Bethlehem ligt vlakbij Malta reizen^ w Gekke bordjes Jk lees op het bordje: Ga de deur door om uw kind om te ruilen Gozo, het zustereiland van Malta, verandert ieder jaar in december in een levend kerstverhaal. Met echte dieren en en echte figuranten. Jan Willem Veenhof ging op zoek naar de 'grotto', de stal met daarin het 'kindeke Jezus'. Zaterdag 27 november 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 Ik hou wel van bordjes. Dan bedoel ik niet die om van te eten. Ik heb het over bordjes in het wild. Langs de kant van de weg, aan de muur, op een vreemde plek. Bordjes met aanwijzingen, verboden, bepalingen en waar schuwingen. Ze tonen vaak waar het in een land of een streek om gaat. Wat is belangrijk, wat houdt de mensen be zig en waar moet de aandacht op gevestigd worden? De eerste keer in Australië. Kijk nou, een bord langs de kant van de weg met een kangoeroe er op. Waarschuwing. De komende 15 kilometer overstekende kangoeroes. Je stopt, gaat eronder staan voor de foto en ziet uiteraard nooit een kangoeroe. Maar dat geeft niet, het had gekund, zo'n bord staat er niet voor niets. In de loop der jaren maak je kennis met tal van borden die waarschuwen voor overstekende elanden, beren, krabben, krokodillen en slangen. Altijd weer leuk en nooit kruist het aangekondigde beest je pad. In Amerika mag weinig en in het stadspark van Orlando wordt dat wel heel duidelijk gemaakt. Naast elke bank staat een groot bord waarop vermeld is wat je er wel en niet op mag doen. Eigenlijk komt het er op neer dat je er alleen op mag zitten. De gebruiker mag niet op het bankje liggen of anderszins het bankje bezetten in een horizontale houding. En dat ene wat dan wel mag, rechtop zitten, is alleen toege staan tussen zonsopkomst en zonsondergang. Van mij hoeft het dan al niet meer. Het Travelodge Hotel in Sydney heeft ook zoiets grappigs. Vanwege de hedendaagse eco-mode wordt overal in het hotel opgeroepen zaken te recyclen. Prima uiteraard, maar de plaats waar die te hergebruiken spullen moeten worden ingeleverd, is aangegeven met een levensgroot bord waarvan de dubbele betekenis hopelijk niet alleen mij op valt. In forse hoofdletters staat er guest recycling cen ter boven de deur. Een mededeling die ik anders in- terpreteer dan wordt bedoeld. Ik lees dat in die ruimte ho telgasten gerecycled worden. Een bizarre mededeling. En wat te denken van de child changing area op het vlieg veld van Vancouver. U denkt natuurlijk dat je daar gewoon je kind een schone tuier om kunt doen, maar ik zie daar iets heel anders plaatsvinden. Ga de deur met dit bordje door en u kunt uw kind omruilen. Neem een ander mee, één die wellicht beter bevalt. Dat denk ik bij een kinder- ruil-gebied. In Chiang Mai, te Thailand, adverteert elk internetcafé de snelheid van de internetverbinding met grote letters op de winkelruit. High speed, super high speed, ultra speed. Het past uiteraard precies bij het huidige tijdsgewricht waarin ie dereen haast heeft. Snel, sneller, snelst. Maar in het lokale ziekenhuis gaat alles langzaam. Althans, dat maak ik op uit het amateuristisch geprinte werkstuk dat op de internetcabi- ne in de hal hangt. Elke letter groot afgedrukt op een A-4tje. Internet for the patient lees ik. En hoe goed ik ook be grijp dat het hier gaat om een faciliteit voor de ziekenhuis bewoners, lees ik toch iets anders: internet voor de geduldi- gen. Een langzame verbinding dus. Daar kan ik nou om la chen. In de badkamer van het Airporthotel in Kuala Lumpur weer een ander, uiterst interessant waarschuwingsbordje. Er is een man op afgebeeld die in gehurkte positie van de toiletpot afstort. Blijkbaar heeft hij staand op de rand gepro beerd een grote boodschap te doen, waardoor de dure pot is omgevallen en aan diggelen ligt Een dringende medede ling voor hen die alleen het hurktoilet kennen, denk ik. We rijden van Johannesburg naar Randfontein in Zuid- Afrika. Op de radio wordt het nieuws gemeld over de ge welddadige stand van zaken in Zuid-Afrika. Het is er op ve le plaatsen niet pluis. Zojuist is een Engels echtpaar in de auto overvallen, hyacking noemen ze dat hier. Man uit auto gegooid, vrouw vermoord teruggevonden. De twee waren nota bene op huwelijksreis. Nog geen 5 minuten later zie ik een enorm bord langs de kant van de weg. Dit keer is het ze ker niet om te lachen, maar uniek is het wel. Nog nooit heb ik ergens ter wereld een dergelijke waarschuwing gelezen. In koeienletters staat er: Hijacking hotspot gedurende 15 kilo meters. Dus daarom rijdt iedereen ineens als een waanzinni ge. Met de angst op de hielen blijkbaar. Ook ik moet even slikken. Maar gelukkig is het met dit bord al net als met die over de wilde dieren. Er gebeurt 15 kilometer lang helemaal niets. Daar ben ik in dit geval wel zo blij mee. isjH De koepel van de kerk Rotunda in Xewkija op Gozo heeft een ruimere koepel dan St. Paul's Cathedral in Londen. foto Balazs Sudar Nog meer Bethlehem en kerststallen In het dorp Xaghra, zo'n 10 kilometer ten noorden van Mgarr, is op de eerste verdieping van de jongensschool (vraag naar de boys school) een veertig jaar oude replica van Bethlehem. Het is een licht- en geluidsspektakel waarbij vrijwilligers de belangrijkste figuranten uit het kerstverhaal mechanisch laten bewegen. Jozef en Maria schuifelen langs de herberg (waar ze een bewegend 'nee' krijgen van de waard). Op het centrale Petrus-en-Paulusplein van Nadur, midden op Gozo, kun je een ook kerststal bezoeken in een oude schuilkelder uit de Tweede Wereldoorlog. Een bezoek aan deze ondergrondse gangen is ook buiten de kersttijd de moeite waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40