2 li t selectie selectie donderdag 25 november 2010 door Jeanette Vergouwen Tegenwoordig gaan de mensen naar Henegou wen in België vanwege de toeristische beziens waardigheden en de natuur. In de 15de en 16de eeuw was deze streek een bolwerk van cultuur. Het was de voedingsbodem voor het ontstaan van de polyfo ne koorzang. Hier schreven com ponisten hun prachtige koorwer ken vol contrapunt Maar van hieruit ontstond ook de ver spreiding van de muziek die aan verschillende hoven en in ker ken gezongen werd. Deze muziek bestuderen en ontle den is een kolfje naar de hand van oude muziekspecialist Paul Van Nevel. Hij richtte het Huelgas En semble op en is ere-gastdirigent van het Nederlands Kamerkoor (NKK). Met het NKK verzorgt hij in Nederland de komende week zeven concerten. In Vlissingen wordt zondag een middagconcert verzorgd. Paul Van Nevel woont in Duits land en voelt zich een echte Euro peaan en geen Limburger of Belg. Hij leidt per jaar een dertigtal con certen met zijn Huelgas Ensemble en gaat één maal per jaar op tour nee met het NKK. „Zo heb ik ge noeg tijd over om te studeren en te werken aan de voorbereiding van uitvoeringen en cd-opna- men." Van Nevel wil niet alleen als specialist van de middeleeu wen en renaissance te boek staan. „Ik luister naar alle stijlperioden tot en met de hedendaagse mu ziek. In april 2011 komt er een cd uit met muziek van 19de eeuwse onbekende componisten die mu ziek schreven over sigaren, uitge voerd door het Huelgas Ensemble. Maar het klopt dat ik gefascineerd ben door de vroege muziek. Hier vind je nog geen plat getreden pa den en er zit geen academisme in de muzikale composities uit die pe riode. Natuurlijk zijn er regels, maar alles is origineel en bevat veel oorspronkelijke ideeën. Desprez en Dufay componeerden heel persoonlijk en eigenzinnig." ■De menselijke stem is een instru ment waar je niet het etiket au thentiek op kunt plakken. Instru menten kunnen nagebouwd wor den, maar de stem is van nu en de van Bach. De stein is nu esthetisch anders dan in de 15de eeuw. Ik moet werken met het materiaal dat ik heb. Mijn vocalisten moeten intelligente mensen zijn die alles beheersen wat intonatie, uitspraak en legato zingen betreft. Zo maken foto's Leo Samama ze de techniek ondergeschikt aan de spontaniteit." Van Nevel wil dus dat zijn zangers vloeiende me lodielijnen zingen, zonder vibrato. Het programma: Het verloren land van Hengouwen heeft Van Nevel minutieus voorbereid. „Het wordt Sara Kroos In de reprise van haar voorstel ling Boheems brengt cabaretière Sara Kroos een kleurrijke ode aan de volheid van het leven. Een voorstelling niet Martijn Breebaart als bandleider en drie extra muzikanten. Donderdag 25 nov., Stadsschouw burg, Middelburg, 20.00 uur. Claudia de Breij Hete vrede van Claudia de Breij is dé cabarethit van 2010. Zij won er de Poelifinario 2010 mee, de prijs die de vereniging van schouwburgdirecteuren jaar lijks uitreikt aan het meest in drukwekkende programma van het seizoen. Donderdag 25 november, Schelde- theater, Ter neuzen, 20.00 uur. Codarts Onder leiding van Gordan Ni- kolic treedt het Codarts String Orchestra op. Het programma: Don Quixote van Telemann, Vioolconcert in C van Haydn, Se renade van Tsjaikovski en Con cert voor 4 violen van Vivaldi. Vrijdag 26 november, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. techniek is in de loop der eeuwen drastisch veranderd. Volgens Van Nevel moeten de stemmen in de polyfone werken totaal onafhanke lijk van elkaar zijn. „Polyfonie ver tolken is totaal anders dan bijvoor beeld het zingen van een koraal Het Nederlands Kamerkoor. COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Soweto-gospelkoor Gospelkoor The Soweto Spiritual Singers brengt het theaterconcert Joy, met herkenbare maar ook oor spronkelijk Afrikaanse kerstmelo dieën, maar ook spirituals uit on der meer Amerika staan op het programma. Een soort Black Christmas dus, begeleid door een swingende live-band. Vrijdag 26 november, Stads schouwburg, Middelburg, 20.00 uur Popaanzee De aftrap van de Popaanzee-club- tour biedt rammelpop van de Texaanse band The Strange Boys, die een eigenaardige mix van blues, punk en merseybeat spelen. De Amerikanen worden voorafge gaan door de Crappydogs van Erik Vandenberge uit Vlissingen en Zinkzand uit Zierikzee. Vrijdag 26 november, Brogum, Zierikzee, 21.00 uur. The Young Ones Na vier jaar afwezigheid keren The Young Ones terug op het podium van het Scheldetheater. Het Zeeuws-Vlaamse orkest heeft als speciale gast zangeres Edsilia Rom- bley (foto). Het programma bevat uiteenlopende nummers waarvan een aantal speciaal voor deze avond werd gearrangeerd. Zaterdag 2 7 november, Schelde theater, Terneuzen, 20.00 uur. Dimitri van Toren Dimitri Van Toren scoorde hits met 'Hé, kom aan' en het 'Lied voor kinderen'. Nu speelt hij uit sluitend nog het programma waar in hij twee uur lang terugkijkt op zijn volledig repertoire en zijn car rière tot nu toe. Sinds de jaren zes tig heeft hij zo'n dertig lp's en cd's uitgebracht. Zaterdag 27 november, Theater aan Zee, Renesse, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62