Gemeente en Obase 2 o I zeeland Terneuzen verbiedt bermmonumenten niet Jaarboek vereniging Stad en Lande manifesteert zich al vijfendertig jaar als een kranige kroniek Jeremiasse BRUIDSSCHAT Eind dit jaar moeten handtekeningen zijn gezet Gekwetter op een padje vlissingen Troelstraweg 364, t 0118-477230 goes Van der Spiegelstraat 54, t 0113-216063 fiets &fitH£ss ervaar de beste keuze fietsplezier.nl fitnessplezier.nl Koop een fiets van uw brutosalaris. Kom langs en laat u informeren. ZIERIKZEE - Twitter op een i-pad? Ja, dat kan. Edwin Mijnsbergen (links, blauw overhemd) toont in de bibliotheek van Zierikzee een i-pad. In deze Week van Mediawijsheid geven de Zeeuwse bibliotheken uitleg over spul len als e-readers en i-pads en sociale media als Twitter, Facebook en Hyves. http://twitter.eom/#l/bieboschelde foto Ronald den Dekker TERNEUZEN - In Terneuzen komt geen geen verbod op het oprich ten van bermmonumentjes ter na gedachtenis aan dodelijke verkeers slachtoffers. Raadslid Charles ten Hengel (D66) had daarom gevraagd vanwege de mogelijk negatieve invloed op de verkeersveiligheid. Ook wil een aantal mensen, volgens hem, juist niet herinnerd worden aan het ver lies van een medemens. Als er een monumentje geplaatst wordt waardoor de verkeersveilig heid in het geding is, kan altijd op getreden worden op grond van de huidige APV, stellen burgemeester en wethouders in een reactie. Een apart beleid voor herdenkingsmo numentjes ziet het college niet zit ten. „Er bereiken ons geen klach ten. Wij vinden dit een onder werp dat niet 'dichtgeregeld' moet worden." Het college wijst er op dat de mi nister zes jaar geleden al een lijn heeft vastgesteld dat zoveel moge lijk toestemming moet worden ver leend voor bermmonumenten. De minister meent dat ze bijdragen aan de rouwverwerking en aan een beter veiligheidsbesef "8fü~v 5, - mmm vrijdag 26 november 2010 Na vier jaar ruziën hebben stich ting Obase (openbaar basison derwijs) en de gemeente Schou- wen-Duiveland de strijdbijl over geld begraven. Daarmee kan de verzelfstandiging worden vol tooid en beklonken met handte keningen bij de notaris. door Melita Lanting In 2006 werd het openbaar onderwijs losgeweekt van de gemeente. Daarmee kwam een einde aan de 'dubbele petten' die het ge meentebestuur op had als het om openbaar onderwijs ging. De gemeente draagt de verant woordelijkheid voor alle basison derwijs in de gemeente, zowel openbaar als scholen op een bij zondere grondslag. Daarnaast was de gemeente ook het 'schoolbe stuur' van het openbaar onderwijs (de dubbele pet). Om daaraan een einde te maken werd de verzelf standiging ingezet en kwamen het bijzonder onderwijs en het open baar onderwijs op gelijke voet. Om de overgang soepel te laten verlopen kreeg Obase een 'bruids schat' mee. Een wettelijk bepaalde regeling om in vijf jaar tijd een zelf standige organisatie neer te zetten. De bruidsschat werd bepaald op 2,3 miljoen euro. Tien procent daarvan heeft het gemeentebe stuur bestempeld als 'calamiteiten- pot' en kreeg Obase niet direct in handen. Vanaf het moment dat Oba se op eigen benen kwam te staan bleek de verstand houding met de gemeente broos. De toon werd in feite al gezet bij de startbijeenkomst, waar direc teur Ewald de Keijzer zei dat het openbaar onderwijs tweehonderd jaar 'was overgeleverd aan de gril len van het gemeentebestuur maar nu de eigen belangen behartigd konden worden.' Dat was - naar nu blijkt - een wat voorbarige con clusie. De gemeente en stichting Obase kwamen al snel met elkaar in con flict over het stopzetten van de subsidie voor godsdienstonder wijs. Een besluit dat al was geno men voor de verzelfstandiging een feit was, maar waar Obase vervol gens wel bezwaar tegen maakte. De eerste echte botsing kwam eind 2007. Toen ruzieden directeur Ewald de Keijzer en wethouder Wijnand Renden openlijk over de toekomst van de scholen in kleine kernen. Renden zou - volgens De Keijzer - te veel met een financiële bril naar de scholen kijken en het onderwijsbelang uit het oog verlie zen. In de maanden daarna botsen de gemeente en Obase steeds weer en telkens gaat het om geld. Alle maal terug te voeren op de vraag 'wie moet wat betalen'. De ruzies