binnenland! 5 tegen crises 9 Aantal doden Q-koorts op vijftien Landbouwers hoeven grondbewerking niet meer te melden TVY'er moet niet flauw doen over schijnwerpers' 'Kennelijk is er gewoon veel bij de PW te vinden' Zeven keer sorry zeggen lukt niet zaterdag 27 november 2010 Huub Evers, ethicus van het fractielid. Wilders ontnam hem een deel van zijn portefeuille. Een vergelijkbare straf kreeg Van Bemmel. Hij moet zich de komen de zes weken houden aan een spreekverbod. Daarnaast zegde Wilders toe dat hij de screening van mensen bin nen zijn partij zal 'professionalise ren'. „We moeten ervoor zorgen dat dit niet meer gebeurt." Het is niet duidelijk of kiezers onder de indruk zijn, maar de in opspraak geraakte PW'ers toonden zich vooralsnog nogal laconiek. „De sanctie is terecht. Ik ga werken aan zie onze website:binnenland De gehekelde aflevering van actualitei tenprogramma Nieuwsuur over PW-Ka- merlid Hero Brinkman die in 2001 een alcoholcontrole ontweek. den haag - „Wilders heeft het ge zien de omstandigheden niet slecht gedaan", aldus media-ad viseur Ton Planken. „Het pro bleem is natuurlijk dat hij vast zit aan het kabinet. Hij kan er niet zeven uit de fractie gooien, want dan valt de regering. In dit soort situaties moet je alle rom mel meteen opruimen. Alles moet in één keer de wereld in. En dan moet je nederig zijn en schuldbewust en je verontschul digen. Maar het belangrijkste is dat je met een overtuigende bood schap komt die duidelijk maakt dat je de zaak onder controle jaggl hebt. Dat is niet gebeurd. Je kunt twee, drie keer sorry zeg gen, maar zeven keer? Dan komt je eigen geloofwaardig heid op het spel te staan. Het loopt hem over de schoenen. Daarom probeert Wilders nu de aandacht af te leiden door naar de media te wijzen. De oudste truc." door Hans de Gram D het herstel van vertrouwen", aldus Lucassen. Van Bemmel toonde zich goedge mutst: „Ik verdien het om gestraft te worden." Wilders zelf lijkt ook niet meer in de laatste van de drie stappen van crisiscommunicatie te geloven. Hij gaat niet meer reageren op nieuwe onthullingen, zo voorspelde hij gis teren. „Ik zal natuurlijk zaken aan pakken waar PW'ers fouten heb ben gemaakt. Maar de hyperige media kunnen voorlopig even de diepvries in." e soap rondom in op spraak geraakte PW' ers heeft er weer een aflevering bij. Dit maal zijn de hoofd rolspelers Eric Lucassen en Hero Brinkman. Lucassen, die een ver oordeling wegens ontucht ver zweeg, zou een notoire wanbeta ler en uitkeringstrekker zijn. Hero Brinkman trof in 2001 een schik king voor het ontlopen van een al coholcontrole. Partijleider Geert Wilders is alle onthullingen van wroetende media 'spuugzat' en verwijt hen 'een ordinaire heksen jacht.' Maar van een heksenjacht mag je niet spreken, vindt Pieter Sijpersma, voorzitter van het Ge nootschap van Hoofdredacteuren. „Heksen werden vervelende eigen schappen toegedicht die ze niet hadden, zoals het kunnen vliegen op een bezemsteel. De PW'ers hebben vervelende eigenschappen die wél bestaan." Hij begrijpt de emotie van Wil ders wel, maar vindt de kritiek op de media onterecht. Volgens Sijpersma doet de pers haar werk, namelijk het uitzoeken wie de PW'ers zijn. Dat de partij onder het vergrootglas ligt, is niet vreemd, vindt hij. „Het is een gesloten bolwerk." Bo vendien hebben de Kamerleden zelf gekozen om in de parlementai re schijnwerpers te staan, meent hij. „Het is flauw om te zeggen als het warm wordt, dat de lamp uit moet. Dan moet je maar zorgen dat je onder die lamp vandaan komt." Huub Evers, media-ethicus aan de Fontys Hogeschool in Tilburg, kan zich het verwijt van Wilders aan de media wel voorstellen. „Maar aan de andere kant weet hij ook heel goed dat het in de media zo werkt." Hij gelooft niet dat de media erop uit zijn om de PW te beschadi gen. RTL Nieuws verbreedde het antecedentenonderzoek naar PW-Tweede Kamerleden juist naar alle Kamerleden. „Ik heb geen aanwijzingen dat media hun pijlen exclusief op de PW rich ten." Het