Achter elke spectrum 2 Zaterdag 27 november 2010 Wim Kruiswijk fles door Jan van Damme Opeens ligt de wereld aan je voeten. Een groen doorzichtige fles, waarin een opgerold briefje doorschemert. Er zit een touwtje omheen. De fles ligt halfin het zand, onopgemerkt door hele horden zondagse wandelaars. Dat net jij hem mag vinden: een boodschap van honderden, misschien wel duizenden kilometers ver weg, die weken, maanden, jaren onderweg is geweest. Het blijft een duizelingwekkende gedachte: dat iemand ergens de fles aan de zee heeft toevertrouwd, op hoop van zegen, en dat je nu de afzender een behouden landing kunt melden. Noorwegen „Vorig jaar heeft mijn vader, d.ie werkzaam is als visserij-inspecteur AID aan boord van de 'Barend Biesheuvel', een fles met een tekening van een schatkaart op de Noordzee overboord gegooid, en een foto gemaakt van dat moment als bewijs voor mij. De weken, maanden verstreken en ik heb niet echt meer over.de fles nagedacht. Totdat ik in mei van dit jaar een brief met een vreemde postzegel ontving. Wat bleek: mijn fles was gevonden en de mevrouw die hem gevonden heeft, heeft de tekening naar mij teruggestuurd met daarbij een op een plattegrond in het Engels geschreven briefje: 'I found this bottle on the small island Utsira (Norway). My name is Omalin Johauness. I am from Karmay and I am 70 years old. Nice to hear from you Olaf. God bless you! Leuk hé, zon bericht!" Olaf Altorffer (8 jaar), Kapel Ie Gustav von der Almut „Mijn verhaal speelt in de jaren zestig. In Domburg vond ik een fles met een brief erin. Ik was in de wolken en schreef gelijk een brief terug. Na dit eerste contact hebben we waarschijnlijk een poosje gecorrespondeerd. Hij bleek zeeman te zijn en voer destijds op de 'Almut'. Op een avond ging de bel (ik woonde in die tijd nog thuis) en er stond een jongen voor de deur. Hij stelde zich voor als 'Gustav von der Almut'. Ik schrok me rot! Wat moest ik met die jongen? Hij was helemaal mijn type niet, een beetje ordinair klein mannetje met heel vieze nagels! Ik heb hem toch maar binnengelaten, maar merkte dat mijn ouders ook niet op dit bezoek zaten te wachten. Enfin, we hebben hem in een hotel onderge bracht en nadat hij uit Domburg was vertrokken (de volgende dag? Ik weet het niet meer) heb ik wijselijk nooit meer iets van me laten horen. Ik was ook meteen genezen van correspondentievrienden!" Marian Toutenhoofd-Maas, Veere Aanzoek „Ik heb zeven jaar geleden voor de kerstda gen mijn vrouw Ousmane Diallo ten huwelijk gevraagd via een gedicht in flessenpost. Nadat ik de fles aan de vloedlijn bij Breskens had neergezet, heb ik haar dezelfde avond uitgenodigd voor een wandeling bij een ondergaande zon. Zij vond de fles. Ze zei gelukkkig ja en samen vielen we emotioneel geknield in het zand. Met sterretjes en champagne hebben we toen het ja-woord gevierd! Een moment om nooit te vergeten." Hans van der Werf, Bruinis se Flesje van opoe Hannie van Houwelingen-Versluis (62) woont in Colijnsplaat. In de zomer van 1958 zocht ze wat vertier. „Ik heb toen van niijn opoe een flesje gehad, waarin hoestsiroop had gezeten. Stop er maar een briefje in met je naam en adres en gooi het in zee, zei ze. Dat heb ik gedaan, op de plek waar nu de Zeelandbrug ligt. Nog diezelfde maand kreeg ik bericht van de familie Bosmans, die op vakantie was in Blanken- berge. Zij vonden mijn flesje daar op het strand. Met hun dochter Denise ben ik sindsdien blijven schrijven. Ze woont in Mechelen en is net zo oud als ik. Mijn man en ik gaan er ook regelmatig naar toe, dan nemen we een maaltje mossels mee. Zo'n contact klikt dan, en blijft dus in stand. Zo leuk, ik dacht, dat moet ik u laten weten." Hannie van Houwelingen-Versluis, Colijnsplaat Met de vele kilometers kust in Zeeland is de kans op flessenpost relatief groot. We vroegen u via een oproep in de krant en op de site of u wel eens een fles met inhoud hebt verzonden of gevonden. Een aantal van de inzendin gen leest u op deze pagina. Voor alle 32 inzendingen, zie ww.pzc.nl/flessenpost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28