Tot in Zuid-Holland 2o zeeland Veel belangstelling voor plan Oude Veiling Sprookjes en jeugdherinneringen coed seizoen Ondernemers willen alternatief TOT 52% KORTING OP EEN NIEUWE FIETS IN 2010?* Het eerste Zeeuwse luisterhoek heeft een Hollandse titel, omdat geen enkele schrijfwijze hét Zeeuwse dialect recht doet. Er zijn vele varianten op woorden en uitspraak in omloop. mosselen: meer thuisconsumptie voor Aldi in Wissenkerke zoeken vrijdag 26 november 2010 IN 2010 DE AANKOOPPRIJS NOG VOLLEDIG ONBELAST. PROFITEER NU NOG VOLLEDIG! Koop een fiets van uw brutosalaris. Kom langs en laat u informeren. VÜSS1NGEN Troelstraweg 364, t 0118-477230 GOES Van der Spiegelstraat 54, t 0113-216063 fiets Sc fitness Jeremiasse ervaar de beste keuze fietsplezier.nl fitnessplezier.nl door Lilian Dominicus KAPELLE - Het bouwplan Veiling meester kan bogen op grote publie ke belangstelling. Dat bleek gister avond tijdens een informatiebij eenkomst over het nieuwe woon- wijkje op het Oude Veiling-ter- rein, dat gehouden werd in het ge bouw van de Isaac Beeckman Aca demie in Kapelle. Ruim zestig belangstellenden kwa men erop af, en zij waren over het algemeen positief over het 61 wo ningen tellende project, met star- terswoningen, twee-onder-een kappers, driekappers, patiowonin gen en rijtjeshuizen. De gemeente raad werd eerder deze week al geïnformeerd. Projectontwikkelaar Apron wil de huizen laten aansluiten op de stijl van het tegenover de Oude Veiling gelegen stationsgebouw van Kapel le. „Daarvoor gebruiken we keim- verf', zegt Kees de Regt van Aan nemersbedrijf Van der Poel uit Ter- neuzen. Keimen is het afwerken met een mineraalverf die zich zeer goed hecht met de ondergrond. Het geeft een matte, kalkachtige uitstraling. De nieuwbouw vraagt wel om een offer: alle veilinggebouwen behal ve de Isaac Beeckman Academie worden gesloopt, inclusief de ruim te achter de school, met zijn oude, houten bogen. „Helaas, het moet", zegt Apron-directeur Arie Brou wer. „We hebben van alles gepro beerd om het gebouw te redden. Het zou ideaal zijn voor een mane ge, maar we hebben niemand kun nen vinden. In Rotterdam zou je er lofts in kunnen zetten, maar daarvoor is hier geen markt." MOET JE EENS EVEN LUISTEREN door René Hoonhorst Met het besef dat de ware moerstaal te koesteren cultuur historie is, stijgt de belangstelling voor het dialect de laatste jaren weer. Het dédain voor 'plat, boers' Ne derlands is omgeslagen in respect voor taaierfgoed en belangstelling voor de etymologie, de taalweten schap die oorsprong en geschiede nis van woorden opspoort. Veel ouderen zijn blij dat dialect weer mag. Mensen die al lang uit hun geboortestreek weg zijn, bloeien op als ze de taal van hun jeugd weer ergens oppikken. Boek jes in het dialect vinden dan ook, in beperkte kring, gretig aftrek. Maar het lezen in dialect is moei lijk, weet Rinus Willemsen van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (ZDV). „De ontlezing laat ook het lezen van dialect niet onberoerd én het lezen van dialect blijft moei lijk. Je kunt nog zo goed proberen in fonetisch schrift te schrijven, als je de klank niet hoort, is het haast ondoenlijk om het dialect hele maal te pakken te krijgen. Je kunt met leestekens wat van de uit spraak aangeven. Maar hoe lang je een klinker moet aanhouden of hoe die nou precies klinkt, dat kun je alleen horen van een spre ker van het dialect." Veel ouderen en slechtzienden ver telden Willemsen en andere voor vechters van de Zeeuwse talen doodmoe te worden van het lezen van dialect. Ze wilden de streekver halen graag horen. Net als op po pulaire vertelavonden her en der in de provincie, maar dan vanuit een luie stoel in de vertrouwde huiskamer. Twee jaar geleden tij dens de Dialectendag ontstond zo het idee voor een luisterhoek: een Rinus Willemsen met luisterhoek cd met verhalen uit het hele Zeeuwse Dialectgebied, van Goe- ree-Overflakkee (een Zuid-Hol lands 'eiland' waar een Zeeuws dia lect wordt gesproken) tot aan het Land van Hulst. De Wetenschap pelijke Commissie van de dialecti ci ging er mee aan de slag en sinds begin deze maand is-ie er: Moet je eens even luisteren.. De hoofdtitel is in het Ne derlands want hét Zeeuws dialect bestaat niet. Van Goeree tot Hontenisse, van Zierik- zee tot aan Cadzand, ze spreken allen Zeeuws, maar met hun eigen tand. „Ieder beschouwt zijn eigen dialect als het enige ware en unie ke. Zo pleiten Koewachtenaren dat alleen zij over muttekes praten die in de wêêr