politiek slachtoffer 'Opvolger' dalai lama houdt van rap 9 Surinamers weten niet of geboorteakte van hun land nog bestaat Jaarlijks 600.000 doden door meeroken Leger met tanks naar sloppenwijken Sarkozy had last van lawaai prostituees vrijdag 26 november 2010 Noord-Korea dinsdag zou hebben afgevuurd op het eiland Yeonpyeong. foto Seong Yeon-jai/AP rea's. Noord- en Zuid-Korea zijn het onder meer oneens over het verloop van de grens en de verde ling van de territoriale wateren. Veel Zuid-Koreanen zijn woedend en angstig. Lee Ju-ha (53) in Seoul weet zeker dat niet goed reageren op de acties van de noorderbuur tot meer ellende zal leiden. „Na de eerste aanval van Noord-Korea zul len meer militaire acties volgen. Wanneer precies weten we natuur lijk niet, maar ze komen er." Het vult haar met angst en frustratie. Lee werkt voor Bevrijd de NK-Goe- lag, een organisatie van Noord-Ko- reanen die opgesloten zaten in kamp Nummer Vijftien voor poli tieke gevangenen in het Noorden. Degenen die erin zijn geslaagd naar het Zuiden te vluchten, ijve ren nu voor sluiting van de kam pen. Zonder veel succes. Lee is met name gefrustreerd over de reactie van de Zuid-Koreaanse president Lee Myung-bak. Die heeft het leger in hoogste staat van paraatheid gebracht, maar ziet tot nu toe af van een volgende stap. „Maar een bewoond eiland in het Zuiden, Yeonpyeong, bestoken met bommen is volgens internatio naal recht een oorlogsdaad. Ik ben ervan overtuigd dat snel meerdere aanvallen zullen volgen als het Zui den niet terugslaat." Volgens Lee reageren de Amerika nen op de juiste wijze door een vliegdekschip te sturen. „Ik ver wacht niets anders dan dat Was hington nu eindelijk met harde hand Kim Jong-il zal verdrijven." door Patrick Meershoek AMSTERDAM - De republiek Surina me viert 35 jaar onafhankelijkheid, maar de akte van erkenning is zoek. Van het belangrijke docu ment uit 1975, waarin de zelfstan digheid van Suriname is vastge legd, ontbreekt elk spoor. Op de tentoonstelling over de onafhanke lijkheid die deze week in het Na tionaal Archief in Paramaribo werd geopend, wordt daarom een fotokopie van het topstuk ge toond, overgekomen uit Den Haag. Een vreselijke last, noemt de Suri naamse landsarchivariS Rita Tjien Fooh de vermissing van de akte van erkenning. „Niet alleen voor mij, maar voor alle Surinamers. De akte van erkenning is de ge boorteakte van het land Suriname. Dat hoort hier op het archief in een vitrine te liggen, voor alle land genoten toegankelijk en zichtbaar. Het is uitermate pijnlijk dat wij niet eens weten of het nog bestaat of niet." De akte van erkenning werd op 25 november 1975 in Den Haag in tweevoud getekend door koningin Juliana, premier Joop den Uyl en de ministers Max van der Stoel (Buitenlandse Zaken), Dries van Agt (Justitie) en Wilhelm de Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken). Eén document bleef achter in Ne- GENÈVE Een op de honderd mensen sterft door het meeroken. Wereldwijd gaat het jaarlijks om 600.000 do den, van wie 165.000 kinderen. Dat meldt de wereldgezondheidsorga nisatie WHO vandaag in het vak blad The Lancet. De doden bij vol wassenen zijn te vinden in alle lan den. De kinderen die sterven door meeroken, wonen vooral in arme landen. derland, het andere ging naar de laatste gouverneur en eerste presi dent van Suriname, Johan Ferrier. Onduidelijk is wat er daarna met de akte gebeurde. Tjien Fooh heeft het document nooit onder ogen gehad, en ook haar voorganger Herman Telgt, landsarchivaris van 1990 tot 2001, zegt de akte van erkenning zelf nooit te hebben gezien. In de Surinaamse media wordt ge opperd dat de akte is vernietigd tij dens de grote brand die in 1996 het ministerie van Algemene Za ken deels in de as legde. Telgt ge looft daar niet in. „Ik heb tijdens de brand de archieven die in de kelder waren opgeslagen naar bui ten gedragen, voor zover dat moge lijk was. Op de bovenverdieping waren de kantoren van de ambte naren. Zo'n belangwekkend docu ment bewaar je niet in een lade kast." Ook Tjien Fooh houdt de mogelijk heid open dat het stuk nog ergens opduikt. „Ik beschouw het als een dure plicht om te blijven zoeken naar de akte. Het archief van gou