Vrijwilligerswerk veel beter in beeld Zorg in Bruinisse over meldingen aan politie berco 18 Informatiemarkt biedt organisaties ruimte voor eigen parochie te preken WELZIJNSHUIS Manifestatie als start voor steunpunt CompuPlusBus Informatieavond over windpark alles een stuk voordeliger vrijdag 26 november 2010 door Ali Pankow W at is vrijwilli gerswerk? Kun je dat in één zin uitleggen? vroeg coördinator Jeroen Portier van het Welzijns huis Schouwen-Duiveland zich af Zijn antwoord daarop was nega tief Daarom besloot hij een be roep te doen op filmmaker Jaap Verseput uit Zonnemaire. Wellicht viel er in beelden meer te zeggen. Iedereen weet natuurlijk wel wat vrijwilligerswerk is, maar leg het maar eens uit aan een ander. Waar om wil Portier dat eigenlijk? „Om dat het Welzijnshuis begint met een Steunpunt Vrijwilligerswerk Schouwen-Duiveland", zegt hij zonder blikken of blozen. Alweer?, lijkt daarop een voor de hand liggende reactie. Krap vijf jaar geleden bracht de stichting Werk-Saam toch al een Vrijwilli- gerscentrale bij het Welzijnshuis binnen? Ook toen ging het toch om het bij elkaar brengen van vraag en aanbod in het vrijwilli gerswerk? Portier knikt gelaten. Hij weet het en van alle gegevens die toen zijn verzameld, zal ook nu nog dankbaar gebruik worden gemaakt. Maar het functioneren kan beter. „Het Welzijnshuis moet zich in de hele breedte beter gaan profileren en dat geldt dus ook voor het Steunpunt Vrijwilligerswerk. 'Daar om wijden we dinsdag 30 novem ber de manifestatie 'Blik op vrijwil ligerswerk' aan de start van dit steunpunt", aldus Portier. Bij Jaap Verseput borrelden met een ideeën op toen hij de op dracht kreeg een film te maken over vrijwilligerswerk. „Je hoort steeds over de zorg dat er minder vrijwilligers beschikbaar zijn on der meer door krimp van de bevol king, maar de praktijk wijst voorlo pig anders uit", luidt zijn conclusie na het maken van Meedoen werkt beter. De film bestaat uit vier delen van elk circa zes minuten. Daarin komen aan de orde: Uitleg over het begrip vrijwilligerswerk, prak- Manifestatie De manifestatie 'Blik op vrijwilli gerswerk' wordt dinsdag 30 no vember gehouden in de aula van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Het programma begint om J 7.00 uur met een informatiemarkt van verenigingen en organisaties. Van 18.30 uur tot 19.15 uur wordt er een buffet geserveerd. Vanaf 19.15 uur wordt de film 'Meedoen werkt beter' vertoond. Aan de hand van stellingen wordt gediscussieerd naar aanleiding van onderwerpen in de film. Om 20.30 uur: Afsluiting met een drankje en een hapje. tijkvoorbeelden, een toelichting vanuit het Welzijnshuis en een korte impressie van hoe twee al lochtone vrouwen tegen vrijwilli gerswerk in Nederland aankijken. De film biedt eèn glasheldere toe lichting van Joep de Hart, onder zoeker bij het Sociaal- en Cultu reel Planbureau. „Bij veel interna tionale organisaties telt de Neder landse afdeling de meeste vrijwilli gers", laat De Hart weten. Volgens hem is dat niet zo verwonderlijk. De historisch gegroeide bereidheid tot vrijwillige inzet schrijft hij toe aan de gezamenlijke strijd tegen water. Daarin moesten adel, bur gers en uitvoerders samenwerken om de polders droog te houden. „Vrijwilligerswerk hangt samen met de ontwikkeling van vereni gingen ruim een eeuw geleden", legt gemeentearchivaris Huib Uil uit. Hoe divers de inzet kan zijn blijkt uit beelden van: een man die de lijnen van het voetbalveld krijt, een vrijwillige thuishulp die een oudere vrouw gezelschap houdt en een potje Rummikub met haar speelt, een scholiere tij dens haar maatschappelijke stage, een gastvrouw in het Watersnood museum in Ouwerkerk en vrou wen die pakketten voor de Voed- selbank samenstellen. Passend in Verseputs persoonlijke