staan. Het klopt dat in de rest van Zeeuws-Vlaanderen die woorden niet voor kalfjes in de wei worden gebruikt. Maar in Vlaanderen dan weer wel natuur lijk. Alle dialectvormen hebben hun eigen bestaansrecht", bena drukt Willemsen. Mo j's even luustere..., Moe j's even luusteren...,Moe j's even luis- teren...Je kunt het in Zeeland over al horen en dan nog met verschil lende intonaties. Vragend of dwin gend, gebiedend of uitnodigend. Luuster zelf maar eens.... Bezoekers van vertelavonden weten wat ze kun nen verwachten van een Zeeuws luisterhoek met verhalen. Vertellers hebben vaak een voor liefde voor eigen of andermans jeugdherinneringen, volkssprookjes of al dan niet aangedikte sagen en le- genden uit de streek. Ze zijn allemaal te vinden op de twee compact discs, die het eerste Zeeuwse luisterhoek vormen. Twee do zijn (Ed Steijns vertelt vier verhaaltjes in één num mer) verhalen en anekdotes uit alle hoeken en gaten van het Zeeuwse taalgebied. Vaak verhalen uit herfst en winter, omdat het weer en de duisternis in die jaargetijden gauw vanzelf spanning oproepen. Tij dens een verhaal over een zwarte hond op een visbak op de Passageule bij Turkeije zie je de mist al boven het water hangen. Bij twee nummers moeten de luis teraars even opletten dat er geen kleine kinderen in de buurt zijn, want ze zouden kunnen leiden tot voortijdig verlies van het geloof inde goedheiligman. Net als beide verhalen over Sinterklaas roepen veel verhalen nostalgische gevoelens op. Gedachten over de eigen jeugd, fata morgana's van dorpen en polders van tientallen jaren geleden, het slachten van een var kentje en maaltijden met mosselen. Die laatsten laten toehoorders zelfs bijna ruiken hoe het vroeger was. Meer dan prachtig is het verhaal over het ontstaan van de Schelde. Nooit eerder geweten dat een vrouw die niet kon ophouden met wateren verantwoorde lijk was voor het ontspringen van de Zeeuwse levens ader. Een nieuwe Zeeuwse roman is uit "Knielen in de klei" is nu het meest besproken boek in Zeeland. "Verkrijgbaar in alle boekhandels. GOES - De thuisconsumptie van vis, schaal- en schelpdieren in Ne derland is in de periode oktober 2009 tot en met september 2010 met vier procent gestegen (59.000 ton ten opzichte van 57.000 ton dé- zelfde periode ervoor). Dat blijkt uit cijfers van marktonderzoeksbu reau GfK. De volumegroei wordt voor een groot deel veroorzaakt door het uitzonderlijk goede mos selseizoen. Het grote aanbod resul teerde in een lagere prijs per kilo, wat zorgde voor een stijging in de verkopen. Uit het onderzoek blijkt dat 91.8% van alle huishoudens ge regeld vis op tafel zet, gemiddeld een keer per drie weken. door Claudia Sondervan KORTGENE - De Noord-Bevelandse ondernemers willen met de ge meente alternatieve bestemmin gen bedenken voor de Voorstraat in Wissenkerke. Het dorp heeft een nieuwe publiekstrekker nodig, maar niet deze. Dat besloot giste ren de Gezamenlijke Onderne mersvereniging Noord-Beveland in Kortgene. De gemeente moet met alle ondernemers spreken, niet alleen met enkele supermarkt houders, vonden de vijftig aanwe zigen. De mogelijke komst van een Al- di-filiaal in het hart van het dorp haalt de omzet van de bestaande levensmiddelenwinkels twintig tot veertig procent omlaag, had de Goese adviseur en voormalig for mulemanager Dick Quaak uitge zocht. Het brede assortiment en de actieverkoop van de Duitse ke ten bedreigt de diversiteit van het Noord-Bevelandse winkelbestand, denken de GON-leden. De gemeenteraad, en een enkele ondernemer, deelt die vrees niet. De winkeliers moeten proberen in te steken op de grotere mensen stroom die de supermarkt teweeg zal brengen, bracht de Kamper- landse aannemer Frits Keizer schriftelijk in bij de vergadering. Toen de klussenbedrijven in op komst waren, is er ook geen extra ondernemersvergadering belegd, haalde hij aan. De winkeliers zijn niet bang voor concurrentie maar willen wel een gelijkwaardige te genstander, weerlegde de Colijns- plaatse ondernemer Ko Kalle- waard. Als de Wissenkerkse At- tent-ondernemer Harold van den Dries op de locatie De Moor uit breidt, worden de verhoudingen op het eiland niet verstoord. Met een grote prijsvechter wel, betoog de Ciooo-exploitant Gert-Jan Cle ment. Er is wel ruimte voor wat omzetgroei doordat al veel winkels gestopt zijn, redeneerde hij. Plan Veilingmeester. Onderin: het stationsgebouw. artist's impression Apron Knielen in de klei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60