omgekeerde is volgens hem het geval. „Het is niet zo dat ze Wilders per se moeten hebben, kennelijk is er gewoon veel bij de PW te vinden." Wel vindt Evers dat nieuwe ont hullingen niet moeten worden op blazen. Dat Nieuwsuur donderdaga vond een substantieel deel van het programma aan Hero Brinkman wijdde, noemt hij 'disproportio neel'. „Eerst kwam presentator Twan Huys aan het woord, toen deed Ferry Mingelen het nog eens dunnetjes over en op het einde was er nog een studiogesprek. Zo veel aandacht in één actualiteiten rubriek vind ik overdreven." Bovendien vindt Evers dat journa listen de taak hebben om onthul lingen in perspectief te plaatsen. „Media maken het verschil tussen strafbare feiten en lichtere vergrij pen wel duidelijk. Maar ik waag te betwijfelen of dat in de ogen van het publiek duidelijk wordt. Men sen zullen toch snel denken; die PW'ers deugen niet." Volgens Thomas Bruning, secreta ris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is het niet vreemd dat de PVV extra in de be langstelling staat. „Ze hebben de discussie over goed burgerschap en het 'je aan de wet houden' zelf op scherp gezet. Ook Bruning vindt dat niet elke onthulling rele vant is. „Maar het gros wel: uitein delijk gaat het erom dat ze de waar heid niet hebben gesproken." BILTHOVEN - Opnieuw is deze week iemand overleden aan Qjkoorts. Daarmee is het totale aantal doden door Qjkoorts in Ne derland opgelopen naar vijftien, zo blijkt uit een overzicht van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu. Van de vijftien sterfgevallen zijn er acht van dit jaar. Het gaat om pa tiënten die ook andere kwalen hadden. Het kabinet geeft toe dat de Qjkoortsepidemie adequater be streden had moeten worden, voor al in de eerste fase. Maar het is niet bereid om bij een dergelijke crisis het ministerie van Volksgezond heid de regie te laten voeren. Dat staat in een brief van minister Schippers (Volksgezondheid) en staatssecretaris Bleker (Landbouw) aan de Tweede Kamer. Zij vinden de huidige regelgeving voldoende. Bovendien zal de Voedsel- en Wa renautoriteit niet op afstand ko men te staan van de ministeries, zoals de commissie wilde. De oppositiepartijen PvdA, SP en GroenLinks vinden het halfslach tig dat niet alle aanbevelingen wor den overgenomen. GGD Nederland en de Voedsel- en Warenautoriteit hebben inmid dels een samenwerkingsprotocol opgesteld om op het gebied van dierziekten beter te gaan samen werken. door Jeffrey Kutterink den haag - Boeren die grond gaan bewerken met ploeg, eg of cultiva tor, hoeven dat vanaf januari niet meer te melden, mits ze niet die per gaan dan 40 centimeter. Minister Maxime Verhagen (Eco nomische Zaken, Landbouw en In novatie) schrapt de wettelijke ver plichting op aandringen van CDA en WD. WD-Kamerlid Janneke Snijder vindt de regel een voor beeld van 'doorgeschoten bureau cratie'. Om te voorkomen dat boeren on dergrondse leidingen stuktrekken, moesten ze tot nog toe graaf- en ploegwerkzaamheden melden. Op die regeling is al langer kritiek. Lei dingen liggen altijd dieper liggen dan 40 centimeter. „Boeren moe ten ondiepe werkzaamheden tot 50 centimeter melden en er zelfs voor betalen. Gekker moet het niet worden", vindt CDA-Kamer- Iid Ger Koopmans. Verhagen is het daarmee eens en schrapt de regeling. Bovendien stelt het ministerie voortaan gratis grondkaarten beschikbaar waarop boeren kunnen zien op welke diep te leidingen liggen. Boeren die ze ker willen weten dat ze niets ra ken, aldus Verhagen, kunnen dat daar nog eens extra op checken. WD en CDA slagen er vooralsnog niet in om allerlei archeologische plichten voor boeren af te voeren. Wel gaat staatssecretaris Henk Ble ker hierover in overleg met het de partement van Cultuur. Kom naar de Lichtaduiesdagenvrijdagavond io december en zaterdag 11 december de gehele dag. Schrijf u nu telefonisch in 0113-401318 Aktie: bij aankoop van €500,- aan verlichting een Hollands Licht Lotek gratis! www.interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5