Is de WK-vruchten sport 27 V \ugalwarm Rusland: niks is te gek Van der Klooster duwt Duitser van het podium 'Zaklopers' lopen voor zichzelf en Tanzania Eén toptransfer: voor Khumalo 'Het organiseren van een WK is een unieke kans, waarmee je de hele wereld kunt laten zien wat je in je mars hebt' Hans de Ridder, oud-Coesenaar nu woonachtig in Noordhoek door Barry van der Hooft NOORDHOEK - Op de vraag of Ne derland en België het WK wel moeten willen organiseren, heeft Hans de Ridder een duidelijk ant woord. „Natuurlijk! Zo'n kans moet je met beide handen aangrij pen. In Nederland lopen veel te veel azijnpissers rond. Het is een unieke kans om je land te promo ten. Het WK heeft Zuid-Afrika héél veel goeds opgeleverd." De Nederlander woont sinds 2003 in Noordhoek, net onder Kaap stad, en weet dat het WK in Zuid-Afrika voor een gevoel van saamhorigheid heeft gezorgd. Het toernooi toverde een glimlach op het gezicht van menig Zuid-Afri kaan. „Toen het WK klaar was, voelde het voor veel mensen alsof ze in een zwart gat vielen", weet De Ridder, die zegt geen land op deze wereld te kennen waar blank en zwart zo dicht bij elkaar leven. „In veel gevallen is de samenwer king en acceptatie heel goed", ver telt hij. „Daar heeft het WK abso luut aan meegeholpen. De men sen hadden er jaren naartoe ge leefd en er met volle teugen van ge noten." De voormalig sportambtenaar van de gemeente Goes weet ook dat er nu meer toeristen naar Zuid-Afri ka komen. „Het imago van dit land is in de hele wereld enorm verbeterd. Er wordt anders naar ge keken. Veel mensen hadden het idee dat je hier op iedere hoek van de straat een leeuw of olifant te gen kon komen..." „Voor Zuid-Afrika is het verschrik kelijk belangrijk geweest dat het land heeft kunnen aantonen ook grote evenementen te kunnen or ganiseren. Er is flink in de infra structuur geïnvesteerd. Ook na het WK. Betere wegen, nieuwe tun nels en treinen, verkeersknoop punten zijn beter te bereiken, we hebben nu ook high-definitiontele- visie en de snelheid van het inter net is enorm verbeterd. We pluk ken nog iedere dag de vruchten van het WK." Zo ook de profvoetballers, van wie Hans Vonk er één is. De Ridder spreekt de doelman van Ajax Cape Town geregeld. „Hij vindt het nu een genot om in de Zuid-Afrikaan se competitie te spelen. De velden zijn een stuk beter dan voor het WK." Van de tien WK-stadions staan er drie leeg: het prachtige Green Point stadion in Kaapstad, het Nelson Mandela Bay stadion in Port Elizabeth en het Peter Moka- ba stadion in Polokwane. „In Kaap stad hadden ze gehoopt dat de rug byers van de Stormers de bespe lers zouden worden. Maar die club heeft een eigen stadion en ze voe len dat ze gedwongen worden te verhuizen. Daar zijn ze te trots voor en er spelen ook politieke be- den haag - Het leek allemaal zo mooi: met het WK in eigen land zouden de Zuid-Afrikaanse spelers, zich in de picture kunnen spelen bij Europese clubs. Slechts drie spe lers zijn sinds de zomer echter van uit Zuid-Afrika naar een Europese club getransfereerd. Lance Davids (vlak voor het WK) en Siboniso Gaxa (eind augustus) tekenden een contract bij de Bel gische laagvlieger Lierse SK. Bongani Khumalo werkte in sep tember een succesvolle stage af bij Tottenham Hotspur. De middenvelder van Supersport United voegt zich in januari bij Rafael van der Vaart en diens ploeggenoten. langen. De druk op die club neemt nu wel toe." Van een stukje chantage zijn ze in Zuid-Afrika dan ook niet vies. „De rugbyers spelen in een voorstadje van Kaapstad. Rond hun wedstrij den was alles gratis, zoals de poli- tie-inzet. Nu zegt het stadsbe stuur: als jullie dwars doen, kun nen wij dat ook. En dus gaat de stad allerlei kosten in rekening brengen, als ze niet naar het Green Point stadion willen verhuizen." In dat onderkomen is na het WK nog wel eën zogenaamd 'soccer fes tival' gehouden. De thuisduels van Ajax Cape Town en stadgenoot Santos werden op één dag, achter elkaar, in het stadion gespeeld. De Ridder: „Dat was een prachtige be levenis. Er zaten 43.000 mensen op de tribune!" In het Soccer City stadion, waar Nederland van Denemarken won maar de finale van Spanje verloor, worden