gaan over onderhoud van schoolpleinen, de staat van on derhoud van een dependance in Burgh-Haamstede en over de fi nanciële afwikkeling van het in 2007 opgeheven samenwerkings verband De Schouwse Duif In de ze club werkten bijzonder onder wijs en het openbaar onderwijs sa men aan het computeronderwijs, in 2007 stapte het bijzonder onder wijs uit de stichting. Ook de financiële gevolgen van de opheffing van het asielzoekerscen trum in Burgh Haamstede werd in zet van het conflict. Eind 2008 barst de bom in het openbaar. Obase doet een beroep op het calamitei tenfonds om een-onderwijskundig onderzoek te betalen. Dat schoot de politiek in het verkeerde keel gat. Over en weer worden harde verwijten gemaakt. Zeker als in 2009 blijkt dat bij de verbouw van basisschool Binnen de Veste een forse overschrijding van de kosten is ontstaan, komen de hakken in het zand te staan. Het conflict loopt hoog op en be gint vormen aan te nemen van een ouderwetse schoolstrijd. Over en weer wordt geschermd met meningen van deskundigen, maar na een advies van hoogleraar onderwijsrecht D. Mentink gaat het gemeentebestuur overstag. De instelling van een calamiteiten fonds heeft geen wettelijke grond slag en Obase heeft gewoon recht op het geld. De gemeenteraad is het geruzie zat en grijpt in. Alle punten waar op het gemeentebestuur en Obase een conflict hebben, moeten op pa pier komen te staan en na de ver kiezingen moet de nieuwe wethou der onderwijs met een schone lei kunnen beginnen. Bij de formatiebesprekingen is af gesproken dat wethouder Ad Ver- seput zal bemiddelen om tot een oplossing van het conflict te ko men. Aanvankelijk dacht Verseput door Ali Pankow ZIERIKZEE - Heemkundige vereni ging Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland presenteert van avond tijdens haar najaarsvergade ring bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee de 35e editie van het jaar boek De kroniek van het Land van de Zeemeermin. „Het is een naam waar in academi sche kring destijds wat lacherig over werd gedaan", schrijft Frans Beekman in een terugblik op 35 jaar 'Kroniek'. Maar hoewel de arti kelen in de academische puntentel ling niet meedoen, manifesteert het jaarboek zich toch al 35 jaar als een kranige kroniek. Het idee voor een jaarboek kwam van Huib Uil, de huidige gemeentearchivaris. In de 35 kronieken verschenen 275 artikelen. Daarnaast waren er twee bijzondere uitgaven: Eén met een 'W' op de rug over het opgaan van het eilandelijk waterschap in het Waterschap Zeeuwse Eilanden en één met een 'N' over 180 jaar Nuts- spaarbank, opgegaan in de SNS- Bank. Zes edities waren gewijd aan een specifiek thema, zoals de kroniek van 2003 - met 160 bladzij den het dikste nummer ooit - met tien artikelen over diverse aspec ten van de watersnoodramp. „De allereerste kroniek in 1976 werd zeer eenvoudig met geplakte rug in een blauw bandje gedrukt. De kroniek van 1977 was al inge naaid en viel dus niet meer uit el kaar", memoreert Beekman. Hij schetst, met indeling van de perio de naar de vijf voorzitters van de redactiecommissie, een kleurrijk beeld van de Kroniekperikelen. Huidig voorzitter Daan van der Wekken constateert in het voor woord van het Jaarboek 2010 dat de destijds geformuleerde doelstel lingen nog steeds gelden. Stad en Lande wil met de Kroniek 'een bij drage leveren aan de geschied schrijving, de bekendheid met het verleden vergroten én leesplezier bieden'. De 35e editie van de Kro niek biedt naast de terugblik op het eigen verleden zes biografieën van wat minder bekende perso nen. Dit in vervolg op de jubileum uitgave van tien jaar geleden toen enkeleberoemde lieden werden belicht. De huidige hoofdrolspe lers zijn: Admiraal Adriaan Wil lem Simonsz., Pieter Corneliszoon Plockhoy 'Van Zierick-zee', Rijkje Bubbezon met haar twee dichten de dochters, drie generaties fami lie Stofregen, het echtpaar Johan na Maria de Crane en Edzard Ja cob Gelderman en Gerrit Hende- rik Breetvelt. Het jaarboek is te koop voor €19,50 Een nieuwe Zeeuwse roman is uit "Knielen in de klei" is nu hel meest besproken boek in Zeeland. *Vcrkrijgbaar in alle boekhandels. Knielen in de klei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70