienst als leerling-verkoper. Vanuit die positie groeide hij uit tot afdelingschef „Na tien jaar werd ik bedrijfsleider en dat ben ik dertig jaar gebleven." Baaijens zag de winkel, waar eerst alleen non-food producten werden ver kocht, zoals laarzen, gereedschap pen en nijptangen, groeien. „Toen waren we vooral gericht op de boe ren, later is daar de consument bij gekomen. Na het vijfde of zesde jaar is het ontploft, toen ging het zo hard. Ik heb de jaren meege maakt dat de jaaromzet steeg met ruim twintig procent. De aangekondigde expansie van Agrimarkt zal Baaijens niet meer meemaken. „Dat vind ik wel een beetje jammer. Maar het is mooi geweest. Eigenlijk mocht ik al op mijn zestigste met pensioen. Maar ik heb gevraagd of ik nog even door mocht werken." Jaap Baaijens. door Nadia Berkelder Nog maar een maand ge leden kwam de raad van bestuur van het Ad miraal De Ruyter Zie kenhuis naar het provinciehuis om aan bezorgde Statenleden uit leg te geven over hun plannen. En over hun ambities: het verbeteren van de ziekenhuiszorg in Zeeland. „Daar zijn we volop mee bezig", zei Pieter Vierhout destijds. „In te genstelling tot wat gesuggereerd wordt: dat het allemaal niet lukt." Het woord ambitie viel gisteren niet meer bij de vergadering van de Statencommissie Welzijn; in middels is duidelijk dat de verwe zenlijking van die ambities heel ver weg is. Het ziekenhuis moet hard ingrijpen om volgend jaar een tekort van tien miljoen euro te voorkomen. „Het is ernstig", stelde gedeputeerde George van Heukelom (SGP) vast. Hij wil sa men - met gemeenten én zieken huizen - bij minister Edith Schip pers om steun vragen voor het zie kenhuis. „We moeten met één mond spreken: Weet u wel wat er aan de hand is? Weet u wel hoe ernstig het is?" Ernstig is het, zegt ook Karin van Leeuwen van vakbond De Unie. „De bezuinigingen - de korting van Klink - bedragen enkele mil joenen. En als je ziet wat eigenlijk de insteek was, winst maken zodat geïnvesteerd kon worden in verbe tering van de zorg, dan is dat abso luut niet haalbaar. Nu wordt het wel heel erg moeilijk om zelfs de basiszorg te blijven leveren." Van Leeuwen vindt dat het minis terie voor Zeeland bijzondere maatregelen moet nemen. „Zee land is een moeilijke regio. Jullie zitten daar niet in het centrum van de bedrijvigheid. Er zal iets bij zonders moeten gebeuren om de basiszorg te regelen. De tijd is rijp om daar eens heel goed naar te kij ken, want het geld is echt op." De minister moet over de brug ko men, vindt het provinciebestuur ook. „Ik denk dat Den Haag wil investe ren in goede zorg in Zeeland, dat zal toch buiten kijf staan", zegt Van Heukelom. Op veel sympathie voor de plannen van het ADRZ hoeft Zeeland trouwens niet te re kenen, want de kersverse minister Edith Schippers (WD) heeft on langs laten weten de fusie van de twee ziekenhuizen te betreuren. Van Heukelom wil niets weten van de kritiek van - voornamelijk - de Partij voor Zeeland op de gang van zaken. Niet van de kri tiek op de fusie, die de provincie al tijd heeft gesteund, en ook niet van de kritiek op Pieter Vierhout, momenteel lid van de raad van be stuur, maar aanvankelijk adviseur van de provincie. „Deze man heeft geweldig veel voor Zeeland ge daan. En het zit hem ook niet mee in deze tijd." Flessenpost! We kregen ruim dertig inzendingen over flessenpost. Lees ze allemaal op pzc.nl/flessenpost Pop aan Huis Selecteer een band en maak kans op een verrassingsconcert bij jou thuis! pzc.nl/popaanhuis STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De supermarkt is veertig jaar geleden ontstaan uit de CZAV, een boerencorporatie met circa drieduizend leden. De eerste vestiging was de Agrimarkt in Goes. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60