Burgemeester Van der Zaag kwam niet Verhoging btw nieuw probleem voor Podium DIESEL 26I Werk aan riool Sprookjes bestaan! Prokino door Luc Oggel RILLAND - Na de aanvankelijke vreugde over het deels terug draaien van de bezuiniging op Po dium Reimerswaal, krijgt de instel ling door de verhoging van het btw-tarief een nieuwe domper te verwerken. „We moeten nu per seizoen zes- a zevenduizend euro bijleggen", zegt programmeur Jac ques Boonman. Het nieuwe kabinet verhoogt het btw-tarief voor podiumkunsten per januari van 6 naar 19 pro cent. Daardoor worden concert kaartjes duurder en moeten pro grammeurs meer betalen aan ar tiesten en/of hun impressariaten. „Ik heb alle contracten al afgeslo ten", zegt Boonman, die met Po dium Reimerswaal voorstellingen organiseert in de Reimerswaalse dorpshuizen. Na een geplande fikse bezuiniging door de gemeente, die het Podium de kop zou kosten maar die door de raad werd tegengehouden, heeft Boonman nu weer een nieuw probleem. „Die duizenden euro's die we straks per seizoen extra kwijt zijn, zijn niet makkelijk te vinden. We kunnen de kaartjes duurder maken, maar uit onder zoek is gebleken dat per procent verhoging er ook een procent min der kaartjes worden verkocht. Dat loopt met elkaar in de pas. Eerder de kaartjes verkopen heeft ook geen zin, want ons programma boekje verschijnt in mei. Ik moet dus echt gaan uitkijken wat ik boek." De verhoging is 'niet best', vindt Boonman. „Cultuur is een elitaire hobby, wordt dan gezegd. Maar je maakt het op deze manier alleen maar elitairder." OVEZANDE - De Hoofdstraat in Ovezande is vanaf maandag tot en met vrijdag gedeeltelijk afgesloten in verband met rioleringswerk zaamheden. Het gaat om het ge deelte tussen de Oud Ovezandse- weg en de Groenedijk. Meer vermogen (tot 25%) Meer trekkracht (motorkoppel) Meer rijplezier Minder brandstof verbruik (tot 12%) Minder C02 uitstoot Minder (fiscale) bijtelling tuningzeefand.nl DieseHuning voor alle trierken personenwagens! Peatyweg 6 GOES I Tel: 0113-561812 Web: www.dieseltuningzeeland.nl 2009: burgemeester Van der Zaag neemt afscheid van koningin Beatrix, die 2008: Commissaris van de koningin Karla Peijs en Van der Zaag heropenen 2003: Van der Zaag legt bij een actie de jubilerende koninklijke maatschap De Wilhelminapolder heeft bezocht. de uitgebreide brandweerkazerne in Goes. deren een tegel in het plaveisel van De Goese burgemeester Dick van der Zaag (64) ver trekt na zeventien jaar. Vol gende week dinsdag neemt hij afscheid van de gemeen te die hem lief is geworden. door Frank balkenende Hij is één van de pluche plakkers in bestuurlijk Zeeland. Alleen Ton Verbree, de in 2005 af gezwaaide burgemeester van Rei merswaal, bezat een grotere kleef- kracht: hij diende achttien jaar. Natuurlijk probeerde Van der Zaag gedurende zijn Goese tijd nog een carrièrestap te maken. Zeker in de periode waarin PvdA- wethouder Thijs 't Hart het college van burge meester en wethouders domineer de, kreeg Van der Zaag naast de hem wettelijk toebedeelde taken geen millimeter ruimte om zich te profileren. Hij voelde zich enigszins gekne veld, zocht nieuwe uitdagingen buitenshuis in de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, snuffel de aan bestuurlijke banen in het onderwijs (ROC Zeeland bijvoor beeld) en solliciteerde ook. Onder meer naar het burgemeesterschap in Alkmaar, maar die post ging in 2001 aan zijn neus voorbij. „Ik was tweede op de voordracht, omdat men de voorkeur gaf aan een vrou welijke kandidaat. Dan leg je het af', zegt hij. Het werd PvdA'er Ma rie van Rossen, overigens in 2007 opgevolgd door Piet Bruinooge, oud-wethouder van Middelburg. Ook had hij wel eens zijn voelho rens uitgestoken toen de burge meesterspost in Pijnacker-Noot- dorp vrijkwam. „Het karakter van die gemeente