verneur Ferrier is na de onafhanke lijkheid naar het Nationaal Archief in Den Haag verhuisd. Dat zou een mogelijkheid kunnen zijn. Maar ook hier in Suriname blijven we zoeken. Het is een naald in een hooiberg, maar we moeten het proberen." RIO DE JANEIRO Het Braziliaanse leger heeft giste ren zeker zes tanks ingezet in de sloppenwijken van Rio de Janeiro, die al dagen het toneel zijn van gro te politieacties tegen drugsbendes. Sinds zondag kwamen al zeker 23 mensen om het leven door schiet partijen met de criminelen. Circa twee miljoen inwoners van Rio de Janeiro wonen in circa duizend sloppenwijken. DEN HAAG - Tientallen prostituees hebben tijdens de Navo-top op 19 en 20 november in Lissabon zo'n lawaai gemaakt in het Tiara Pare Atlantic-hotel, dat ze na ingrijpen van de Franse president Nicolas Sarkozy door de politie uit het eta blissement zijn verwijderd. De dames, volgens de Portugese krant Correio da Manha tachtig in getal, waren gasten van de Georgi sche delegatie van president Sakaasjvili. Volgens de berichten maakte het gezelschap zo veel la waai, dat Sarkozy, die in hetzelfde hotel zat, zelf wilde ingrijpen. Toen hij merkte dat het onder an dere om prostituees ging, kaartte het staatshoofd de zaak aan bij de directie van het vijfsterrenhotel. Die riep de hulp in van de politie. Agenten maakten proces-verbaal op en zorgden ervoor dat de da mes discreet vertrokken. door Joost Bosman NIJMEGEN - De dalai lama heeft de ze week zijn politieke taken eraan gegeven. Het kan een teken zijn dat de Tibetaanse leider (75 jaar in middels) op termijn zal aftreden. De vraag rijst wie hem zal opvol gen als geestelijk leider. De 26-jari- ge Ogyen Trinley, beter bekend als de 17e karmapa, gooit hoge ogen. Maar daarvoor zal wel een breuk met het verleden dienen plaats te vinden. De eeuwenoude Tibetaan se traditie wil immers dat de dalai lama wordt aangewezen door een soort commissie van wijzen, die de Tibetaanse hoogvlakten af speurt naar een jongetje met de juiste fysieke en geestelijke ken merken om de nieuwe dalai lama te worden. De huidige, 14e dalai la ma zou wel eens met dat gebruik kunnen breken, uit angst dat de Chinese regering een 'marionet' als zijn opvolger aanwijst. Eerder deed Peking dat toen het in 1995 een panchen lama, de tweede in de Tibetaanse hiërarchie, installeer de en de door de Tibetanen zelf aangestelde panchen verdween. Nog altijd is niet bekend waar hij is. De Chinese autoriteiten bewe ren dat het hem goed gaat, maar mensenrechtenclubs vrezen dat hij op last van Peking is gedood. Ogyen Trinley, een beschermeling van de huidige dalai lama, maakt een goede kans de nieuwe Tibet aanse leider te worden. Trinley is de 17e karmapa en als zodanig de leider van de gyuto-sekte, een van de vier belangrijkste binnen het Ti betaanse boeddhisme. In 1999 ont vluchtte hij Tibet en belandde na een barre achtdaagse tocht door de Himalaya in het Noord-Indiase Dharamsala, toen al de residentie van de dalai lama. De karmapa is ontegenzeggelijk een charismatische figuur en erg populair onder internationale toe- Oygen Trinley, de 17e karmapa. risten en vooral de Tibetaanse jeugd. Dat hij duidelijk tot een nieuwe generatie behoort, blijkt uit zijn voorliefde voor videospelle tjes, rapmuziek en voetbal. Tijdens het afgelopen WK voorspelde hij (overigens foutief) de eindover winning voor Duitsland. Als ver bindingsfiguur tussen jong en oud zou de karmapa de Tibetaanse on afhankelijkheidsstrijd tegen China nieuw leven kunnen inblazen. Maar mocht hij de dalai lama ooit opvolgen, dan is het de vraag of hij meer zal bereiken in de vrij heidsstrijd voor Tibet. Afgezien van het feit dat hij nog altijd vast houdt aan de geweldloze weg, heeft hij aanzienlijk minder bewe gingsvrijheid dan de dalai lama. In dia biedt hem weliswaar onder dak, maar belet hem tegelijk te rei zen. New Delhi is als de dood dat het de soms toch al netelige ver houding met noorderbuur China verder vergalt. Voor Peking een ge ruststelling dat de karmapa nooit de wereldwijde populariteit zal krijgen die de dalai lama nu aan kleeft. Temeer omdat hij niet lan ger politiek leider zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9