reizen@wegener.nl reizen 1024-3650360 ISlll Zaterdag 27 november 2010 Maria, Jozef en het kindeke Jezus in een van de levende kerststallen in Mgarr (Ghajnsielem op z'n Maltees). foto Nederlands Dagblad Het Bethlehem van Go- zo heet Ghajnsielem (spreek uit: ainsielem), dat 'bron van vrede' betekent. Als je van de pont stapt, die je in 20 minuten van Malta naar Gozo (in het Mal tees heet het eiland Ghawdex) brengt, begint het spektakel met een. De aanlegplaats van de veer boot ligt zo'n beetje bij de toe gangspoort naar 'Bethlehem'. Op een oppervlakte van 20.000 vier kante meter is hier een stukje bij bels Judea nagebouwd, zoals het er in de tijd van Jezus uitgezien moet hebben. Niet te missen is de sfeervol ver lichte, neogotische 'Ghajnsielem Church of Our Lady of Lourdes'. De route voert vervolgens langs herberg, marktpleintje met groen tekraampjes, bakkerij, smid en na tuurlijk een timmerwerkplaats. Herders poken grote vuren op. Kinderkoortjes laten in het Mal tees, met iele stemmetjes, kerstlie deren door de lucht zweven. Jonge tjes in Aladin-outfit voeren onder oriëntaalse klanken Arabische dansjes uit op een klein, houten podiumpje. „Er is ruim twee maanden met veel vrijwilligers aan dit dorp gebouwd", vertelt bur gemeester Frances Cauchi terwijl we met haar over het centrale pleintje lopen, met uitzicht over de baai van Mgarr. Het hele pro ject is in de loop der tijd een beet je uit de hand gelopen, zegt ze. De kerststal is veranderd in een heuse kerststad. Gozo en Malta zijn katholieke ei landen en de christelijke geschiede nis heeft rijke, cultuurhistorische sporen nagelaten, vooral in de vorm van kerken. In het Bethle- hemdorpje Mgarr zelf vind je drie kerken, plus nog eens vele kapelle tjes van waaruit je soms fraai uit zicht hebt op de nabijgelegen ha ven. Op buureiland Malta zijn rond de 365 kerken, 'voor iedere dag van het jaar een andere kerk', grapt men daar. Dat klopt dus pre cies. Bethlehem nabootsen is niet het enige wat ze op Gozo doen. Hier wordt kerst in decoratief opzicht uitbundig gevierd. Onderdeel daar van vormt de eeuwenoude traditie van het bouwen van kribbes, die ook in veel particuliere huizen te zien zijn. Het zijn omvangrijke ver lichte kersttaferelen. Voor de mooi ste exemplaren vind je zelfs weg wijzers vanaf de openbare weg. En het toeristenbureau biedt een tour langs de 'kribben top tien'. Tijdens het kerstfestijn op Gozo rouleren maar liefst zes Jozef-en- Mariastelletjes, vertelt burgemees ter Cauchi. Sommige stelletjes zijn de echte ouders van 'baby Jezus', anderen zijn vrijwilligers gerekru teerd uit de Gozitaanse bevolking, die uit zo'n 30.000 zielen bestaat. De burgemeester: „Meestal kiezen we een wat oudere Jozef bij een wat jongere Maria. Dat vinden de mensen op een of andere manier evenwichtiger." We treffen het als we aan het eind van de route de sfeervol verlichte grotto (stal) bereiken. In de kerst stal figureert een echtpaar als Jozef en Maria. Ze staan geduldig in het hooi, klaar om gefotografeerd te worden door de belangstellenden, die voetje voor voetje langs de hok ken met kippen, ezeltjes, geitjes en konijnen schuifelen. Geen moeite is Jozef te veel bij het poseren voor de foto. Moet het Christuskind op de rechterarm? Of toch liever de linker? Moet de zuigeling even in de kribbe? De blozende en bebaarde Maltezer Jo zef is dan ook de echte, trotse va der van de baby in zijn armen. Zijn vrouw, voor nu Maria ge naamd, is er rustiger onder. Zij on dergaat de fotosessie in een soort natuurlijke pose, met zelfverzeker de vastberadenheid en schijnbaar ongevoelig voor de hectische poes pas van het moment. Maar ook dat hoeft niet te verbazen. Maria is tenslotte altijd al moeder van het Kerstkind geweest. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl I Gozo is het kleine, overzichtelijke zustereiland van Malta. Het lijkt, wat betreft klimaat en natuurlijke omgeving, op de streek rond het echte Bethlehem. Dat maakt het tot ideale plek voor het kerstfestijn. Het na- maak-Bethlehem is te bewonderen tot begin januari. Elk jaar vanaf okto ber bouwen de Gozitanen hun 'Bethlehem' opnieuw op. Air Malta (www.airmalta.com) vliegt van Schiphol en Ryanair (www.rya- nair.com) van Eindhoven naar Malta. Vanaf Malta neem je de veerboot naar Gozo. Met een huurauto zijn Malta en Gozo prima te verkennen. Een plezierige manier om op Gozo te verblijven is in een verbouwde boerderij (farmhouse). Er zijn ook aantrekkelijk geprijsde pakketreizen die vlucht en verblijf com bineren (inclusief huurauto). Algemene informatie: www.visitmalta.com www.ghajnsielem.com www.malta.nl www.gozo.gov.mt www.islandofgozo.org Informatie accommodatie: www.gozo.com www.gozofarmhouses.com www.gozorentals.com www.aboutgozo.com www.elizawashere.nl Xaghra GOZO Mgarr Middellandse Zee -■rf. MALTA Valletta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41