Omdat de smaak van het toetje blijf hangen uil 15 donderdag 25 november 2010 Chefkok Roger van Damme Krokant van rode biet, gelei van chocolade en cassis, basilicum ijs en een chocolade-cassismousse taartje. Balletjes van limoen en rose. Brioche, een suikerparel met olijfolie en crème van chocolade. Sponscake van chocolade, krokant van chocolade en korreltjes fleur de sel. door René Schrier Een dessert was van oudsher iets voor de rij ken. Zij die geld genoeg hadden om eieren, boter en room te kopen. Sinds de me nu's in de restaurants gemeen goed zijn hoort het toetje, het dessert, er gewoon bij. „De men sen zijn het dessert in de loop van de jaren meer en meer gaan waarderen", zegt Roger van Damme. De in Oostburg geboren en in Sluis opgegroeide chefkok heeft: van toetjes zijn levenswerk ge maakt. Vorig jaar werd hij door de culinaire gids Gault Millau uitge roepen tot de beste chefkok van België, afgelopen maandag kwam daar een Michelinster bij. Van Damme begon als banketbakker (patissier) en is nu vooral bekend om de oog- en tongstrelende des serts die hij zijn gasten in zijn lunch/lounge restaurant Het Ge baar in het hartje van Antwerpen voorschotelt. Hij heeft - mede door Gault Millau - een hectisch jaar achter de rug. Van Damme is iemand die het liefst klassieke gerechten op geheel eigen manier bereidt en vorm geeft. „Als ik bij een patissier een tompouce zie, dan ga ik die met een ontleden. Dan haal ik de ver schillende componenten uit elkaar en bedenk ik wat ik er mee kan doen. En dat is meer dan de ban ketbakker kan doen, want die is ge bonden aan verpakking en prijs. Dan zie ik bladerdeeg waar ik wat mee kan, dan heb ik bakkersroom waar ik dingen aan kan toevoegen en ik zou er een fruitcoulis bij kun nen doen. Met die ingrediënten heb ik al verschillende mogelijkhe den om er wat moois van te ma ken. Ook voor het oog." Voor Van Damme is het duidelijk: „Het dessert is het laatste wat men sen tijdens een maaltijd eten. Dat zijn de smaken die blijven hangen. Die ze meenemen en zich herinne ren. Daarom is een dessert belang rijk." Hij is dan ook blij dat de koksopleidingen er meer en meer op inspelen en de bereiding van het dessert ook daar aan belang wint. „Dat is de laatste jaren goed te zien aan de jonge opkomende koks. Vaak gaan ze eerst bij een pa tissier of banketbakker werken en met de kennis die ze daar opdoen stappen ze in de keuken. Zo heb ik het ook gedaan. Ik ben van huis uit bakker." In 1994 nam hij het Antwerpse pannenkoekenhuisje aan de Leopoldstraat over en zette het naar zijn hand. Niet dat hij iets tegen pannenkoe ken heeft. „Vraag een chefkok een keus te maken uit een chocolade mousse, een pannenkoek of een crème brülée en negen van de tien keer zal hij een pannenkoek kie zen. Mits die goed is klaargemaakt natuurlijk. Een pannenkoek, daar kun je zo veel dingen mee doen. En zeg niet dat het makkelijk is. Een goede pannenkoek bakken is een kunst." Bij het bedenken van toetjes haalt Roger zijn inspiratie uit alledaagse dingen. „Dat kan een nieuwe kro ket in een fritestent zijn. Dan kijk ik naar de kleur, de smaak, de sau zen. Of bij chips, dan kijk ik naar het poeder dat er op zit. Maar die ideeën gebruik ik dan weer meer in de zoute keuken." Waarmee niet gezegd is dat zout taboe is in de dessertkeuken. Want de favoriete ingrediënten voor een dessert van Roger van Damme zijn tonkaboontjes (de geur heeft iets weg van vanille, amandel, kaneel en kruidnagel), ci troengras, vanille en zout. Een toet je moet niet te zoet zijn, is de me ning van de Zeeuws-Vlaamse chef Dan vindt hij het het niet lekker. Van Damme gaat niet zo ver dat hij vindt dat alle ingrediënten in een dessert kunnen. Zeifis hij bij voorbeeld geen voorstander van groenten, zoals komkommers, in een dessert. Een tomaatje kan nog wel, maar daarmee is het wat hem betreft dan wel gezegd. Wat moet er dan wel in een des sert zitten: „Het moet smeuïg zijn, er moet een krokantje in zitten, de hoofdstructuur moet hetzelfde smeltpunt hebben zodat alles mooi tegelijk wegsmelt en er moet een smaakexplosie ontstaan. Te vens moet h het hele dessert een mooie baanwezig zijn." Als tip de keuze van een lek ker dessert in een restaurant geeft Roger mee, dat je goed moet lezen wat er als omschrijving op de me nukaart staat. En probeer eens een keer iets wat je niet kent. Niet al tijd die vertrouwde bananensplit of aardbeien met slagroom. Laat je eens verrassen. Roger van Damme op internet: www.rogervandamme.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75