Skaten en zweten in Tirol *■11 ES i7reizen Voor liefhebbers van winterse topsport is Seefeld in het Oostenrijkse Tirol een begrip. Elk jaar in januari staat het dorp in het teken van de wereldbeker biathlon. Joost Brantjes leerde er de beginselen van het racen op langlauflatten. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 27 november 2010 Seefeld in het Oostenrijkse Tirol is bij winterporters bekend als de regio waar elk jaar wordt gestreden om de wereldbeker biatlon, een variant op de Noordse combinatie. Tijdens de wedstrijden gaan de atleten 's ochtends de skischans af en 's middags wacht hen de 10 kilometer skaten, de snel ste vorm van langlaufen. Tussen door moeten ze ook nog eens met een geweer vijf schijven onderste boven schieten. Het langlaufen gaat over een heu velachtig parcours. Bergop ziet dat er dodelijk vermoeiend uit, tijdens de afdaling verbaas je je dat nie mand onderuit gaat, want de smal le ski's zitten alleen aan de neus van de schoenen vast. Olympiaregion Seefeld, bestaat uit de plaatsen Leutasch, Mösern/ Buchen, Reith, Scharnitz en See feld. De regio ligt op een hoogte van 1.200 meter en heeft 266 kilo meters loipes. Leden van ADAC (de Duitse ANWB) verkozen de re gio al drie keer tot het beste lang- laufgebied. We verlaten de zwetende en hij gende sporters voor een tussen doortje. In het bezoekerspaviljoen worden prijzen uitgereikt voor de beste wintersportaccessoires. Deze keer is Luggi de gelukkige win naar. De olijke Tiroler draagt een mosgroen Sillli^ hoed je met naast wat dierenspéld- pluim. „Dat is mijn Gamsbart," legt hij uit. De pluim is gemaakt van de nekharen van gemsen. Voor een echte Gamsbart zijn ten minste ze ven gemsen nodig. Vroeger werden die door de drager van de Gams bart zelf geschoten. Het samenvoe gen van de haren is een monnni- kenklus. Niet voor niets kan de prijs van een mooie Gamsbart op lopen tot 5.000 euro. We gaan terug naar buiten, nu niet om de sporters aan te moedigen, maar om de biatlon zelf te beoefe nen. Martin Tauber (33) runt de Cross Country Academy in See feld. Hij was vier maal Oostenrijks kampioen langlaufen en skating en werd tweede bij de wereldbeker 15 kilometer klassiek langlaufen. Van hem leren we de beginselen van de biatlon. Eerst maar eens schieten. Vanaf 50 meter moeten we liggend vijf schijven omknal- len. Dat is eenvoudiger dan we dachten. Dankzij het vizier scoren we zonder veel moeite vijf uit vijf Dat is anders als het langlaufen bij de les wordt betrokken: 2,5 kilome ter skaten, daarna de handschoe nen uit en de stokken op de grond. Met het geweer in de aanslag, racet je hart nog steeds zo snel dat je pas na een paar keer diep ademhalen in staat bent goed te richten. De volgende dag neemt skileraar Hans 'Bandl' Neuner (6t) ons mee om het klassieke langlaufen te ont dekken. Bandl (zo genoemd omdat er erg veel Hans Neuners in het ling van Tirools en verbasterd Ne derlands uit hoe het moet: voor overbuigen en met soepele knieën glijden. De stokken in een hoek van 45 graden, de afstanden tussen twee stokprikken niet te groot; dat vermoeit alleen maar. Na wat oefenen, gaan we de loipe op. Het wordt een tocht door onge repte sneeuw, die nog door nie mand betreden is. Zelfs de meest geoefende alpineskiër zal moeten toegeven dat deze vorm van lang laufen geen bejaardensport is. Te rug bij af zijn we doorweekt van het zweet. Gelukkig wacht ons het Interalpen-Hotel Tyrol in Telfs- Buchen/Seefeld. Met maar liefst 282 zeer luxe ingerichte en buiten sporig grote appartementen, suites en individuele kamers biedt het een droomverblijf in de Alpen. Het hotel is het geesteskind van Hans Liebherr, inderdaad, die van de ijs kasten. Hij wilde een hotel, maar wel een met von allem etwas mehr. In 1985 ging zijn Interalpen-Hotel Tyrol open. In 2002 werd het Spa-Bereid1 vergroot tot 5.000 vier kante meter, het grootste in de Al pen. In dit immense wellnessoord heb je een plattegrond nodig om niet te verdwalen tussen de sau na's, schoonheidssalons, relaxruim tes en massageruimten. Santen met een gemengd groepje betre den we in het Spa-Bereich de sau na. Alle banken zijn met witte la kens bedekt en als iedereen heeft plaatsgenomen, maakt Moham- tenaar, een geruite doek om zijn middel, vraagt met een zwaar ac cent of iedereen het naar zijn zin heeft. Waarna hij met veel aplomb begint aan een soort vaandel- zwaai-act. Met een handdoek draait hij rondjes om zijn hoofd om de stoom door de bloedhete sauna te verspreiden. Mohammed giet meerdere keren een eucalyptusmengsel over de gloeiende kolen. Als de tempera tuur in de sauna het kookpunt na dert, adviseert hij iedereen niet stoer te doen. Bij oververhitting moeten we óf lager gaan zitten óf de sauna verlaten. Gisteren ging hij zelf van zijn stokje. Na de vierde keer opgieten, kost het geen enkele moeite naar de open binnenruimte te gaan. Poedel naakt lopen we door de sneeuw, waarmee we onze ledematen in wrijven om vervolgens een hele emmer ijswater over ons heen te krijgen. Daarna snel terug naar de sauna voor de tweede ronde. Mohammed keert terug met een blad vol bekertjes, gevuld met ho ning, olijfolie met zout of pure olijf olie die over onze lijven word uitge smeerd. Na een kwartier is het niet meer te houden in de sauna en spoelt iedereen zich onder de douche af in de hoop er tien jaar jonger uit te zien. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Foto links: Zelfs een geoefende alpineskiër moet toegeven dat klassiek langlaufen geen bejaardensport is. Foto onder: Luggi met zijn Gamsbart, voor de pluim zijn de nekharen van ten minste zeven gemsen nodig. foto's Joost Brantjes DUITSLAND OOSTENRIJK Innsbruck •TIROL Seefeld Seefeld ligt op zo'n 875 kilometer rijden van Utrecht. Met de trein (Ski-trein, www.skitrein.nl en Alpen Expres, www.alpenexpres.nl) is de regio ook bereikbaar. Vanaf het treinstation in Innsbruck gaan bustransfers naar Seefeld. Per vliegtuig is Seefeld het gemakkelijkst bereikbaar met een chartervlucht op Innsbruck, ongeveer 25 kilometer van Seefeld. Transavia (www.transavia.com) vliegt in de winterperiode (half december tot eind maart) vanaf Amsterdam en Rotterdam. Op www.seefeld.com kun je terecht voor meer informatie over Seefeld. Algemene informatie over Tirol op www.vakantie.tirol.at. Martin Tauber's skischool: www.xc-academy.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43