5 spectrum Wegversperringen en andere belemmeringen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk voertijd Zaterdag 27 november 2010 Op weg naar een zoon die in Almere woont, neem ik afslag nr. 8. Helaas... halverwege staat er ploseling een groot rood-wit geschilderd hek: de weg is afgesloten. Het is donker, er zijn geen aan wijzingen of suggesties hoe ik nu verder moet rijden. Ik neem een besluit: ik rijd de andere kant van de afgesloten route en vervolg mijn weg als spookrijdster. Het is doodstil, niemand die mij tegemoet rijdt. Ik voer voor alle zeker heid groot licht, tot ik weer op een legaal stuk arriveer en ontwaar dat de rest van de weg is op gebroken. Zo rijd ik op mijn gevoel een mij on bekende woonwijk in, ik voel mij een verdwaal de postduif. Ik weet dat mijn zoon op mij zit te wachten met aardappelsla en een warm beenhammetje, en hier rijdt zijn oude moedertje door de jungle van een spiksplinternieuw stuk Almere, waar al le mensen lekker warm binnen zitten met de verwarming hoog en de gordijnen wijd open, want wij zijn een exhibitionistisch volkje en la ten graag kleumende voorbijgangers meegenie ten door een blik in ons warm binnenhuisje. Ha! Daar zie ik een mens lopen. Het is een man, die zijn hond uitlaat Ik minder vaart en draai mijn raampje open: „Meneer! Hallo meneer! Wilt U mij helpen? Even de weg wijzen? Alsje blieft?" De man loopt stevig door. Ik doe nog een po ging: „Alsjeblieft meneer, ik ben verdwaald. Kunt U mij even zeggen hoe ik moet rijden?" Nu komt er antwoord. Zonder op of om te kij ken, stevig doorstappend, roept hij terug: „Nee! Ik help niet. Nee. Dat doe ik niet!" Afgebluft draai ik mijn raampje weer dicht. In middels blijk ik op een fietspad te rijden, de lo gistiek van het wegennet in Almere Buiten is héél grillig en niet berekend op lichtbejaarde vrouwen, die hun weg zoeken naar een bordje aardappelsla met warme beenham. Gelukkig loopt er een mevrouw op het fietspad en zij wijst me hoe ik het fietspad weer kan verlaten door tussen twee paaltjes door te rijden, en ver volgens linksaf-rechtsaf-linksaf om in de buurt van de warme maaltijd te geraken. Zo loopt alles toch nog goed af. Toch droomde ik die nacht over de man, die zo luid en duidelijk mijn smeekbede om hulp af wees. Waarom? Was hij bang, dat ik hem zou molesteren? Hem met een mes zou bedreigen? Een onzedelijk voorstel zou doen? Maar een blik in mijn auto had hem toch duidelijk moeten ma ken, dat ik een zachtaardige niet al te jonge vrouw was die totaal geen kwaad in de zin had? Gelukkig werd ik wakker in mijn eigen bed, de kwaaie droom was weg. En de dag lag stralend voor mij: morgen wordt het DeLaMar-theater of ficieel geopend. Het theater, waar ik in de jaren vijftig speelde bij Wim Kan en Corry Vonk, twee keer vier maanden lang dagelijks de kale deur van de artiesteningang opende om de ach tertrap op te "klimmen naar de kleedkamer om mijn gezicht te schminken en met 'de meiden van Kan' op de klanken van de ouverture, ge speeld door pianist Ru van Veen, de avond te openen. Op die plek, waar het oude theater steeds bouwvalliger en krakkemikkiger stond te vergaan, is een glanzend nieuw theater verre zen, dank zij de echte tycoon Joop van den Ende, die zich genereus als maecenas gedraagt en zijn bezit deelt met zijn medeburgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31