Genieten op BALI met KRAS.NL Nieuwe president moet aan de slag IJslanders schrijven eigen grondwet N-Korea: oorlog dichterbij II HAÏTI Vanwege cholera lage opkomst verwacht BOEK ONLINE of bel 0900-9697 l5cPm KRAS N zaterdag 27 november 2010 RISATA RESORT* Zonvakantie Tuban-Kuta 10 t/m 24 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 31/12 t/m 23/3 populair resort op ca. 100 m van het strand en nabij diverse restaurants en winkeltjes beschikt o.a. over tropische tuinen met een zwembad, restaurant en een spa Zie www.kras.nl/31285 SEGARA VILLAGE**** Zonvakantie Sanur 10 t/m 24 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 5/1 t/m 23/3 stijlvol resort gebouwd als 5 Balinese dorpen, aan het strand en nabij div. restaurants en bars beschikt o.a. over 3 zwembaden, 2 bars, een jacuzzi, (water) sportfaciliteiten en een spa RAMADA BENOA* Zonvakantie Tanjung Benoa 10 t/m 24 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 31/12 t/m 23/3 sfeervol resort door slechts een weg gescheiden van het strand en nabij het centrum beschikt o.a. over 3 restaurants, een lagunezwembad, een spa en diverse (water)sportactiviteiten Zie www.kras.nl/31263 MERCURE KUTA**** Zonvakantie Kuta 10 t/m 24 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 31/12 t/m 23/3 geliefd hotel in het levendige cen trum van Kuta en nabij het strand beschikt o.a. over een restaurant, loungebar, poolbar en een zwem bad op het dak van het hotel met schitterend uitzicht Zie www.kras.nl/31291 Zie www.kras.nl/31262 REYKJAVIK - De bevolking van IJs land gaat vandaag naar de stembus voor een bijzonder referendum: ze mogen gewone burgers kiezen die met elkaar een nieuwe grondwet gaan schrijven. Honderden men sen hebben zich opgegeven om deel uit te maken van de Constitu tionele Vergadering, die zo'n der tig leden zal tellen. „Het is de eerste keer in de wereld geschiedenis dat de grondwet van een land op deze manier wordt herzien, door een direct democra tisch proces", aldus Berghildur Er- la Bergthorsdottir, woordvoerder van de commissie die de vorming van de Vergadering begeleidt. IJsland heeft nooit een eigen grondwet geschreven. Nadat het land in 1944 onafhankelijk werd van Denemarken is de Deense grondwet overgenomen, met enke le wijzigingen. Sinds die tijd staat een grondige herziening op de agenda van de regering. Na het instorten van de economie in 2008 nam de druk om de grond wet te herzien toe. Volgens veel mensen had de economische ma laise kunnen worden voorkomen als er een strenger raamwerk voor een grondwet was geweest. Maar niet iedereen is overtuigd van de noodzaak van de wijziging. Som migen zien vinden het populis tisch en hebben kritiek op de hoge kosten die eraan verbonden zijn. PYONGYANG - De plannen van de Verenigde Staten en Zuid-Korea om een gezamenlijke maritieme oefening te houden in de Gele Zee, brengen het Koreaanse schier eiland 'dichter bij de rand van oor log'. Dat meldden Noord-Koreaan- se staatsmedia gisteren. 'De situatie op het Koreaanse schiereiland nadert de rand van oorlog, door het roekeloze plan van schietgrage elementen om op nieuw oorlogsoefeningen te hou den die gericht zijn op de Demo cratische Volksrepubliek Korea', al dus het persbureau KCNA. Dinsdag ontstond een nieuwe cri sis tussen de beide Korea's, toen Noord-Korea het eiland Yeon- pyeong beschoot met zware artille rie. Twee Zuid-Koreaanse burgers en twee militairen kwamen om. Noord-Korea meldde later dat de beschietingen een vergelding wa ren voor Zuid-Koreaanse marine oefeningen in de Gele Zee, bij de zeegrens met Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse president Lee Myung-bak benoemde gisteren oud-legerleider Kim Kwan-jin tot nieuwe minister van Defensie. Hij volgt Kim Tae-young op, die op stapte na kritiek dat het leger van Zuid-Korea te zwak zou hebben gereageerd op de beschieting door Noord-Korea. foto Fernando Bizerra/EPA Terwijl de cholera-epidemie aanhoudt en volgens de VN al 2000 doden heeft geëist, houdt Haïti morgen verkie zingen. De vraag is wie er wil, en durft, te stemmen. door onze correspondent Robert-Jan Friele Wie van aanpakken houdt, kan een mooie uitdaging zien in de baan die morgen in Haïti wordt vergeven. Het land ligt nog steeds knock-out van de aardbeving van 12 