Zeeuws leven onder water in reizende expo Tien Zeeuwse acts op vijfde editie Lost Key Festival 12 uit donderdag 25 november 2010 door Marcel Modde Vlijmscherp blikt het spookkreeftje de bo venwereld in. Gevan gen in de lens van duikfotograaf Rinie Luykx. Het dier zit op een al even doorschij nende zakpijp. Zomaar een alle daags tafereeltje in de Ooster- schelde. Eén van de ruim hon derd inzendingen op het kam pioenschap onderwaterfotogra fie in het Zeeuwse nationaal park. De resultaten van die inspannin gen zijn vervat in een rondreizen de expositie, te beginnen zaterdag in brasserie De Zeester in Scherpe- nisse. Met die aftrap worden ook de prijswinnaars in de vier catego rieën bekend gemaakt. De tentoon stelling zal zeker tot en met ko mende zomer te zien zijn in biblio theken, scholen, gemeentehuizen en dorpscentra rond de Ooster- schelde, vertelt Anne Schulze van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB). Ook gaan de foto- en filmbeelden (maximaal 2 minu ten) mee, als uithangbord van de NOB, naar de internationale beurs Duikvaker 5 en 6 februari in de Ex po in Houten Pure Oosterscheldepromotie, zo omschrijft Schulze de primaire ge dachte achter het nieuwe initiatief. Het verschil met de al langer be staande Zeeuwse én Nederlandse kampioenschappen onderwaterfo tografie in Oosterschelde en Greve- lingen is, dat de inzenders nu drie maanden de tijd hadden om hun beste materiaal in te sturen. „Bij een ZK of NK moet je allemaal op een bepaalde plek het water in en hopen op dat ene lucky shot. De beoordeling bij die evenementen ligt ook veel meer op het techni sche vlak. Bij dit specifieke Ooster- scheldekampioenschap ligt de na druk vooral op mooi; foto's en filmpjes die een realistische in druk geven van het leven in de Oosterschelde en dus bij uitstek ge schikt zijn om het duiken in dat water te promoten." Want ondanks dat hele hordes dui kers uit binnen- en buitenland het hele jaar door hun weg naar de Oosterschelde weten te vinden, zijn er nog minstens net zo veel onbekend met dit gebied, zegt Schulze. En het lijkt een inkopper- tje, maar daarnaast gaat met de ex positie zeker ook voor niet-duikers een andere wereld open. De flora en fauna in het Nationaal Park Oosterschelde is uitzonderlijk Een Galatheakreeft (Nederlandse naam: oprolkreeft) tussen brokkelsterren. foto Roel van der Mast rijk. Het zicht mag dan niet altijd even geweldig zijn, volgens erva ren duikers kan de Oosterschelde zich (wat het gevarieerde leven op de vierkante meter aangaat) zon der meer meten met de doorgaans veel beter bekende tropische duik- gebieden. De tentoonstelling biedt een heel divers beeld. Bijzonder noemt Schultze onder meer de Sepia's zetten eieren af op de daarvoor geplaatste rekken. foto Janny Bosman Spookkreeftje op zakpijp. foto Rinie Luykx beelden die zijn gemaakt van zee paardjes. „Dat zijn toch dieren die je niet elke dag tegenkomt in de Oosterschelde. Maar daarnaast is er juist ook veel materiaal van die ren en planten die je hier wel veel ziet. Dat geheel maakt deze tenten stelling heel representatief voor dit gebied." De inzendingen zijn onderver deeld in jeugd, de mooiste foto, volg de vis (een serie van drie fo to's) en een film van maximaal twee minuten. Daarnaast is er op de internetsite Duikeninbeeld.tv een stemming georganiseerd voor de publieksprijs. De animo onder de jeugd (8 tot 14 jaar) was echter nul. Ondanks het feit dat de crite ria speciaal voor die doelgroep wa ren verruimd tot een (veiliger) bin nenwater naar eigen keuze of zelfs een zwembadfoto. „Dat moeten we de volgende keer dus anders aanpakken", zegt Schulze. Het idee is van het Oosterscheldekam- pioenschap een om het jaar terug kerende manifestatie te maken. Voor de vijfde keer heeft Stichting Lost Key een festi val opgezet. Zaterdag krij gen de bezoekers vanaf het eind van de middag tien Zeeuwse acts voorgeschoteld. Het Lost Key Festival wordt ge opend door de jonge singer-song- writer Rebelchild, afkomstig van Schouwen-Duiveland. Tot iets na middernacht komen uiteenlopen de muziekgenres voorbij, van de symfonische metal van het Vlis- singse vijftal Starlight Nights tot de Nederlandstalige pop/rock van El Combo. En van de fusionmu- ziek van Miles Browning tot de punk van de Middelburgse band Broken Dentures. Een grote naam in het programma is die van de gothicmetalband La Ventura, van wie het debuutal bum A New Beginning internatio naal werd uitgebracht. De groep werkt in Frankrijk aan een opvol ger, die begin 2011 moet verschij nen. Zaterdag zal La Ventura ook nieuw materiaal spelen. Afsluiter én hoofdact is Backlash. Deze metalband werd in 1999 op gericht en sleepte in 2002 de titel Zeeuwse Belofte - en daarmee deelname aan de Grote Prijs van Nederland - in de wacht. Eind 2005, met drie cd's en vele optre dens achter haar naam, nam Back lash afscheid. Sinds eind 2008 is de band echter weer bijeen. Vijfde Lost Key Festival, zaterdag in de Paljas (Pablo Picassoplein 71) in Vlissingen. Aanvang: 17.00 uur. Tijdschema: 17.00-17.20 uur: Rebelchild (singer/songwriter) 17.30-17.50 uur: Winnie Haarhuis (singer/songwriter) 18.10-18.35 uur: Starlit Nights (gothic metal) 18.55-19.20 uur: Miles Browning Band (fusion) 19.40-20.05 uur: El Combo (Nederlandstalige pop/rock) 20.25-20.50 uur: Lockdown (hardcore) 21.10-21.35 uur: Suicide Chicken (covers rock 70's/80's) 21.55-22.25 uur: La Ventura (gothic metal 22.45-23.10 uur: Broken Dentures (punk) 23.30-00.15 uur: Backlash (metal) Zie ook: www.lostkey.nl. Singer-songwriter Rebelchild opent het Lost Key Festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72