past niet bij mij. Het is een slaapgemeente, waar vrij weinig gebeurt. Goes is daarbij ver geleken een bruisende gemeente, waar mensen samen tot grootse dingen in staat zijn, zoals in het ju bileumjaar Goes 600. Punt is dat je als je jezelf wilt verbeteren toch kijkt naar gemeenten boven de 40.000 inwoners. Dan kom je in de categorie Alkmaar, Breda, Den Bosch. Juist in die gemeenten wer den tien jaar geleden landelijke po litici gedropt na bewezen diensten in de Tweede Kamer of het kabi net. Dan delf je het onderspit. Ge lukkig hebben door de komst van vertrouwenscommissies gemeente raden nu meer invloed op de keu ze van burgemeesterskandidaten." Slot van het lied is dat Van der Zaag tot het eind van zijn bestuur lijke loopbaan burgemeester van Goes is gebleven. Bepaald geen straf, zegt hij. „Goes is een prachti ge gemeente met veel werkgelegen heid en een goed woonklimaat. En kijk eens wat hier allemaal ge beurt. We hebben de Ride for the Roses naar Zeeland gehaald, met Goes als gaststad. Dit jaar kwam de Tour de France door Goes. Te gen die imagoboost kan geen dure reclamecampagne op. Je bewijst de stad een dienst, je promoot Zee land als fiets- en vakantieprovin cie. Ik heb ook warme herinnerin gen aan Goes 600 jaar en het Afri- kajaar, met als hoogtepunt het openluchtspektakel Ubuntu." Los van die mijlpalen is het werkpakket van een burge meester zo breed - van lint jes doorknippen tot het coffee- shopbeleid - dat hij zich nooit heeft verveeld. „Ik ga weg met eni ge weemoed. Al die mooie dingen zal ik missen." Toen hij aantrad in 1993, als opvol ger van de tussenpaus Harm Flik, was hij zich ervan bewust dat hij zich anders moest opstellen dan de ontslagen voorganger Taco Seinstra. De laatste troonde zijn ga de nogal eens mee naar het stads kantoor, wat haar de bijnaam 'Nan cy' (naar de vrouw van Ronald Reagan) Seinstra opleverde. Van der Zaags eega Janita bleef daarom zaterdag 27 november 2010 1994: Van der Zaag loopt stage bij de gemeentelijke reinigingsdienst. altijd buiten de schijnwerpers. Van der Zaag: „Voor de rest moet je authentiek zijn. Je moet be trouwbaar zijn en dat ook uitstra len. Je zegt wat je doet, en je doet wat je zegt." In zijn optreden paarde Van der Zaag een zekere Groningse nors heid aan een welgemeende harte lijkheid. Hij kan soms grauwen, ook als hij de feiten even niet pre cies weet. Gaat het niet zoals hij wil, dan kan een van-dik-hout-zaagt- men-plan- ken-reactie volgen. Zelf is hij zich bewust van dat trekje. „Ik ben recht-toe-recht-aan. Laatst zat Paul Colijn van de SGP/CU te zeuren over handhaving van mensen die nog steeds auto's parkeren op de Grote Markt. Alsof we er niks aan doen, alsof we het niet in de hand hebben. Dat is niet zo. Hij leek niet te luisteren. Tja, daar heb ik weinig waardering voor. Maar na afloop drinken we wel een biertje. Als je niet kunt relativeren, hou je het als bestuurder niet lang vol." Bij veel Goesenaren is Van der Zaag best gezien. Hij neemt mensen gemakkelijk voor zich in. Hij laat op vele plaat sen zijn gezicht zien, zoals langs de lijn bij W Kloetinge. Hij repre senteerde Goes ook prima. Loste Open in december, in Goes is een bekende naam in de Zeeuwse kinderopvang. Vanaf 1 december 2010 kan ook Goes gebruik maken van onze 'koninklijke' opvang. Er komt een nieuwe locatie in de Beatrixlaan. Schrijf uw kind nu in! Baby's en peuters van 0 tot 4 jaar krijgen bij Juultje een huiselijke, gezellige omgeving waar ze zich veilig kunnen ontwikkelen. Met veel uitdaging, speelgoed én liefde. Speciaal voor kinderen met psychiatrische problemen. Na schooltijd kunnen kinderen spelenderwijs vaardigheden ontwikkelen. Aan de hand van een begeleidingsplan begeleiden ervaren leidsters de kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56