'Oh my god, we gaan haar weer zien!' 12 1 Lady Gaga: door velen be schouwd als het grootste popfenomeen van deze tijd. De overtreffen de trap in ex travaganza. Idool van der tienjarige schoolmeisjes en gespierde leernichten. Komende week staat ze in Ahoy' in Rotterdam. zaterdag 27 november 2010 Roem Frieke Achenbach, Marita Hylkema en Renske Kals- beek uit Grou (13) vertel len hoe ze vorig jaar in één klap fan werden van Lady Gaga. Het was tij dens oud en nieuw, al lap- toppend op YouTube. door Peter Bruyn w ank je wel, I dat jullie een kaartje voor jÊ mijn show M hebben ge- kocht", riep ze afgelopen maandag het publiek toe in het afgeladen Antwerpse sportpaleis. En later: „Dit gaat niet over geld, dit gaat over een genera tie!" En weer tien minuten later: „Ik haat de waarheid!" De pas vierentwintigjarige Lady Gaga mag zich dan lastig laten doorgronden, ze is wel degelijk een vrouw van vlees en bloed' géén 'showrobot'. Dat blijkt als ze in Antwerpen vanuit een groepje juichende gays in het publiek een wit T-shirt krijgt toegeworpen. 'Pierre loves Gaga' staat er met vilt stift op geschreven. En 'I Am Born This Way', een verwijzing naar haar komende album, maar ook naar haar motto van de avond. Ze trekt het shirt spontaan over haar zwarte bh'tje aan en gaat aan de vleugel zitten voor het nummer Speechless, terwijl de bovenklep van de piano in de fik staat - maar dat is slechts een detail. Een popzangeres? Gaga be schouwt zichzelf als een van de be langrijkste kunstenaars van haar tijd - een hedendaagse Andy War hol. In interviews strooit ze met namen van obscure popsterren en culthelden. Het is name dropping waarbij de druppels al vervliegen op het moment dat ze het opper vlak raken. Dat blijkt uit Poker Face, de onlangs verschenen Ga- ga-biografie van de Amerikaanse journaliste Maureen Callahan. Ach ter al dat koketteren met kunst blijkt weinig meer dan wat opper vlakkige Wikipedia-kennis schuil te gaan. Interviews met de zange res schetsen een beeld van verba zingwekkende inhoudsloosheid. Lady Gaga zelf denkt daar uiter aard anders over. In Antwerpen roept ze haar fans, tussen de lied jes door, keer op keer op om 'vrij' door Rixt Oenema Marita: „Ze kan zo mooi zingen en ze heeft zo'n schattige stem." Renske: „We werden die nacht meteen fan, gin gen alles over haar opzoeken." Marita: „Het zijn niet alleen de liedjes. Haar kle ding, hoe ze eruitziet: het is allemaal geweldig en perfect. Ze beweegt ook prachtig." Frieke: „Met oud en nieuw vieren we dat we een jaar geleden herboren zijn als little mon sters." Wat zijn dat? Renske: „Zo noemt Gaga haar fans. Maar eigen lijk is een little monster veel meer dan een fan. Je houdt echt van haar. Gaga is onze mommy monster en ze houdt ook veel van ons. Dat is ook al weer zo leuk." Marita: „Er zijn mensen die misschien een keer naar haar concert gaan om leuke liedjes te ho ren. Lalala, meer niet. Dat is geen fan." Zowat elke centimeter van hun slaapkamers is beplakt met tekeningen, posters en uitgeknipte artikelen. Renske heeft met krullerige letters Born this Way - de titel van Gaga's nieuwe al bum - op de muur geschilderd. Ze hebben tas sen, kleding en brillen waar Gaga op staat. En is zij op tv - dan moet de rest van de familie zwijgen. Wat maakt Gaga nou zo anders? Marita: „Zij is zichzelf en ze wil dat wij ook ons zelf zijn." Frieke: „Gaga maakt haar liedjes met gevoel. Ze betekenen echt iets." Renske: „Dat het geen bal kan schelen wat an dere mensen van je vinden." Frieke: „Ze zegt over The Monster Ball: 'This tour will set you free.'." Renske: „Gaga verandert de wereld." Frieke: „Sommige mensen geloven in God, wij hebben Gaga. Niet dat ik bedoel dat ze een god is, maar we geloven gewoon in haar." Of je haar briljant vindt of een zangeresje: La te zijn. Juist als ze zich om welke reden dan ook een buitenbeentje, outsider, of misfit voelen. Je moet leren trots te zijn en van jezelf te houden. Omdat zij, Gaga, als tie ner, toen ze nog gewoon Stefani Germanotta heette, ook een outsi der was die op school gepest werd. En kijk nu eens! Dat is haar bood schap. De realiteit is dat Stefani, of Gaga, nooit een outsider is geweest. Dat blijkt uit zowel Callahans als uit andere serieuze bronnen. Ze groeide op in een welgesteld middenklassegezin, werd naar een keurige privéschool in 'uptown Manhattan' gestuurd waar ze een vlijtige leerling was en gewoon vriendinnen had. En toen ze later ambities toonde om zangeres te worden, kreeg ze alle steun van haar ouders. Wel heeft ze zich altijd onderschei den met een mateloze ambitie. Het enige doel in het leven van La dy Gaga is Lady Gaga. Niet het werk, maar de roem van Lady Ga ga. Haar faam is haar ware 'kunst werk'. Die ambitie heeft ze ge meen met Madonna, met wie ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12