'Ter Schure misbruikte jongen' Beproefde methode 4 BISSCHOP Bisdom geschokt na onthulling PVV Lichaam kapitein sleper gevonden Geert Wilders is het 'spuugzat' dat media in het verleden van partijgenoten blijven snuffelen. De strategie die zijn partij volgt om met die aandacht om te gaan, lijkt nog te werken. Zaak-Wilders houdt dezelfde aanklagers oek nü de meest complete reis ogr een eerlijke prijs I I I zaterdag 27 november 2010 De in 2003 overleden Bossche oud-bisschop Ter Schure zou als jonge priester in Gelderland ja renlang een leerling hebben mis bruikt, samen met zes andere priesters. Het bisdom Den Bosch is ontsteld over de onthul ling. DEN BOSCH - Voormalig bisschop jan ter Schure (1985-1998) heeft zijn bisdom 's-Hertogenbosch en de rooms-katholieke kerk pos tuum ernstig in verlegenheid ge bracht. Ter Schure blijkt als jonge salesi- aanse priester tussen 1948 en 1953 stelselmatig een minderjarige leer ling te hebben misbruikt in jon gensinternaat Don Rua in Ugche- len. Dat gebeurde samen met zes andere priesters, aldus NRC Han delsblad en de Wereldomroep gis teren. Ter Schure is tot dusverre de hoog ste (voormalige) katholieke leider die is genoemd als kindermisbrui ker sinds een reeks van onthullin gen begon in februari van dit jaar. De oud-bisschop overleed in 2003 op 80-jarige leeftijd. Volgens NRC had Ter Schure in Ugchelen geen eigen kamer in het internaat. Hij zou zich aan zijn slachtoffer heb ben vergrepen bij een boerderij en in het bos achter het internaat. Het bisdom 's-Hertogenbosch is ontsteld over het mogelijke aan deel van de voormalige bisschop in deze misbruikaffaire. Woord voerder Michiel Savelsbergh: „Dit komt als een schok. Niemand hier heeft ooit iets gehoord over betrok kenheid van Ter Schure bij sek sueel misbruik. Het komt volledig uit de lucht vallen." Volgens NRC heeft de congregatie van de salesianen van Don Bosco in 2003 het seksueel misbruik door de zeven priesters afgekocht door het slachtoffer een bedrag van 16.000 euro te betalen. Volgens de woordvoerder van de Nederlandse Bisschoppenconferen tie heeft bisschop Ad van Luyn van Rotterdam wel degelijk actie ondernomen toen het slachtoffer hem in 2008 twee brieven schreef waarin hij verzocht de ontucht- zaak over oud-bisschop Jan ter Schure openbaar te maken. Vol gens NRC Handelsblad negeerde Van Luyn de twee brieven. Van Luyn was klasgenoot van het slachtoffer, dat nu 76 jaar is, en lang hoogste bestuurder van de sa lesianen in ons land. Bisschop Jan ter Schure HOEK VAN HOLLAND - Het levenlo ze lichaam dat gisteren op een ka de in Hoek van Holland werd ge vonden, is van de vermiste kapi- De PW moest de afgelopen weken keer op keer spijt be tuigen voor wangedrag. Het is de vraag hoe lang het stap penplan van Wilders in cri sistijden werkt. door Frank Hendrickx Geert Wilders bereidt nieuwe PW'ers per soonlijk voor op de om gang met de media. In de stijl van Jan Mulder stelt hij tij dens trainingssessies narrige vra gen aan nieuwkomers, die kalm moeten blijven terwijl hun voor man sart en zuigt. De PW lijkt ook stevig getraind in communica tie tijdens crisissituaties. Bijna alle in opspraak geraakte PW'ers hiel den zich aan het mantra waarmee je volgens pr-adviseurs uit de draai kolk van slecht nieuws kunt ko men. Stap 1: Erkenning. Wilders zelf gaf het goede voor beeld tijdens het spoeddebat naar aanleiding van de onthullingen over Eric Lucassen, die onder ande re veroordeeld bleek wegens on tucht. „De PW heeft fouten gemaakt en ik ben daarvoor verantwoordelijk. Door de spectaculaire groei heb ben we verzuimd adequaat feiten onderzoek te doen. Ik erken mijn fout, ook al doet het pijn." PW'er Jhim van Bemmel, die een veroordeling wegens valsheid in ge schrifte en daarmee een strafblad verzweeg, toonde zich deze week een vaardig leerling. „Het is ge woon hartstikke slecht. Ik ben echt schuldbewust." Lucassen: „Ik heb me absoluut niet als een gentleman gedragen. Dat was een hele grote fout." Hero Brinkman, die ooit een drankcontrole van de politie pro beerde te ontvluchten: „Ik ga het absoluut niet goed praten. Je hoort dit niet te doen. Simpel zat." Stap 2: Excuseren. „Ik wil me namens de PW veront schuldigen", zei Wilders ruimhar tig. „Niet alleen aan de kiezers, maar aan de hele Tweede Kamer als vertegenwoordiger van het Ne derlandse volk." Lucassen had een vergelijkbare tekst: „Ik bied mijn excuses aan, niet alleen aan meneer Wilders en de fractie, maar ook aan de kie zers." Van Bemmel: „Ik heb heel veel spijt." Brinkman: „Ik heb een dag later al mijn excuses aangebo den." Stap 3: Optreden. Het is duidelijk dat deze laatste stap het grootste probleem is geble ken voor de PW. Wilders probeer de dagenlang om Lucassen uit de fractie te krijgen, maar die 'ultie me straf stuitte op de weerstand tein van een sleepboot die twee weken geleden tijdens een storm omsloeg. Dat heeft een woordvoer ster van de politie gemeld. PAUL KUSTERS DEN HAAG - De aanklagers in het proces tegen Geert Wilders hoe ven niet vervangen te worden. Dat heeft de rechter in Den Haag beslo ten. De benadeelde partijen in het strafproces hadden in kort geding geëist dat het Openbaar Ministerie andere officieren van justitie op de strafzaak zou zetten. Ze zijn boos omdat het OM vrijspraak voor Wil ders vroeg. Wilders staat terecht voor het aan zetten tot discriminatie en haat en voor groepsbelediging. Beleef een winter en ga met ons mee op de ijsbrekercruise naar St. Petersburg! U vaart vanuit Duitsland, Travemunde per luxe en ijsbrekende ferry naar de Finse stad Helsinki. Vervolgens rijdt u per bus door het winterse landschap van Finland naar de grens van Rusland nabij Vaalimaa. De route gaat verder naar de culturele hoofdstad van Rusland. St. Petersburg. Na St. Petersburg vaart u over de Oostzee via Finland tefug naar Duitsland. Breng de kerstdagen door in één van de mooiste gebieden van Italië! Excursies: Stadstour Milaan, bezoek aan lugano en Gandria, Luzern, Basel. Incl.: Koffie met gebak op de heenreis, vervoer per luxe touringcar, begeleiding door uw chauffeur, kerstdiner op 2ir december, kerstlunch op 25 december, verblijf in hotel Continental op basis van halfpension, afscheidsdiner in Nederland. Voor boekingen en brochure peterlan Of 0900-0991

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4