Die remmen, die klap: Afsluiting 'Dat halen ze niet uit de toiletrollen' Indringer vrijdag SPOORSÜICIDE Binnenkort overleggen Goes, Emergis en ProRail over maatregelen om zelfdoding op het spoor te voorkomen. vrijdag 26 november 2010 Het was een maanloze, pikzwarte nacht. Ons huis was in diepe rust verzonken, toen plotse ling alles tegelijk leek te gebeu ren. Beneden klonk een vreselijk gekrijs, naast me schoot mijn man recht overeind en probeerde nog half dromend grip op de si tuatie te krijgen. „Waar ben ik? Waar kijk ik tegenaan? Is dit de binnenkant van een radio?", kreunde hij. „Dit is je slaapka mer", antwoordde ik. „En ik denk dat er een vreemde kat in huis is. Hij zal hier toch niet alles zitten opvreten en daarna de bak vol- schijten? Ik ben nu al hele dagen drollen aan het scheppen." Terwijl ik sprak, stormde hij de trap al af. Een paar minuten en een hoop gestommel later was hij, nu klaarwakker, weer terug. „Toen ik beneden kwam, vluchtte hij weg. Ik zag in het donker nog twee ogen oplichten, 't Was zo'n langharig tiep dat je hele huis on der de haren achterlaat, met een belletje om", zei hij broeierig. „Een kater. Langharig, ongema nierd tuig dat het op onze maagde- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E; redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaat torgvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft o nadere inlormatie aan door Ondine van der Vleuten aantal kilometers open spoor in Nederland; te veel om te beveiligen. lijke Sookie gemunt heeft. En d'r broer is nog te jong om haar eer te verdedigen." Samen beraadslaagden we wat te doen. „Als-ie weer komt, flikker ik een fles 4711 over hem heen", zei mijn man grimmig. Of ik be werk hem met de tondeuse tot hij eruit ziet als BA van The A-Team. En dan hangen we een briefje om zijn nek: 'Ik ben een rotkat'. Of nee, we vervangen het belletje door een koebel." Hij werd steeds enthousiaster. „We bespuiten hem met uitwasbare haarverf en zetten het kreng op de pont naar Breskens. Nee, nog beter, we sme ren hem in met pindakaas." Hij stopte even. „Is dat strafbaar?" Ik wist het niet. „Misschien moe ten we toch zo'n duur luikje ko pen", zei ik somber. „Zo'n elektro nisch ding van een paar honderd euro, dat alleen opengaat als je ei gen met een zender uitgeruste lie veling ervoor staat. Alleen moe ten we dan wel twéé van die pe perdure zenders hebben." Van dat vooruitzicht werden we allebei even stil. En onze innerlijke beul ook. door Nadia Berkelder Een paar maanden geleden spraken de bonden nog met het ziekenhuis af dat er geen gedwongen ontslagen zouden val len bij de reorganisatie van het Ad miraal De Ruyterziekenhuis. „De handtekeningen zijn nog niet droog of ze komen er al op terug", zegt Mark Froklage van Nu'91. Het ziekenhuis mag ontkennen dat er ontslagen vallen, de vak bondsbestuurders geloven daar niet veel van. „Anders hoeven we niet uitgenodigd te worden", zegt Jacop Riepe (CNV). „Want we had den afspraken gemaakt, dat het zonder gedwongen ontslagen zou gaan. De brief die we hebben ge kregen ademde een zekere drama tiek uit. Tien miljoen euro is ook heel veel op een begroting van 160 miljoen. Dat gaan ze niet meer uit toiletrollen en maaltijden halen." De bonden eisen uitleg van de Raad van Bestuur. Riepe: „Hoe komt het dat het tekort zo op loopt, en hoe gaat het ziekenhuis dat oplossen?" „Alleen als er zwa re problemen zijn, praten we over ontslagen. De ernst van die proble men moet eerst maar eens aange toond worden", zegt Mick Bleijer- veld van Abvakabo. Riepe had het slechte nieuws eigenlijk wel ver wacht: „We hadden gehoopt dat het beter ging, dat heeft de Raad Van Bestuur wel gezegd. Die acht miljoen is korting van het Rijk, maar de twee miljoen extra tekort is bizar." n- KLOETINCE Spoorwegovergang BUyS Ballotstraat Spoorwegovergang Oostmolenweg Route naar spoorovergang ongeveer 850 