':\i S-Hn^N m 5Zi S Elfen bestaan op IJsland 19 reizen Noorderlingen zijn nuchter. Toch gelooft meer dan de helft van de IJslanders in elfen. Lutske Bonsma bezocht op het vulkanische eiland dé elfenhoofdstad Hafnarfjördur en de elfenschool in Reykjavik. SS» reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 27 november 2010 Drijvende ijsbergen bij Jökulsarlón. ut»» foto Lutske Bonsma Om het voor elfen comfortabel te maken, zijn zelfs huisjes gebouwd. foto Lorella Magister ibba weet het zeker. El fen bestaan. Ze leven in rotsen en op kliffen. Ze zijn mager en hebben gro te oren. Zelfheeft ze er nog nooit een gezien, maar ze kent genoeg mensen die dat wel hebben. Sigurbjörg Karlsdóttir ('zeg maar Sibba') met rode puntmuts, leidt bezoekers rond in Hafnarfjördur, de elfenhoofdstad van IJsland. On ze elfengids staat stil bij een rots blok in een woonwijk. „Een echt paar wilde op deze plek een huis bouwen en deze rots lag in de weg", vertelt ze. „Die mensen wil den het rotsblok weghalen, terwijl een oude man in de buurt had ge zegd dat het een elfenrots is. Alle pogingen om de rots doormidden te breken, mislukten. Toen hebben ze de steen maar laten liggen en zijn ergens anders gaan bouwen." Sibba vervolgt: „Wegwerkers mer ken regelmatig dat je een elfenrots niet kapot moet maken of verplaat sten. Als je dat toch doet, gebeuren er onverklaarbare dingen. Machi nes gaan kapot, werknemers wor den ziek, de kosten rijzen de pan uit. Bij de aanleg van een weg bij Reykjavik lag een groot rotsblok op het geplande traject. De over heid haalde er voor de zekerheid een elfendeskundige bij. Die kan met elfen praten. Hij heeft de el fen gevraagd of de steen verplaatst mocht worden. Dat mocht en nu ligt het rotsblok naast de weg. In landers zeggen vaak dat ze niet in elfen geloven, maar als je zegt dat een elfenrots verplaatst of opgebla zen moet worden, dan durven ze dat toch niet aan." Park Hedlirgarda ligt vol rotsen en lavablokken. De perfecte woon plaats voor elfen, zou je denken. - - Poolcirkel IJSLAND Reykjavik J1 Hafnarfjördur Sibba vertelt over gehuil dat een voorbijganger uit een rots hoorde komen. Dat moet wel van elfen kind geweest zijn. We lopen naar een steile rotswand, waar de elfen koning en -koningin in een on zichtbaar elfenpaleis wonen. „In 1950 waren hier drie jongens aan het spelen. Eentje viel in een kloof Hij werd naar de dokter ge bracht en die was verbijsterd dat de jongen niet gewond was. 'Toen ik viel, werd ik opgevangen door onzichtbare handen', verklaarde de jongen." Voor Sibba het ultie me bewijs dat elfen bestaan en dat ze mensen helpen. Een aantal kilometers verderop, in Reykjavik, is de enige elfenschool ter wereld. Directeur en historicus Magnus Skarphedinsson verza melt verhalen van mensen (hij heeft er inmiddels zevenhonderd gesproken) die elfen hebben ge zien. „Elfen leven het liefst op la va", weet Skarphedinsson. „Ze zijn tussen de 8 en 80 centimeter groot. Ze eten hetzelfde als wij, maar drinken geen koffie." Voor een nuchtere Hollander klinkt zijn verhaal als klinkklare onzin, maar uit een onderzoek in 2000 bleek dat 54 procent van de IJslanders in elfen gelooft. Dat is het hoogste percentage ter wereld. Skarphedinsson: „De reden is, denk ik, dat IJsland de Verlichting (de stroming in de zeventiende eeuw waarin wetenschap en mo dernisering van de samenleving centraal stonden, red.) heeft over geslagen. In de rest van Europa werden onderwijs en wetenschap belangrijk en verdween daardoor het geloof in mythen en legenden. In IJsland gebeurde dat niet en wij geloven daarom nog steeds in het bovennatuurlijke." Skarphedinsson kan uren over elfen vertellen. Over boeren die gras maaiden op een plek waar elfen woonden, waarna binnen de kortste keren hun beste koe over leed. Over kinderen die bevriend zijn met elfenkinderen. En over zijn broer (de huidige minister van Buitenlandse Zaken), die ooit als minister van Milieu elfendes kundigen raadpleegde als er rotsen verplaatst moesten worden. „Elfen zien is niet bij de tour inbe grepen", besluit Sibba haar tour door Hafnarfjördur. Hoewel we het ook niet verwacht hadden, valt het bezoek aan de elfenhoofd stad daarom toch wat tegen. We richten ons dus maar snel van het onzichtbare op de zichtbare we reld. Daarin valt genoeg moois te zien. Zeker in IJsland. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Atlantische Oceaan In drie uur vlieg je met Icelandair (www.icelandair.nl van Amsterdam naar Reykjavik. Ga op het eiland ook eens naar de Blue Lagoon voor een warmwaterbad. Verder zijn er talrijke excursies te maken. Tijdens de Golden Circle Tour van Reykjavik Excursions (www.re.is) bezoek je bijvoorbeeld de Selfoss waterval, de geisers van Geysir en nationaal park Pingvellir. Met een jeep ga je naar Eyjafjallajökull, de vulkaan die eerder dit jaar het vliegverkeer stillegde. Maak vanuit Reykjavik een van de vele boottochten en zie papegaaivogels en walvissen. INformatie over boottochten op www.elding.is De elfentour door Hafnarfjördur is elke dinsdag en vrijdag vanaf 14.30 uur, de tour duurt anderhalf uur en kost 20 euro, zie www.alfar.is De elfenschool in Reykjavik is elke vrijdag middag vanaf 14.30 uur geopend. Aanmelden via 0035-45886060 of stuur een e-mail naar mhs@vortex.is Algemene informatie over IJsland op www.visiticeland.com V. - Hete stoom ontsnapt uit de rotsen, foto Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45