io is 'Met vier uur minder werken wel een betaalbaar huurhuis' Wie vanaf 1 januari meer dan 33.000 bruto verdient, mag niet meer verhuizen naar een sociale huurwoning. Ruim een half miljoen huurders kunnen hierdoor geen kant meer op. vrijdag 26 november 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl seaa bwbbbb foto Diederik van de Laan door Moniek Hüsken, Niek Opten en Monique Prins Anneke van Mulekom woont met haar kinderen in een klein apparte mentje. Ze wil verhuizen, maar de nieuwe inkomensgrens belemmert dat. De slaapkamer van Anneke van Mule kom (52) is aan de ruime kant. Er kunnen twee bedden en twee bu reau's in. Die staan er ook, voor haar kinderen van 12 en 15 jaar. Haar eigen bed is een matras, dat ze 's avonds uit de berging haalt. Ze slaapt in de woonkamer, een eigen slaapkamer heeft ze niet. „Binnenkort komt er een slaap bank." Van Mulekom en haar kinderen wonen vier hoog in een twee-kamerappartement in Amster dam van net geen vijftig vierkante meter. Ze kwam er zeventien jaar geleden te wonen. De kinderen werden er geboren en na een schei ding en nog een opleiding volgde een periode met tijdelijke banen. Ze staat inmiddels zeventien jaar op de wacht lijst voor een andere, ruimere woning. Ze heeft intussen alternatieve huizen aangeboden gekre gen, maar durfde de stap nog niet te maken. „Ik wilde niet verhuizen, want stel dat ik zonder werk zou komen te zitten. Ik wist daarom ook niet of ik in deze stad zou blijven wonen." Per 1 januari aanstaande heeft ze een vaste aan stelling gekregen bij uitkeringsorganisatie UWV. Een goed moment om eindelijk te ver huizen, dacht ze. Maar dat feest gaat dus niet door. Haar jaarinkomen ligt een paar duizend euro boven de nieuwe inkomensgrens van 33.000, zodat ze niet meer naar een sociale huur woning mag verhuizen. 'Dit kan toch niet', dacht ze toen ze over de nieuwe maatregel las. „Dit is heel onrechtvaardig. Er zijn hier nauwe lijks betaalbare huurwoningen op de vrije markt. Minimaal 800 euro ben je dan wel kwijt per maand." Dat zou een verdubbeling beteke nen van wat ze nu maandelijks kwijt is aan huur. „Kopen is helemaal geen optie voor mij." Ze heeft nu nog tot 1 januari, het moment dat de inkomensdrempel van kracht wordt, de tijd om een betaalbare sociale huurwoning te vin den. Veel vertrouwen heeft ze daar niet in. De vraag is groot, het aanbod klein. Van Mulekom ligt soms 's nachts wakker van de situatie. „De kinderen willen nu wel een eigen kamer. Ze hebben nu niet veel ruimte, mijn kle renkast staat ook nog in hun kamer." Als het niet lukt een betaalbare woning te vin den, dan rest haar nog maar een ding: minder gaan verdienen. „Als ik vier uur minder per week werk, kom ik net onder die inkomens grens terecht." Van Mulekom kent een collega die ook getrof fen wordt door de inkomensgrens. Ze is ver baasd dat deze kwestie nog zo weinig aandacht heeft gehad. „Mensen lijken zich er niet zo druk over te maken. De meesten hebben er nu geen last van, maar later waarschijnlijk wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10