meter. Adrtï. De Ruyterziekenhuis door Ondine van der Vleuten Tilly en Wim van der Linden wonen al sinds 1972 bij de spoorweg overgang aan de Oost- molenweg in Kloetin- ge. Toen in 1979 de bouw begon van het psychiatrisch ziekenhuis - nu onderdeel van Emergis -, zei den ze verbaasd tegen elkaar: „Zo dicht bij het spoor?" Tilly, cynisch: „Zo raak je wel van je patiënten af Iedereen met een beetje gezond verstand snapt toch dat dat geen gelukkige combinatie is." Tilly en Wim hebben in de loop der jaren veel gezien. Wim: „De laatste keer stond ik met een wiel renner te wachten voor het spoor toen iemand zich voor de trein wierp. Toen heb ik die man maar even binnengevraagd, om bij te ko men." Tilly zal nooit de vrouw met de fiets vergeten. „Ze stond naast me te wachten. Er waren nog geen spoorbomen. Toen de trein kwam, stak ze over." Ook die Nieuwjaarsdag is in het ge heugen gegrift. „We zaten gezellig met onze vrienden te ontbijten toen de zwarte auto kwam. En de mannen van de schoonmaak ploeg, met van die zakken." Het gaat altijd hetzelfde. „Je hoort gierende remmen of een harde klap. Je kijkt elkaar aan en weet: dat was er weer een." Soms sprin gen ze plotseling uit de struiken als de trein komt. Soms lopen ze eerst heen en weer over het dood lopende weggetje langs het spoor naar Kapelle. Aan hun houding en uitstraling zien Tilly en Wim dat ze er niet zómaar lopen. Vroeger sprongen ze ook van het viaduct, weet Tilly. Dat is minder geworden sinds daar geen fietspa den meer zijn. Maatregelen die het moeilijker maken, helpen dus wel. Maar in een volledige afsluiting van de Oostmolenweg ziet het echtpaar niets. Tilly: „Ik denk dat dat gezien de verkeerssituatie niet kan. Er komt hier zo veel verkeer langs. Dat komt dan allemaal in de Buys Ballotstraat." Lisette Wijn kijkt uit op de spoorwegovergang in de Buys Ballotstraat. Al tien jaar. „Begin dit jaar waren het er heel veel. Zo kort na elkaar dat ik e Oostmolenweg in Kloe- tinge heeft de twijfelachti ge eer op de achtste plaats te staan van risicoplekken op het spoor. Zo'n tien minuten lopen van de spoorwegovergang ligt het centrum voor geestelijke gezond heidszorg Emergis. Zeven mensen die bij Emergis - al dan niet intern - in behandeling waren, hebben in in de periode 2008-2010 zelfmoord gepleegd op het spoor tussen Goes en Kapelle. Volgens Emergis-directeur Rick Mentjox gaat het vooral om zelf moorden die in een opwelling ge pleegd zijn. Emergis heeft in een brief aan de gemeente Goes ge- op een gegeven moment panisch werd als ik dacht te horen dat het weer zo ver was. Je hebt het er over, met de mensen uit de buurt, en zo verwerk je het dan." Ze kennen eikaars verhalen. Zoals dat van de overbuurman, die op staat, zich voor het raam uitrekt en voor zijn ogen iemand voor de trein ziet springen. „Dat is een lek ker begin van de dag." Bij de overbuurvrouw belde op eén ijskoude avond een jongen in een dun T-shirtje aan: of hij bin nen mocht komen. „Waar kom jij vandaan?", vraagt ze. Uit de geslo ten inrichting, antwoordt hij. De politie komt hem ophalen, maar een week later is hij er weer: voor de trein gesprongen. „Hoe ik dat weet? Je ziet zo'n jongen raar doen in de straat, voorbij je raam ko men stuiteren. Even later hoor je de trein hard remmen." Wennën doet het nooit, voor de omwonenden van de spoorweg overgangen. Iedere keer weer is het confronterend: de verkeers chaos voor de deur, de mannen in witte pakken die alles bij elkaar moeten rapen, de brandweer die de wagons schoonspuit, de busjes die de wachtende passagiers uit de trein komen ophalen, de politie agenten die het verkeer in goede banen leiden en, tot slot, de begra fenisondernemer. Nee, zegt Tilly van der Linden: „Je distantieert je ervan, je sluit je er voor af Maar wennen, wennen doet het nooit." !f^enop2oom Emergis en spoorovergang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2