bezorgdheid 7 spectrum Zaterdag 27 november 2010 De enig overgebleven herder, Carola van den Handel, op haar laatste tochtje van dit seizoen over de bloemdijken. foto Hanny van Eekelen De meeste Vlaamse schapen zijn inmiddels verkocht naar Noord-Brabant. foto Hanny van Eekelen de exploitatie van een commercieel be drijf, hoe een mooi bedrijf dat ook mag zijn. Zonder kudde wordt het Schaap- scheerdersfeest een doel op zich. De vrij willigers zijn wel bereid daarin mee te gaan, want zonder Schaapscheerdersfeest is Nisse een stuk armer. Maar zonder kud de en alle keuringen, ambachten en de monstraties die daarmee samenhangen, is het feest niets anders dan een braderie. Dat wil het comité koste wat kost voorko- menmen. De Vlaamse schapen, een ras van kustschapen dat sinds de Middel eeuwen van Spanje tot aan Dene marken aan de kust graasde, zijn inmid dels voor het grootste deel verkocht. De ontslagen herder herintroduceerde de bees ten in de kudde van Suffolks, omdat er nog maar 700 van rondlopen in Europa. Dat project is dus plotseling afgeblazen, maar het is zeer de vraag of de kudde van 200 Suffolks, kan blijven voortbestaan. Als De Zwaakse Weel naar de Kamerse Kooi verhuist, moeten de 130 tot 150 melkscha- pen de kooi in. Om de Suffolks te laten lammeren is daar dan geen plek meer. De Zeeuwse Schaapskudde sterft hoe dan ook binnen enkele jaren uit. Yvonne Nijssen en Rens Duvekot willen wel proberen om de bloemdijken te begra- zen. „Hetzij met de schapen die nu in de kudde lopen of anders met de melkscha- pen die op dat moment geen melk geven. Wij maken nu al lange uren, zeven dagen in de week, dus we kunnen zelf niet fullti me met een kudde op pad. Alle vragen en mogelijkheden moeten we in het bedrijfs plan proberen te ondervangen, maar de praktijk zal ook het een en ander moeten uitwijzen." Yvonne voegt eraan toe dat de schapenmelk, het ijs, de kaas en de wol de belangrijkste producten zijn en blijven. „Het bezoekerscentrum kunnen we erbij doen. Dat verschilt niet zoveel van het boerderijterras en de winkel. Ik geef al veel voorlichting over de rest van de Zak als hier fietsers of wandelaars aanleggen." Reden voor de uitbaters van De Zwaakse Weel om te gaan scheperen, is de nood zaak de dijken op een ecologische manier te beheren, hoewel Natuurmonumenten inmiddels vindt dat het ook wel met een maaimachine kan. Vollaard vindt dat eeu wig zonde. „Wat je nu ziet is dat de initia tiefnemers van de kudde -Natuurmonu menten en de gemeente Borsele- er eigen lijk vanaf willen, terwijl die kudde nou juist iets is wat van onderaf is opgebouwd. De kudde wordt breed gedragen door vrij willigers, donateurs en het feestcomité. Het hele Nationaal Landschap is veel meer iets dat van boven komt." Ook de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) maakt zich ernsti ge zorgen, zegt voorzitter Rinus Antonisse. „Er zijn verschillende bedreigingen met het wegvallen van de subsidie en de toch al slechte financiële situatie. De kudde is opgericht om het landschap op twee ma nieren aantrekkelijker te maken: het is een prachtige stoffering en het ecologisch be heer van de dijken, het maakt het land schap interessanter. Bovendien zijn de ex ploitatie met vrijwilligers en het draagvlak in Nisse ook het koesteren waard. Dan is het nog het bezoekerscentrum dat toeris ten en recreanten moet informeren over de hele Zak van Zuid-Beveland en ertoe moet leiden dat mensen verantwoord met het landschap omgaan. Toe nu toe is daar weinig van terechtgekomen, maar het moet wel overeind blijven. De BZZB deelt de bezorgdheid die is ontstaan." Volgens Antonisse is dat vooral te wijten aan de onduidelijkheid die begon met het ontslag van de herder. „Wat het stichtings bestuur zou moeten doen, is het dorpshuis in Nisse afhuren, de mensen uitnodigen en precies uitleggen wat de problemen zijn, welke mogelijkheden er worden on derzocht en wat de onzekerheden zijn. Dat kan nog best wat opleveren ook." De Zeeuwse Schapskudde bestaat voor een groot deel uit Suffolkschapen. foto Hanny van Eekelen Schapen en dijken in een doelstelling Op16 juni 2004 zijn voor de Stichting Zeeuwse Schaapskudde nieuwe statuten opgesteld door notaris C.W. Ringeling. Voorzitter Jaap Celok en de toenmalige secretaris ondertekenden het stuk waarin, behalve de gebruikelijke regels, ook de zetel van de stichting en de doelstelling zijn vastgelegd en ook de manier waarop de stichting de doelstellingen wil bereiken. De stichting draagt de naam Stichting Zeeuwse Schaapskudde en heeft haar zetel in de gemeente Borsele aan de Nieuwkamersedijk 3 in Heinkenszand. De stichting heeft ten doel: de bevordering en instandhouding van al dan niet Zeeuwse schapenrassen in het algemeen en het in stand houden van een natuur lijke diversiteit in de flora op de bloemdijken van Zeeland, in het bijzonder die van Zuid-Beveland. De stichting tracht haar doel onder meer te verwezenlijken door het beheren van een of meer schaapskudden; het houden en in stand houden van een of meer bezoekerscentra; het organiseren van een (jaarlijks) schaapscheerders- feest en alle andere voor het bereiken van het doel van de stichting dienstbare, verantwoorde middelen, het beheer en de beleggingen van de geldmiddelen van de stichting daarbij inbegrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33