Een lekker stoer stuk wonen Gedroomde 'dolce vita' No bananas Fotowand De basis Zaterdag 27 november 2010 Toen ik na de vorige winter de lijst van doodgevroren planten zag, kon ik het niet helpen om te zingen: 'Yes, we have no bananas, we have no bananas to day', een liedje uit de begintijd van de musical, de jaren twintig van de vorige eeuw. Olijfbomen liepen vaak vanuit de wortels weer uit, wat na tuurlijk wel jammer was van die diep doorgroefde stronk, maar ze leefden in ieder geval nog. Palmen, vooral Trachy- carpusfortunei uit China, stonden er ongeschonden bij en zagen er in de sneeuw zelfs mooier uit dan in de zomer. Met de palm hebben we er een winterharde tuinplant bij. Maar bijna alle bananen waren dood, morsdood. De meest winterharde banaan, Musa basjoo, de Japanse ve zelbanaan, heeft bewezen een couveuseplant te zijn. Het is mogelijk een bananenplant in de tuin door de winter te sle pen, maar dat vergt een flinke investering in materiaal en tijd. Hopen op een zachte winter is niet genoeg. De banaan is geen boom, maar een grote, vaste plant die met zijn reuzenblad een exotisch tintje aan de tuin ver leent. Maar grote bladeren vangen veel wind en de banaan moet daarom op een zo beschut mogelijke plaats staan. Ook houdt Musa basjoo van mest. Paardenmest is bij mane ges en paardenpensions vaak gratis af te halen. Een flinke laag zorgt voor bescherming van de wortels in de winter en voor bloeivoe- ding in het groeiseizoen. Als de wortels van de plant de winter overleven, loopt de plant in het voor jaar weer uit. Maar daar mee hebben we nog geen bananen. Bananen krijg je alleen als je ook de 'stam' van de plant door de win ter loodst. Dat lukt zelden, maar mocht het lukken, dan zie je bovenin de stam eerst de mannelijke bloem verschijnen, gevolgd door de vrouwelijke bloemen. Liefhebbers van bananen hebben allerlei methodes ontwikkeld om niet alleen de wortels, maar de hele plant door de winter te krijgen. Het handigst is een koker van gaas te maken en die om de stengel van de bananenplant te plaatsen. Een beetje banaan wordt al gauw 3 meter hoog. Die koker kan dan worden gevuld met stro, afgevallen blad, krantenpapier of iets anders dat goed isoleert. Maak de ko ker aan de voet van de plant wijder, zodat ook de wortels onder de bescherming vallen. Maar daarmee zijn we er nog niet. Het isolatiemateriaal moet droog blijven. Dat kun je bereiken door een paraplu of afdakje boven de stellage te bevestigen. Zo zijn enkele ba- nanenplanten in ons land door de winter gekomen. Die overlevers hebben de afgelopen zomer zelfs vruchten gedra gen. Van een trotse bananeneigenaar mocht ik proeven: de vrucht van Musa basjoo blijkt volkomen oneetbaar. Bescherming voor bana nenplant. foto RvdK R f BRRBHBH Fotobehang of een canvasdoek waarop een eigen foto-ontwerp is geprint, kennen we al. Ixxi is een nieuw product dat erop lijkt, maar toch ook weer afwijkt. Met Ixxi kun je een persoonlijke fotovergroting of-collage in elk gewenst formaat maken. Kies een canvasmaat, een muurvullen- de Ixxi of een roomdivider. Wat de afbeelding betreft, kun je een foto uploaden naar de site of een fraaie 'special' kopen. Daaronder vallen afbeeldingen van schilde rijen van Van Gogh en Vermeer, en een collectie roomdividers. Elke Ixxi wordt opgebouwd uit kaarten van synthetisch papier. Dat is vochtbestendig, scheur- vast en ook geschikt voor buiten. Prijsvoorbeeld? De collage van het Melkmeisje van Vermeer be staat uit 288 aan elkaar te klikken kaarten, totaal 2.26 bij 2.54 me ter, en kost 139 euro. Meer info: Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Monteprandone j 4 Rome door jan van MulBem H www.ixxi.nu Seksschandalen rond Berlusconiafval in Napels, corruptie binnen de kerk: hoe 'dolce' is 'la vita' nog in Italië? Edwin Mertens: „Vanaf een berg bekeken, met uitzicht over olijf- en wijngaarden, het dal met het pittoreske dorpje Monteprandone, en - als ik heel goed kijk - de Adria- tische zee... is Italië héél erg dolce." Puur buitenkant, zeggen azijnpissers. „Zoals élk land, heeft ook Italië pro blemen. Wat criminaliteit betreft, komen wij er aan de oostkust, in de provincie Ascoli-Piceno, regio Le Marche, nog goed vanaf. Dat speelt vooral in het arme zuiden. Wij zitten in het overgangsgebied naar het rijke noorden. Neemt niet weg dat je ook in deze regio, waar wetten per dorp kunnen verschil len, soms met typisch Italiaanse 'gebruiken' wordt geconfronteerd." Kun je een voorbeeld geven? „Achteraf klagen is hier not done. Je regelt van tevoren zo veel moge lijk in je eigen voordeel, dan komt de uitkomst en die accepteer je. Nadat wij Casa Adriatica hadden gekocht, is hier iemand van de ge meente geweest om te bepalen hoeveel ozb wij moesten betalen. Wij werden aangeslagen voor een zeer hoog bedrag. Omdat we zee zicht zouden hebben, anders was het veel minder geweest. Het klopt dat we dicht'bij zee zitten, vrij zeezicht hebben we echter niet. Er staan twee bomen voor! Toen we op het gemeentekantoor kwamen om de aanslag te bespre ken, hebben we geprobeerd het be drag naar beneden te krijgen. We hebben van de twee bomen ver teld en zeer ruimschoots ons me deleven betuigd aan slachtoffers van de aardbeving die kort daar voor de regio had getroffen... Beet- 1 witte of glazen vaas; kale takken; schors; gebleekt palmboomblad (bloemist); lange repen berkenschors; bindbuis (Weikoop) of stoer touw; 2 stukken stevig ijzerdraad (pookdfaad); 1 grove druivenrank. Leg natuurlijke materialen behalve druivenrank op elkaar en maak en bundel met touw óf bindbuis door op twee plekken samen te binden. Maak een handvat aan de ónderkant door twee stukken pookdraad aan het stuk te maken en in elkaar te draaien. Leg de druivenrank er bovenop. Verwijder teveel aan blad van vers materiaal het blad mag niet in het water komen, Hang bindtouwtje alvast om je nek. Houd basisbundel vast aan handvat en steek alle verse materialen in deze basis. Lelijke bladeren vervangen. Water regelmatig verversen. Ook toe aan een winter-wonderlandgevoel in huis? Vergeet coniferengroen en brave steekkaarsen, doe eens stoer dit jaar. Vergrijsde tinten, ruige materialen: ontwerper Frits Hoogers liet zich erdoor inspireren voor een stuk met drie levensfases: eerst winters, dan in kerstsfeer en uiteindelijk 'vol belofte' in het nieuwe jaar. door Frederike Krommendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104