Russen waarschuwen: minder olie 8| VN: nog nooit zoveel broeikasgas Is Uwe Barschel dan toch vermoord? Minder doden door landmijnen Europarlementariër opnieuw verwijderd Schommelende brug oorzaak stormloop Moordenaar huwt verkrachter in cel Tweede explosie dooft hoop donderdag 25 november 2010 greymouth - Pasfoto's van een groot deel van de mijnwerkers die sinds we explosie. Die maakte een einde aan de hoop dat de mannen nog levend vrijdag vermist worden na een explosie in een kolenmijn vlakbij de plaats gevonden worden. Eerder op woensdag werden hoge concentraties van de Creymouth op het Nieuw-Zeelandse Zuidereiland. Gisteren was er een nieu- giftige gassen methaan en koolmonoxide gemeten in de mijn. foto epa De ruzies om gasleveranties tussen Oekraïne en Rusland zijn verleden tijd. Maar in middels is er alweer een nieuw brandstofconflict in de regio. De afgelopen winters ging het steeds om gas, dit keer is het olie. Het Russische olieconcern Trans- neft heeft partners in Europa schriftelijk gewaarschuwd dat zij de komende tijd wel eens minder olie kunnen krijgen. Wees Mos kou in het verleden steeds Oekraï ne aan als schuldige als het om gas leveranties ging, dit keer treft Wit-Rusland blaam. Eind oktober sloten de presiden- door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Hoe stierf Uwe Barschel? Deze vraag houdt Duitsland 23 jaar na de dood van de CDU-politi- cus opnieuw bezig. Het raadsel is een van de grootste mysteries van het naoorlogse Duitsland. De foto van de overleden Barschel, in een volgelopen badkuip in een hotel in Genève, staat veel Duitsers in het geheugen gegrift. OfBarschels dood moord of zelf moord was, is nooit opgehelderd. Hij was net afgetreden na een poli tiek schandaal, waardoor zelf moord niet uit te sluiten is. Maar zijn weduwe Freya Barschel ge looft vast dat het moord was. Nieuw onderzoek van de Zwitser se toxicoloog Hans Brandenberger voedt die theorie. Hij onderzocht de in het lichaam van Barschel aan- door Carel Coseling ten van Wit-Rusland, Alexander Loekasjenko, en Venezuela, Hugo Chavez, een akkoord over olieleve ranties door het Zuid-Amerikaan- se land. Gedurende drie jaar krijgt Wit-Rusland dertig miljoen ton olie uit Venezuela ter waarde van dertien miljard euro. De olie wordt met tankers aangevoerd naar de havens van Klaipeda (Li touwen) en Odessa (Oekraïne). Van daaruit gaat het via pijpleidin gen naar de raffinaderij in Mozyr (Wit-Rusland). Tot nu toe koopt wezige medicijnen. „Het chemisch onderzoek wijst richting moord", aldus Brandenberger. Volgens de toxicoloog kan de 'moord' niet door een persoon zijn begaan, maar moet er een 'professioneel team' aan het werk zijn geweest. Daarop zou de rectale inname van een kalmeringsmiddel wijzen op een tijdstip dat Barschel door de werking van andere medicamen ten al niet meer in staat was dat zelf te doen, meent Brandenber ger. Ook de vroegere onderzoeks leider Heinrich Wille vermoedt dat 'professionele moordenaars' aan het werk zijn geweest. Brandenberger stelt dat de toe dracht van Barschels dood tot in detail overeenkomt met de bewe ringen van een voormalig agent van de Israëlische geheime dienst Mossad. Deze schreef al in 1994 in een boek dat de Mossad Barschel Wit-Rusland vrijwel al zijn olie en gas in Rusland. Bovendien voeren de Russen beide grondstoffen via Wit-Rusland door naar Polen en Duitsland. De verhoudingen tus sen de regimes in Minsk en Mos kou zijn de laatste tijd snel ver slechterd. Reden voor Loekasjenko om wat betreft de energievoorzie ning naar andere leveranciers te gaan kijken. Dat zint de Russen allerminst. Ze ker niet nu Oekraïne eraan mee werkt dat Wit-Rusland onafhanke lijker wordt van Russische olieleve ranties. Oekraïne, weer trouw bondgenoot van Rusland, heeft immers toegestaan dat de Venezolaanse olie vanuit Odessa naar Mozyr wordt ge pompt. Dat gebeurt onder meer via een pijpleiding die Russische olie juist naar Odessa brengt, van- De bekende foto van Uwe Barschel. vermoordde. De politicus moest tot zwijgen worden gebracht, om dat hij naar buiten dreigde te ko men met zijn kennis van illegale wapenleveranties aan Iran, zo heet te het. De leveranties zouden