spectrum 10 Piropos 'De oude bevolking probeert zich met de natuur te genezen' Zaterdag 27 november 2010 Latinas. Latijns-Amerika is er vol mee. Tot grote vreugde van de latinos. De macho, prominent aanwezig, mag dan vooral in ne gatieve zin bekend staan omdat hij zich superieur voelt aan 'het zwakke geslacht', tegelijkertijd houden de man nen hier gewoon heel erg van vrou wen. Openlijk. Het leukste gevolg daarvan is wat 'piro- pear' wordt genoemd, door de Van Da- Ie koeltjes vertaald als 'complimentjes maken'. Een 'piropo' is een 'galant com pliment', doorgaans geuit met als enige bedoeling een glim lach te ontlokken aan het doel wit. Dat gaat in de praktijk zo. In Bu enos Aires zat ik op een terras met een Argentijn toen hij zich plots richtte tot een voorbijko mende vrouw en met veel dra matiek uitriep: „Wat een prach tig exemplaar!" Inderdaad, een verlegen glimlach was zijn deel. Een andere favoriet van de Ar gentijnen: „Gefeliciteerd met zo veel schoonheid!" De Mexica nen zijn creatiever, zo bleek toen ik er laatst eentje vroeg naar zijn favoriete 'piropo'. Hij dacht enkele seconden na en zei dat deze altijd goed was voor een lach bij het 'slachtof fer': „Bonbon, kom snel in m'n schaduw staan, anders smelt je nog." Na een diepgravende studie van twee jaar ben ik echter tot de conclusie geko men dat de Cubanen de onbetwiste ko ningen van de 'piropo' zijn. Of het te maken heeft met de zwoele wind op het eiland of dat de Cubanen van alle latinos het meeste van hun vrouwen houden, geen idee. Eén ding is zeker: een beetje Cubaan schudt zo een do zijn 'piropos' uit z'n mouw. Zo kreeg ik instructies voor de volgen de scène. Man kijkt omhoog en zegt: „Wat is er met de hemel aan de hand?" Vrouw kijkt ook omhoog, ziet niets: „Hoezo?" Man: „Omdat er engelen naar beneden vallen." Of deze: „Je moe der zal wel banketbakker zijn, want een bonbon zoals jij maak je niet zo maar." In dezelfde categorie: „Uit wel ke speelgoedwinkel ben je ontsnapt, poppetje?" Of: „Hoe laat is het? Zes uur? Dank je. Ik wilde graag precies het moment weten waarop ik gek op je werd." In de categorie hilarisch: „Als de wereld een zakdoek zou zijn, ben jij mijn favoriete snotje." Dat waren de onschuldige 'piropos', maar op een Caraïbisch eiland is de werkelijke intentie nooit ver weg. „Ge zegend zij de ochtend dat ik jouw schoenen onder mijn bed aantref!" En: „Je bent zo mooi dat ik je met kleren en al wil opeten, ook al poep ik een maand lang stukken stof uit" Het kan nog duidelijker. „Jij met je prachtige curves en ik zonder remmen." Of: „Wat een geluk hebben de ogen die jou zien. Maar nog gelukkiger zijn de handen die je mogen aanraken." En: „Als jouw benen de rails zijn, hoe is dan wel niet het station?" Uit de categorie 'over de top', waar de meeste 'piropos' op Cuba waarschijn lijk in vallen, wilde ik u deze niet ont houden: „Met zo'n kont nodig ik je uit om in mijn huis te komen poepen!" Voor als u enthousiast bent geworden, een wijze raad: misschien is het ver standig het 'piropear' beperkt te hou den tot Latïjns-Amerika. Zuid-Afrika heeft kougoed: een natuurlijke vorm van het antidepressiemiddel prozac. De plant wordt al eeuwenlang door Zuid-Afrikanen gebruikt om rustig te worden. Een farmaceutisch bedrijf wil de geluksplant wereldwijd op de markt brengen. door Elles van Gelder Kruidendokter Hendrick Jap Jap Klaase vist uit een jutezak een bosje gedroogde takjes en blaadjes. In de kleine kamer liggen potjes en flesjes vol mengsels van planten, kruiden en wortels. „Kankerbos, astmabos en aambeienbos", wijst hij. Klaase is een kenner op het gebied van planten waarmee pijntjes en kwaaltjes op natuurlijke wijze kunnen worden gene zen. De 63-jarige Zuid-Afrikaan wrijft een gedroogde plant tussen zijn handen fijn. Als pruimtabak moeten de blaadjes en tak jes in de wang. De sappen die in de mond vrijkomen, smaken bitter. Een vrouw dom melt op de bank in slaap terwijl ze de plant kauwt. „Zie je de kamer zweven?", vraagt de krui dendokter. „Het is net alsof je te veel bran dewijn hebt gedronken", lacht hij. De plant die het zweefmolengevoel veroor zaakt, heet in de volksmond kougoed of kanna. De wetenschappelijke, Latijnse naam is sceletium tortuosum. De kruidendokter schrijft het voor aan cliënten die last hebben van winderigheid, die slecht slapen, om pijn te bestrijden of aan mensen die zich gestrest voelen. De plant heeft effect op het zenuwstelsel. Een belangrijke stof in de plant is mesembrine, dat kan helpen bij depressie. Hoewel Zuid-Afrika maar 2 procent van de oppervlakte van de wereld beslaat, is het één van de landen met de grootste