'Aanval op zware crimineel' Weinig vertrouwen 4 TO©S rl CDA wil reikwijdte Europese Hof beperken '1-1 OPSTELTEN Minister belooft harde aanpak SPOORBEHEER ProRail is de gebeten hond na de grote problemen rond Utrecht van vorige week. De WD wil de top vervangen, de hele Tweede Kamer heeft kritiek op het bedrijf 'Maatschappelijke stage rechter onnodig' Schoolmedewerker in zaak kinderporno Zeilmeisje Laura (15) maakt oversteek vrijdag 26 november 2010 Minister Opstelten wil dat een kwart meer zware misdrijven wordt opgelost. Het afpakken van criminele winsten moet in 2015 mini maal 40 miljoen opleveren. Verjaringstermijn seksmisdrijf tegen kinderen vervalt. den haag - Minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie gaat de zware criminaliteit hard aanpak ken. Er moeten twee keer zoveel criminele organisaties worden op gerold als nu het geval is, stelde de bewindsman gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van zijn mi nisterie. Verder moet een kwart meer zware misdrijven worden op gelost waar een celstraf van mini maal zes jaar op staat. Ook moeten er twee keer zoveel overvallers worden veroordeeld. „We stellen alles in het werk om de pakkans te verhogen", beloofde Opstelten aan de Tweede Kamer. „We gaan criminele organisaties niet alleen pakken maar ook pluk ken." Hij kondigde aan dat het af pakken van criminele winsten in 2015 minimaal 40 miljoen euro moet bedragen, tot 60 miljoen in de jaren erna. „Daar mag u mij op afrekenen." De Kamer vond met name de be lofte om criminelen te plukken nogal mager. Het beloofde bedrag mag hoger, maar op dit moment kunnen politie en Openbaar Minis terie (OM) simpelweg niet meer, erkende Opstelten. De bewindsman en zijn staatsse cretaris Fred Teeven kwamen de avenhorn - Een medewerker van een basisschool in Avenhorn wordt verdacht van het bezit van kinderporno. Volgens media gaat het om de adjunct-directeur. TWee SL.AC.HE1& i r— "j IK VOEL ME WET partijen in Kamer, die een waslijst aan verlangens en ideeën hadden neergelegd, op diverse fronten (enigszins) tegemoet. Zo vervalt de verjaringstermijn op seksmis- drijven tegen kinderen, zodat pe doseksuelen altijd rekening moe ten houden met vervolging. De Ka mer wilde dit voor alle delicten waar een gevangenisstraf van twaalf jaar of meer op staat. Maar Opstelten wil de tijd hebben om goed te kijken voor welke misdrij ven dit mogelijk is. Verder heeft de Algemene Rekenkamer inge stemd met een onderzoek naar het falende ICT-systeem van de po litie. Teeven zegde 35.000 euro toe voor een monument voor gewelds slachtoffers dat in Drenthe moet komen te staan. Ook staat hij positief tegenover een voorstel om criminele jonge ren die vastzitten verplicht onder wijs te laten volgen. den haag - De Raad voor de Recht spraak ziet niets in een verplichte maatschappelijke stage voor rech ters. Die weten heel goed wat er speelt in de samenleving, stelt raad- voorzitter Erik van den Emster in reactie op een voorstel in de Ka mer. Minister Opstelten voelt wel wat voor zo'n stage. De kloof met de burger zou te groot zijn. „Waar komt dat idee toch vandaan?" zegt Van den Emster. Hij proeft in het voorstel de roep om zwaardere straffen en dat zint hem niet. Na het zoveelste incident spuwt de Kamer vuur over ProRail. Kan het bedrijf be ter onder Rijkswaterstaat vallen of moet het weer aan de NS geplakt worden? door Dick Hofland jaar terug werden kinderpornofo to's aangetroffen op zijn compu ter. Hij verscheen deze week voor de rechter. De officier van justitie eiste tegen hem acht maanden cel. PAUL KUSTERS et privatiseren van bedrijven heeft drie gevolgen: de dienst verlening wordt min der, de prijzen gaan omhoog en de directie gaat tien keer zoveel ver dienen." Was getekend: Maarten van Rossem. Tijdens een PvdA-bij- eenkomst eerder dit jaar had deze trouwe, maar kritische treinreizi ger al niets op met bedrijven als ProRail. Inmiddels kan hij al bijna rekenen op de steun van de Tweede Ka mer. De kritiek