passies worden de beelden onder steund met eigen muzikale compo sities door een speciaal gevormd kwartet. Blik op Vrijwilligerswerk hm de manifestatie van het Welzijnshuis, die dins dagmiddag in de aula van Scholen gemeenschap Pontes Pieter Zee man in Zierikzee wordt gehouden. Coördinator Jeroen Portier is en thousiast over de belangstelling voor deze aftrap van het Steun punt Vrijwilligerswerk. In totaal hebben zich 29 organisaties aange meld. Zij krijgen hier alle ruimte om voor eigen parochie te preken. Natuurlijk hoopt Portier ook op bezoekers die zich als vrijwilliger willen oriënteren. Bestaan die echter nog in de huidi ge tijd, waarin de 24-uurs econo me steeds meer eisen stelt aan de mensen? Jeroen Portier en Jaap Verseput zijn daar niet zo somber over. „Mensen rollen vanuit hun eigen gezinssituatie vaak ergens in. Bijvoorbeeld ouders die een taak in het schoolbestuur op zich ne men, een vader die de sportploeg van zijn zoon of dochter gaat coachen. Maar er zijn ook mensen die het leuk vinden een deel van hun vrije tijd te investeren in het bezoeken van ouderen." Uit de film Meedoen werkt beter komt overigens ook de noodzaak van vrijwilligerswerk duidelijk naar voren. „Als van de ene op de andere dag al het vrijwilligerswerk weg zou vallen, loopt de hele sa menleving vast", constateert consu lent Nico Out van het Zeeuwse in stituut Scoop. „Ons steunpunt doet overigens meer dan alleen het samenbren gen van vraag en aanbod. Wij spe len ook in op de wens van vrijwil ligers kennis en vaardigheden te ontwikkelen", zegt Portier. Als voorbeeld noemt hij een cursus voor leden van dorpsraden. Het Welzijnshuis kan voor het verzor gen van cursussen een beroep doen op docenten van het ROC. ZIERIKZEE - De CompuPlusBus voor ouderen die kennis willen maken met computer en internet doet donderdag 2 december Zierik zee aan. Hij staat van 10.00 tot 16.00 uur bij zorgcentrum De Wie ken aan de Hoge Molenstraat. door Ali Pankow BRUINISSE - „Hoe kun je voorko men dat je naam bekend wordt als je iets verdachts meldt bij de poli tie?" Die vraag speelt binnen Brui nisse zo bleek woensdag tijdens de vergadering van de Dorpsraad. Volgens wijkagent Freek Hullekes is dat 'heel lastig binnen het Neder landse rechtsbestel'. Immers wie bij de politie aangifte doet van een strafbaar feit, wordt geregistreerd. „Is er sprake van een misdaad dan kunnen jullie natuurlijk desge wenst naar 'Misdaad Anoniem' bel len", voegt hij eraan toe. Vaak echter betreft het een verden king en is er dus geen sprake van een officiële aangifte. Met name bij de bushalte in Bruinisse doen zich volgens bewoners wel eens za ken voor die het daglicht niet kun nen verdragen. „Meld het wel als jullie aanwijzin gen hebben dat er iets niet in orde is", adviseert Hullekes. Hij om schrijft zijn functie overigens lie ver als 'eilandregisseur' dan als 'wijkagent'. Hij is immers geen 'Bromsnor' die de buurt in de ga ten houdt. Zijn taak is om naar aanleiding van meldingen en reac ties de juiste hulpverlener op het juiste spoor te zetten om de zaken aan te pakken. ZIERIKZEE - Het plan voor vier windmolens aan de Gouweveerse Zeedijk in Zierikzee wordt maan dag 6 december toegelicht tijdens een informatiebijeenkomst in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Vanaf vandaag ligt het vooront werp bestemmingsplan Windpark Zierikzee ter inzage. Het windpark 1 omvat vier gelijke windmolens van maximaal 140 meter hoogte, Het plangebied beslaat vier cirkels met een straal van 55 meter in een strook polder, die parallel ligt aan de Gouweveerse Zeedijk. De info- avond begint om 19.30 uur. jjfVH i wi 11 i^^Bnl^ltyéremging jMaatschappeTiTkei^g^ [Qliclênênpfizolêlq Hnzenvoonrae voedselbank-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68