bio diversiteit ter wereld. Bijna 10 procent van alle planten zijn te vinden in het land. Kruidendokter Klaase kan alleen al uit zijn regio twintig tot dertig planten noemen die een geneeskrachtige werking hebben. Kougoed wordt al eeuwenlang gebruikt. Vooral door de bevolkingsgroep die San of Bosjesmannen genoemd worden: jagers verzamelaars, die de plant tijdens de jacht kauwden. De Nederlandse gouverneur van de Kaap, Simon van der Stel, had een teke ning van de plant in zijn reisdagboek uit 1685, toen hij naar de regio Namaqualand reisde en beschreef dat de San bedwelmd leken door het gebruik van de plant. De plant heeft de aandacht getrokken van een farmaceutisch bedrijf dat nu de wereld dit gevoel wil geven. Met de toename van stress denkt HGH Pharmaceuticals dat er een markt voor is. „We hebben van de Zuid-Afrikaanse over heid toestemming gekregen de plant te on derzoeken en te cultiveren", vertelt direc teur Nigel Gericke, arts en "botanist. HGH wil een extract van kougoed, dat ze Zembrin noemen, volgend jaar op de Ame rikaanse markt brengen. In de haven van Kaapstad ligt. al een grote hoeveelheid kou goed opgeslagen. In klinische studies heeft het bedrijf de veiligheid ervan al bewezen, nu moeten ze de efficiëntie bewijzen voor dat ze de voorraad kunnen verschepen. Bijzonder aan de vercommercialisering van deze plant is dat, als de verkoop succes vol is, niet alleen het bedrijf profiteert, maar ook de 'kleine' man. De arme krui dendokter Klaase moet er direct beter van gaan worden. De mensen van zijn gemeen schap zullen namelijk geld ontvangen van wege hun eeuwenoude kennis van de wer king van de plant. Wereldwijd wordt ge probeerd oude kennis van de natuur te be lonen en biopiraterij tegen te gaan. Bij bio- piraterij halen bedrijven erfelijk materiaal, zoals van planten, uit derdewereldlanden, vercommercialiseren het, vragen er patent op aan en verdienen er vervolgens geld mee. Terwijl het land of de gemeenschap waar het materiaal vandaan komt er niets voor terugkrijgt. Zo worden spijkerbroe ken bijvoorbeeld gebleekt met een bacte rie uit een meer uit Kenia, waar alleen een Amerikaans bedrijf aan verdient. Zuid-Afrika probeert de eigen kennis van planten te beschermen met een wet uit 2004. Die stelt dat een vergunning nodig is om planten te onderzoeken, te cultiveren en uit te voeren. Voor kougoed, dat al veel illegaal wordt verkocht, heeft HGH nu die rechten. De wet bepaalt ook dat het bedrijf dat de plant op de markt brengt de hou ders van oude kennis moet belonen. In het geval van kougoed ligt de kennis bij de bevolkingsgroep San en de inwoners van twee kleine dorpen in de provincie Noordkaap, Paulshoek en Nourivier. Zij hielpen HGH hielpen bij het onderzoek. „Zij zullen nu van HGH royalty's ontvan gen voor hun kennis van de plant", vertelt advocaat Roger Chennels, die de San, die verenigd zijn in een raad, mede vertegen woordigde in de onderhandelingen. „Hoe rijk ze gaan worden, hangt af van het suc ces", zegt Chennels. Dat betekent dat dor pen waar geen enkele ontwikkeling is, nu op een goudmijn kunnen zitten. Een hobbelige weg rolt tussen de bergen en rotsen door richting Paulshoek. De ge meenschap telt zo'n 140 gezinnen, die wo nen in simpele, stenen huisjes. Hier is geen stromend of warm water. Het toilet is een gat in de grond. De meeste mensen zijn werkloos en leven van een uitkering. De 46-jarige Marianna Lot staat op de stoep van haar huisje haar zoveelste sigaret van die dag te roken. Ze helpt bij het on derzoek naar kougoed. Geneeskrachtige planten worden in haar dorp nog veel ge bruikt. „De dichtstbijzijnde dokter is zo'n uur rijden", vertelt ze. „Bijna niemand heeft een auto. Dus probeert vooral de oude bevolking hier zichzelf nog te gene zen met de natuur." Veel Zuid-Afrikanen gaan naar traditione le genezers. Van de Zuid-Afrikanen gaat 80 procent regelmatig naar kruidendokters of medicijnmannen. Dat kan samengaan met een bezoek aan een huisarts of zieken huisarts die westerse geneeskunde volgt. Zuid-Afrika heeft volgens Nigel Gericke 200.000 traditionele genezers, meer dan artsen en verpleegsters bij elkaar. De vader en grootmoeder van Lot waren kruidendokters. Van hen heeft zij het 'vak' overgenomen. Ze gaat tegenwoordig van deur tot deur om met oude mensen in de gemeenschap te praten over hun kennis van medicinale planten. „De kennis is aan het opdrogen", zegt ze met zorg in haar stem. „Ik hoop met mijn werk er mede voor te zorgen dat de oude kennis niet verloren gaat. De jongeren zijn alleen niet echt geïnteresseerd in de werk-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36