januari en beleeft sinds oktober een chole ra-epidemie die volgens de rege ring al zeker 1344 dodelijke slacht offers eiste, een cijfer dat door de Verenigde Naties als 'te voorzich tig' wordt beschouwd. Slechter kan het nauwelijks gaan in de armste natie van Latijns- Amerika. De man of vrouw die morgen (of anders tijdens een tweede ronde op 16 januari) de verkiezingen wint, krijgt een onge kende kans Haïti op te bouwen, mede omdat de komende jaren acht miljard euro aan donaties zul len binnenstromen. Zo bezien zijn de verkiezingen de belangrijkste in lange tijd. Niette min verwacht de internationale ge meenschap - die ze financiert en toeziet op een eerlijk verloop - een extreem lage opkomst. „Er zijn veel obstakels die een gang naar de stembus in de weg staan", aldus José Miguel Inzulsa, secreta ris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten tijdens zijn laatste bezoek. De cholera-epidemie is misschien wel de grootste. Sinds de ziekte zijn eerste slachtoffer eiste, heeft Zwaar jaar Op 12 januari 2010 werd Haïti ge troffen door een aardbeving van 7 op de Schaal van Richter. Er kwa men meer dan 200.000 mensen om het leven. Veel mensen wonen nog in tentenkampen. Zo'n vier weken geleden werd cho lera geconstateerd in het land. Het is onbekend waar de cholerabacte- rie vandaan komt. De Haïtianen wij zen naar Nepalese VN-militairen. Nadat rellen uitbraken kondigde de VN aan die verwijten te gaan on derzoeken. Begin november trok orkaan To- mas over Haïti, waarbij minstens 20 slachtoffers vielen. Ook waren er overstromingen. Volgens de Samenwerkende Hulp organisaties is er zoveel geld no dig voor de bestrijding van de-nieu we rampen, dat geld dat is gereser veerd voor de wederopbouw mo gelijk in gevaar komt. de cholera zich sneller verspreid dan menig expert voor mogelijk hield. Nigel Fisher, die voor de Ver enigde Naties de humanitaire hulp coördineert, zei deze week dat alle cijfers bijgesteld moeten worden. Omdat betrouwbare cijfers uit plat telandsgebieden ontbreken, gaat Fisher uit van tweeduizend doden in plaats van de officiële 1344. Ook meldde hij dat de voorspelde 200.000 besmettingen in de ko mende zes maanden zich waar schijnlijk binnen drie maanden al zullen voordoen. Bang als ze zijn voor de ziekte, is de verwachting dat veel Haïtianen geen trek hebben met honderden tegelijk in de rij te staan voor de stembus. Bovendien heeft de cho lera-epidemie het toch al broze ver trouwen in de overheid en VN ver der uitgehold, nog een reden om niet te gaan stemmen. Bijna een jaar na de aardbeving is Haïti vrijwel niets opgeschoten. Miljoenen tonnen puin liggen in de straten, zo'n 1,3 miljoen Haïtia nen wonen in tentenkampen zon der vooruitzicht op vertrek naar een meer permanente woning. En de toch al chronisch zwakke rege ring werd zo zwaar door de aardbe ving getroffen, dat de VN nu feite lijk het land regeren. De verkiezingen zouden voor een ommekeer moeten zorgen, en van de negentien kandidaten worden er drie als de grootste kanshebbers gezien: Jude Celestin, Marlinde Ma- nigat en Michel Martelly. Celestin (48) is de beschermeling van de huidige president René Préval. Voormalig first lady Manigat (70) is de vicerector van een universi teit in Port-au-Prince en zou de meest linkse kandidaat zijn. Martelly (49) tot slot is een popar tiest, beter bekend als Sweet Mic ky. Hij heeft geen politieke erva ring en moet het vooral hebben van zijn beroemdheid, deels te danken aan het laten zakken van zijn broek tijdens concerten. Een andere muzikant die interesse had in de baan, rapper Wyclef Jean, mocht zich niet kandidaat stellen omdat hij geen vijfjaar aaneenge sloten in Haïti heeft gewoond. Opvallend is dat geen van de kan didaten duidelijke plannen heeft gepresenteerd voor de opbouw van hun land. Ze hebben slechts in algemene termen gesproken over de toekomst en de strijd te gen corruptie. Het is een veeg te ken dat weinig goeds voorspelt voor de nabije toekomst, hoeveel middelen er ook beschikbaar zijn. zie onze website:buitenland Beelden van Haïti dat zucht on der de cholera-epidemie. Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. waarom zou je meer betalen Voor de meest, actuele prijzen, kijk op www.kras.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11