op het spoorbe drijf is daar na het zoveelste inci dent heftiger dan ooit. Deze keer lag het station van Utrecht er ruim een dag helemaal uit door een brand in een huisje van de ver keersleiding. De back-up kon niet worden gebruikt, terwijl de Kamer vijfjaar geleden werd beloofd dat zoiets niet meer kon gebeuren. De woede richt zich daarom op Mela- nie Schultz van Haegen, minister van Infrastructuur. Zij is verant woordelijk voor het bedrijf, want de Nederlandse Staat is nog altijd eigenaar van ProRail. ProRail is in de jaren '90 'op af stand' gezet en krijgt opdrachten van het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu. De minister kan niet worden afgerekend op de pres taties. De directie van de spoorbe- heerder is verantwoordelijk. Maar de Nederlandse Staat heeft te wei nig invloed om fouten bij te stu ren, concludeerde de Algemene Re kenkamer eerder. Schultz vindt het raar dat ProRail zelfstandig sporen aanlegt en be- sao nicolau - Laura Dekker be gint donderdag aan haar eerste gro te oversteek. De inmiddels 15-jari- ge zeilster uit Den Osse zet dan koers naar Sint Maarten. Dat meldt Dekker op haar weblog. Het zeilmeisje verblijft sinds een week op de Kaapverdische Eilanden, na dat ze op de Canarische Eilanden het eind van het orkaanseizoen in de Cariben afwachtte. Dekker ver trok begin augustus met haar 12,5 meter lange boot Guppy uit Den Osse. Zaterdag 21 augustus begon ze in Gibraltar aan haar wereld reis. De 15-jarige scholiere wil de jongste zeiler ooit worden die onaf gebroken rond de wereld vaart. heert, terwijl het beheer van water wegen en rijkswegen door Rijks waterstaat gebeurt. „Ik heb me dat bij mijn aantreden als minister al afgevraagd", zegt ze. In februari volgend jaar laat zij de Tweede Ka mer weten of het bedrijf zelfstan dig verder kan of wordt onderge bracht bij Rijkswaterstaat. ProRail is tot 2015 de enige markt partij die spoor mag aanleggen en onderhouden. „Andere partijen toelaten zorgt voor onzekerheid, je weet dan niet wat je krijgt", meent Schultz. Ze gaat op korte termijn in gesprek met het bestuur van het bedrijf „Het is ernstig dat er geen vertrouwen is in ProRail." Als er dan per se iets moet worden veranderd, is onderbrengen bij Rijkswaterstaat inderdaad een mo gelijkheid, stelt John Baggen, do cent transportbeleid aan de TU Delft. „De lijnen worden korter en je kunt tussentijds bijsturen. Nu wordt ProRail op het einde van het jaar afgerekend op de presta ties." Een andere mogelijkheid is vol gens hem dat ProRail weer aan de NS wordt 'geplakt'. „Daar is wel wat voor te zeggen als je vanuit de reiziger denkt. Nu moet een passa- gierstrein soms achter een goede rentrein aanhobbelen." Hij heeft ook wel medelijden met ProRail. „Het zit ze de laatste tijd niet mee. De omstandigheden spelen ook den haag - Het CDA wil dat het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) zich be perkt tot rechtszaken over essentië le mensenrechten. Nu bemoeit het hof zich te veel met bijzaken die ra ken aan wetten van zelfstandige staten, vindt de Tweede-Kamer fractie. Volgens haar moet het hof meer ruimte laten voor de culturele en religieuze waarden van een land. Het CDA wil dat het kabinet hier met andere landen voor gaat ijve ren. Dat heeft het gisteren in een motie gevraagd. Het is nog onbe kend of de motie een meerderheid krijgt. In kleinere zaken als erfrecht of kruisbeelden in de klas moet het hof zich terughoudend opstellen, vinden CDA-Kamerleden Pieter Omtzigt en (?oskun Cörüz. Het hof, een 'fantastisch instituut', kan zijn tijd volgens de parlementa riërs wel beter gebruiken: er liggen volgens hen 100.000 zaken waarin het uitspraak moet doen. Na de gruwelijkheden van het Duitse naziregime is het hof in 1950 opgericht om misbruik van staatsmacht tegen te gaan. Daar moet het hof zich volgens het CDA op richten. „Nu doet het veel uitspraken die op details van men senrechten zitten", zegt Omtzigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4