regelmatig belangrijke duels van de Orlando Pirates en de Kaizer Chiefs gespeeld. „Je hebt hier verschillende grote telecom- aanbieders die allemaal hun eigen bekertoernooi organiseren. Bij hal ve finales en finales is het stadion daardoor geregeld goed gevuld. Het Soccer City is geen probleem kind. Voor de andere stadions hier moet nog wel een oplossing gevon den worden." Het is volgens Hans de Ridder één van de weinige zorgen die het orga niseren van een WK heeft achter gelaten. „Iedereen in Nederland en België moet dat WK graag willen organiseren. Voor het WK was ]an Mulder in Zuid-Afrika, om wat filmpjes te maken. Hij was lyrisch over dit land. En terecht, want het is prachtig. Dat moet je als Neder land en België ook willen. Het or ganiseren van een WK is een unie ke kans, waarmee je de hele we reld kunt laten zien wat je in je mars hebt." Bovendien zijn Spanje en Portugal compleet voetbalgekke landen. Een wedstrijd bezoeken is voor de supporters niet zomaar een uitje *ln het weekeinde, het bepaalt de i gemoedstoestand voor de komen- #de week, tot de volgende wed- strijd. DE ZWAKTE De afstanden tussen de kandidaat voetbalsteden zijn relatief groot en kunnen de fans afschrikken omdat er veel met het vliegtuig gereisd zal moeten worden. Maar veel ver ontrustender is dat er een onder zoek loopt naar mogelijke fraude met stemmen. Qatar zou de Iberi sche kandidatuur steunen in ruil voor de stemmen van Spanje en Portugal aan Qatar dat in 2022 het WK wil organiseren. En als de Fifa op dit moment ergens gevoelig voor is... Men zal er alles aan doen om de geur van corruptie buiten te houden. Aantal inwoners: 141 miljoen. Fifa-ranglijst: 13. Organisatie laatste toernooi: Nooit. Status: De favoriet. DE STERKTE Er zijn een heleboel pluspunten op te noemen: zo heeft Rusland na de Olympische Winterspelen in 2014 van Sotsji bijvoorbeeld een uitstekende infrastructuur. En de ervaring van het organiseren van een mega-evenement. Wat ook telt is dat het grootste land van de wereld voor de Fifa nog onontgon nen gebied is. Een WK in Rus land, dat zou wat zijn. Maar het belangrijkste wapen is heel simpel: geld. Als Fifa-baas Sepp Blatter een extra rijbaan wil voor zijn limousine, dan komt die weg er gewoon. Verder geen ge zeur. De Russen is niets te dol. Be lasting aan de staat afdragen? In Moskou lachen ze daar om. De Fi fa hoeft ook niet met een anonie me sportcommissie om tafel, maar doet zaken met Poetin zelf. Dit tot groot genoegen van Blatter uiter aard, die zich graag door de groten der aarde laat fêteren. DE ZWAKTE De reisafstanden zullen enorm zijn, zowel voor spelers als suppor ters. Nadeel is ook de altijd aanwe zige corruptie in het land. Het blijft een kwestie van veel betalen. Dat kan sponsoren en gewone fans afschrikken. Een ander pro bleem is de grens. De meeste we reldburgers moeten een visum aan vragen om naar Rusland af te rei zen. Dat is tijdrovend en verve lend, al heeft Poetin al wel laten doorschemeren dat daar wellicht over te praten valt. Veel afschrik wekkender is de constante terreur dreiging in Rusland, waardoor de stadions en speelsteden in militai re vestingen zullen veranderen. vrijdag 26 november 2010 door Roeland van Vliet landgraaf - „Er staat toch nog een Nederlander op het podium", roept zitskiër Kees-Jan van der Klooster triomfantelijk naar de Duitser Thomas Nolte, doelend op zichzelf. De rappe oosterbuur, die als laatste naar beneden is geko men, heeft zijn eerste plaats in de laatste run van de slalomwedstrijd in Landgraaf met verve verdedigd. En ook diens landgenoot Franz Hanfstingl is de Vlissinger voorge bleven. Maar de derde Duitser, Ge- org Kreiter, heeft zijn ereplaats moeten inleveren. Het is dus niet eins-zwei-drei, maar eins-zwei drie. „Wat een prachtige seizoensope ning", jubelt Van der Klooster on der aan de piste van Snow World, waar de thermometer -5 graden aanwijst. „Ik moest twee tienden goedmaken op die jongen en dat heb ik gedaan. Deze derde run was mijn beste van vandaag." De zogenoemde IPCAS-wedstrijd in Zuid-Limburg (qua niveau net onder de Europa Cups) is Van der Kloosters eerste officiële wedstrijd sinds de Paralympische Winterspe