Geld voor nieuw 221 zeeland Aanpak terugdringen verkeersslachtoffers Zeeland schiet tekort V A I k h ri Hl SJXJTFST«L^XJLJLkjr1 F A H H L/TTTXZ> Avi HI nn P Casm iï i I 2EELAND1N2MINÖTEN Inspelen op nieuwe mogelijkheden internet Zaterdag 27 november 10.00-17.00 uur Zondag 28 november 11.00-16.00 uur Gratis parkeren Pinnen is mogelijk I k ÉT«-t4 www.wintersporttoeurs lctnd.nl vrijdag 26 november 2010 door René Schrier door Marcef Modde MIDDELBURG - De huidige aanpak van de verkeersveiligheid in Zee land is onvoldoende om het aantal slachtoffers verder terug te drin gen. Zonder extra maatregelen blijft de provincie steken op twin tig tot dertig verkeersdoden per jaar, stelt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland vast in het werkplan 2011. Dat betekent niet dat het ROVZ de ambitie 'op weg naar nul verwijt bare verkeersslachtoffers' loslaat, zegt Martin Huijsse. „Maar dat we vooral heel goed met elkaar moe ten uitvissen welke stappen we nog kunnen en zouden moeten nemen." Tot en met gisteren vie len er in Zeeland 28 dodelijke ver keersslachtoffers. Dat zijn er zeven meer dan in totaal over het voor gaande jaar vielen te betreuren. „Dus wat dat betreft gaat het niet goed. In 2006 hebben we ook zo'n stijging gezien. Toen zaten we in eens op 36. Die ontwikkeling heb ben we laten onderzoeken, maar daar viel toen geen eenduidige oor zaak aan te wijzen." Een duidelijke trendbreker dit jaar is wél de zes dodelijke ongevallen met motorrijders op de Zeeuwse wegen. Niet eerder was dat aantal in die categorie zo hoog, aldus Huijsse. Het staat volgens hem vast dat er in geen van deze geval len sprake was van roekeloos rijge drag door de slachtoffers. Er moet dus aanzienlijk meer ge beuren om de Zeeuwse wegen vei liger te maken, constateert het ROVZ. Volgend jaar wordt een in deling gemaakt van het wegennet naar functie en voornaamste ge bruik. Aan de hand daarvan wordt duidelijk op welke punten een weg afwijkt van de functie en waar een duurzame veilige aanpas sing nodig is. In 2011 moet er ver volgens een aangepaste wegencate- gorisering voor Zeeland klaarlig gen, met daarbij een inventarisatie van de belangrijkste knelpunten en probleemgebieden. Het ROVZ heeft zijn pijlen verder gericht op de toepassing van nieu we technieken in auto's. Huijsse haalt een proef aan die onlangs met succes is uitgevoerd in Til burg. Daar kreeg een aantal auto's een kastje dat er bij een signaal van buitenaf voor zorgde dat de snelheid in een woonwijk tijdelijk werd begrensd op 30 kilometer per uur. Ook verwacht Huijsse veel van het inmiddels gebruikte systeem dat een auto tussen twee lijnen houdt. Dat geldt eveneens voor een bredere toepassing van de automatische remsensor. MIDDELBURG - Het Stimulerings fonds voor de pers heeft de PZC een subsidie van ruim 220.000 eu ro verleend voor een nieuwe video nieuwsvoorziening in Zeeland. Dat wordt Zêelandin2minuten, een nieuwsvoorziening die aan sluit bij de snel veranderende mo gelijkheden van het internet. Zeelandhuminuten kan bekeken worden op smartphones, tabiets, op computers en via het internet op televisie. PZC-hoofdredacteur Peter Jansen toonde zich verheugd met de sub- sidietoekenning:„Uitstekend voor de PZC, maar ik hoop voor heel Zeeland. Wat wij gaan brengen kan niemand in deze provincie. Wij zijn het enige medium dat echt overal aanwezig is met in elk editiegebied journalisten. Die brengen nu nieuws via het inter net en de papieren PZC. Dat ge beurt volgend jaar in nieuwsuit zendingen die minstens vier keer per dag ververst worden. Je zult dus geen opgewarmd nieuws van vrijdagmiddag na vier uur, nog op dinsdagmorgen terugzien." Hij voegt er aan toe dat het nieuws van de PZC afkomstig is van onafhankelijke professionele journalisten. „Dat geldt ook voor Omroep Zeeland, maar de PZC is straks veel flexibeler dan Omroep Zeeland. En juist door de nieuwe media zijn daar ook mogelijkhe den voor. Daar willen we op inspe len." De PZC wil met Zeelandin2minu- ten haar bereik vergroten, vooral onder jongeren. Door het interac tieve karakter van Zeelandimmi- nuten zal de band tussen de PZC als nieuwsorganisatie en de Zeeuw se burger verstevigd worden. Ieder een kan video's en foto's naar Zee- landinzminuten uploaden. Het be reik wordt ook vergroot doordat het videojournaal overal te bekij ken is op een mobieltje, op een scherm in de bus of op het (televi siescherm thuis. Met de toekenning van de subsidie kan een begin worden gemaakt met de ontwikkeling van Zeelan- din2minuten. Het bedrijf zelf le vert eveneens een substantiële fi nanciële bijdrage aan het project. Het streven is medio volgend jaar met de eerste aflevering van het nieuwe videojournaal te komen, lansen denkt niet dat dit nieuwe multimedia plan van de PZC oude re Zeeuwen afschrikt. „Dat was ook de kritiek toen het jeugdjour naal geïntroduceerd werd. Maar ouderen bleken het juist te waarde ren dat het nieuws op begrijpelijke wijze wordt uitgelegd." In het nieuwe initiatief van de PZC is ook ruimte voor (commer ciële) partners. Te denken valt aan advertenties op het scherm, com merciële boodschappen die onder op het scherm meelopen of pro grammaonderdelen - bijvoorbeeld het weer - die door een bedrijf ge adopteerd worden. Een Zeeuws ka belbedrijf heeft al interesse ge toond. Het videojournaal zal de omscha keling van de PZC-redactie naar een crossmediale nieuwsorganisa tie versnellen. In principe wordt het nieuws vier maal per dag ver verst. Maar als het nieuws daar aan leiding toe geeft zullen er extra uit zendingen komen. Dat zou bijvoor beeld gemeld kunnen worden met behulp van sms-jes naar smart phones. Volgens hoofdredacteur Peter Jan sen is een nieuwsitem van twee minuten lang genoeg, gelet op het surfgedrag van de tegenwoordige nieuwsconsument. Alle informatie moet tegenwoordig steeds maar sneller aangeboden worden, vult hij aan. Ook het Stimuleringsfonds voor de pers ziet het innovatieve karak ter van het project in: „Zeelan- din2minuten anticipeert op de ont wikkeling van intemetmogelijkhe- den op het televisietoestel. Hier mee is volgens ons niet alleen spra ke van een nieuwe journalistieke dienst en organisatieproces, maar vooral van een nieuwe journalistie ke werkwijze." Wft Mam» fm B Vlissingen - Middelburg - C3oes - Zierikzee Middelburg Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72