via de deelstaat Sleeswijk-Holstein ver lopen, waarvan Barschel premier was. O zie onze websitetbuitenland Video van Heinrich Wille die Barschels dood onderzocht. waar het naar andere werelddelen wordt vervoerd. Transneft claimt nu dat de bestaan de pijpleiding onvoldoende capaci teit heeft om de Russische olie te transporteren tegelijk met de Vene zolaanse olie die naar Wit-Rus- land vloeit. Vandaar dat de Europe se afnemers van Transneft nu al vast gewaarschuwd worden. Volgens deskundigen is het alle maal bluf De reden is niet econo misch of technisch, maar puur po litiek. Moskou laat Oekraïne en Wit-Rusland zien wie de baas is en tracht nu de Europese Unie aan zijn kant te krijgen.Energiedeskun- digen menen dat Europese landen mindere olieleveranties uit Rus land wel kunnen opvangen. Olie is makkelijk aan te voeren via tan kers of per spoor en er is genoeg te koop op de vrije markt. De prijs zal door de strubbelingen waar schijnlijk wel oplopen. GENÈVE Vorig jaar lcwamen zeker 3956 men sen om het leven, omdat zij op een landmijn of een ander vergeten ex plosief stapten. Dat is het laagste dodental sinds in 1998 begonnen werd met het bijhouden van het aantal slachtoffers van landmijnen. Dat heeft mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch gisteren gezegd. In totaal is in 2009 198 km' land ontdaan van mijnen. STRAATSBURG De Britse Europarlementariër God frey Bloom is gisteren twee keer verwijderd uit de vergaderzaal van het Europees Parlement. Het lid van de eurosceptische United King dom Independence Party had de nazislogan Ein Volk, eind Reich, ein Führer geroepen. Toen hij terug wil de komen om te stemmen, werd hij weer weggestuurd. genève - De concentratie broeikas gas in de atmosfeer is sinds het be gin van de industrialisatie niet zo hoog geweest als nu. Ondanks de teruggang van de economie komt er nog steeds meer koolstofdioxi de, methaan en lachgas vrij. Dat meldde de Wereld Meteorologi sche Organisatie (WMO) gisteren. Broeikasgassen zorgen voor hoge re temperaturen op aarde en voor andere klimaatveranderingen. De natuur stoot deze stoffen uit, maar de mens speelt daarbij ook een be langrijke rol. Auto's, fabrieken en ontbossing zijn onder meer de ver oorzakers van de uitstoot van deze schadelijke stoffen. Volgens de WMO, onderdeel van de Verenigde Naties, is de concen tratie broeikasgas tussen 2008 en 2009 met 1 procent gestegen. Sinds 1990 is de concentratie met 27,5 procent gestegen. „De concentratie zou nog hoger zijn geweest zonder de internationale actie om die te beperken", aldus Michel Jarraud, secretaris-generaal van de WMO. Veel landen hebben de afgelopen jaren geprobeerd minder broeikas gassen uit te stoten. Ze willen on der het niveau komen van 1990, een jaar dat gebruikt wordt als ijk- punt. Daardoor zou de tempera tuur op aarde hooguit 2 graden Celsius stijgen en zouden de gevol gen van klimaatverandering te overzien zijn. „Als we zoals nu ver dergaan, halen we dat niet", aldus een WMO-onderzoeker. Koolstofdioxide (CO2) komt vol gens de WMO het meest voor in de atmosfeer. Het is verantwoorde lijk voor 63,5 procent van het pro ces dat leidt tot opwarming. Het zorgenkindje is methaan (CH4), het op één na belangrijkste broei kasgas. De WMO vreest dat deze stof in de toekomst veel meer zal voorkomen in de atmosfeer. Veel methaan zit opgesloten in altijd be vroren grond. Als de wereld op warmt, kan dat vrijkomen. PHNOM PENH Uit een onderzoek naar de storm loop tijdens een waterfestival in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh blijkt dat de mensenmassa op gang kwam toen een brug be gon te schommelen. Dat stellen lo kale media gisteren. Het ene minis terie zegt dat er 351 doden en 395 gewonden zijn gevallen. Een ander ministerie sprak van ruim 450 do den. LEUVEN Een moordenaar is gisteren in een gevangenis in Leuven getrouwd met een verkrachter. Een christen democratische wethouder voltrok het huwelijk tussen de twee man nelijke gedetineerden. Een van de partners zit een levenslange straf uit wegens drie moorden, de ande re kreeg acht jaar celstraf voor ver krachting. ACHTERGROND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8