len, nu acht maanden geleden. In de eerste twee runs moet hij nog even wennen en zet hij zijn mo noski soms te scherp in de sneeuw, waardoor hij snelheid ver liest en secondes verspeelt. Maar in de derde run vlamt hij. Die lijn wil Van der Klooster deze winter graag doortrekken. Hij heeft wat goed te maken, vindt hij. De Vlissinger baalt nog altijd van zijn optredens in Vancouver. „Het was vooral jammer dat ik op de afdaling de finish niet haalde. Ik nam te veel risico's en ging on deruit. Dat hoort bij de sport, maar ik had graag willen laten zien dat ik op dat onderdeel bij de beste tien van de wereld hoor." Dit jaar is zijn hoofddoel het WK in Sestrieres, half januari. Hij heeft zich al geplaatst, maar moet vorm behoud tonen in de komende we ken. „Als ik een keer wil laten zien dat ik tot de mondiale top tien be hoor, moet ik dat daar doen." De derde plaats in Landgraaf is een opsteker voor Van der Kloos ter. Maar minstens zo belangrijk als zijn resultaat is het feit dat er voor het eerst een wedstrijd voor aangepaste skiërs in Nederland werd gehouden. „Ik heb me daar al jaren hard voor gemaakt", ver telt Van der Klooster. „Het komt niet door mij dat er hier nu een sla lom is, maar ik ben er bij de Neder landse Ski Vereniging wel op aan blijven dringen. Voor valide skiërs en snowboarders - denk aan Nico- lien Sauerbreij - waren hier al wed strijden geweest. Het werd tijd dat wij er ook één kregen." De wedstrijden in Landgraaf heb ben een tweeledig doel. Beginnen de aangepast skiërs uit Nederland kunnen ervaring opdoen in een in ternationale wedstrijd. En Neder land kan, zij het op kleine schaal, kennismaken met skiën voor men sen die een arm of been missen, vi sueel gehandicapt zijn of spieraf- wijkingen hebben. „Deze wed strijd is een mijlpaal in de ontwik keling van de sport in Nederland", zegt bondscoach André Cats. „Het aangepaste skiën begint volume te krijgen in ons land. Binnen de bond wordt er echt werk van ge maakt, onder meer met een talen- tengroep. We hebben nu zo'n twintig wedstrijdskiërs. Vier van hen kunnen internationaal al goed mee en starten in Europa Cups en World Cups. Twee jongens heb ben vandaag hun internationale debuut gemaakt." Parallelslalom De twee wedstrijddagen in Land graaf (vandaag is de tweede) moe ten van Kees-Jan van der Klooster een vervolg krijgen. Hij wil volgend jaar een parallelslalom houden in Landgraaf. Daarbij komen twee skiërs de baan op en alleen de snelste over twee runs gaat door. Met prijzengeld wil hij de beste aangepaste skiërs van Europa lok ken. Nu is nog bij geen enkele wed strijd prijzengeld te verdienen. De Vlissinger wil de wedstrijden proberen mogelijk te maken met behulp van de stichting Zeeland Sport Leisure. door Sjaak Sinke NISSE - De ruim vierhonderd voor ingeschreven atleten bij de lie Zak- loop zondag in Nisse, doen niet al leen zichzelf een plezier door mee te doen. Een deel van de op brengst is bestemd voor het vrij willigerswerk van de oud-Nisse- naren Olga en Piet de Haas. Zij zijn werkzaam in het project voor weeskinderen 'Cornel Ngaleku Childeren Centre' in het Tanzani- aanse Leto. In dit centrum, waar plaats is voor honderd kinderen, wonen Olga en Piet de Haas gedurende een half jaar als arts en maatschappelijk werker. Vorig jaar kon de organisa tie van de. Zaklopers al een bedrag van 1000 euro overmaken aan de ze organisatie. Daarnaast wordt er - bij een nog hogere opbrengst- aan gedacht om de in nood verke rende schaapskudde in Nisse te steunen. Op de halve marathon is Zeeuws crosskampioen Jesper Francke (Koudekerke) de te kloppen man. Het is alleen de vraag of hij de El- derschanscross van een dag daar voor voldoende verwerkt heeft. De tegenstand voor Francke komt onder anderen van Wim van Spar- rentak (Sint Laurens) en de triatle ten Remy Vasseur (Vlissingen), Mare Riemens (Middelburg) en oud-Vlissinger Cesar Beilo. Irene Koole (Zoutelande) lijkt na haar overwinning in de Hobbeldebob- belloop favoriet voor de zege bij de vrouwen. Van de 400 voorinschrijvingen op teren er 160 deelnemers voor de 7,5 kilometer en 240 deelnemers voor de halve marathon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63