binnenland 15 P STANDAARD VARIFOCALE 'Trouwen onder huwelijkse voorwaarden is morele keuze' Uitgebreid verlanglijstje voor minister Opstelten Tegenvaller van twee miljoen voor waterschap 'Uitzetting van Irakezen kan weer' Rekenen met aantal agenten donderdag 25 november 2010 zie onze website:binnenland d"T Aflevering Andere Tijden waarin lid van actiegroep RaRa spreekt over de brand stichtingen bij vestigingen van de Ma- kro. De feiten zijn nu verjaard. door Koos van Wees DEN HAAG - De politieke partijen deden minister Ivo Opstelten en zijn staatssecretaris Fred Teeven gisteren tijdens de eerste ronde van de begrotingsbehandeling van Veiligheid en Justitie graag wat ideeën aan de hand. Ook verlang den ze concrete stappen. Hieron der een bloemlezing: - Geen verjaring van zware delic ten, wil de WD. Dit moet gelden voor delicten waar een gevangenis straf van twaalf jaar of langer op staat. „Een crimineel moet zich nooit veilig kunnen voelen", aldus WD'er Ard van der Steur. Zijn voorstel kan rekenen op een meer derheid in de Kamer. Verder moe ten burgers die ontevreden zijn over het werk van een rechter hun klacht kwijt kunnen op de site rechtspraak.nl, oppert de WD. - Jongeren die nu jeugd-tbs heb ben moeten, zodra ze achttien jaar worden, de instelling verlaten en dan stopt de behandeling. Om er voor te zorgen dat dit niet gebeurt, moeten zij verder kunnen worden behandeld in een tbs-kliniek, op pert het CDA. Een ander CDA- plan is stewardessen in te zetten om mensenhandel te signaleren. - De PW wil van de derde zater dag in september een herdenkings dag maken voor slachtoffers van zinloos geweld. Er moet ook een herdenkingsmonument komen, betoogde Lilian Helder. - Reclasseringsmedewerkers moe ten zich niet alleen bezighouden met vrijgelaten jeugdige crimine len, vindt de PvdA, maar met heel het gezin. Daarnaast moeten jonge criminelen verplicht onderwijs vol gen in een gesloten inrichting. Ver der moeten rechters een soort maatschappelijke stage lopen. „Zo kunnen ze hun kennis over de praktijk op peil houden", stelt PvdA'er Jeroen Recourt. - De SP vindt dat er extra politie capaciteit moet worden vrijge maakt om het vuurwapengeweld en -bezit in Amsterdam-Zuidoost te beteugelen. Ook moeten er meer financieel rechercheurs bij de politie komen om crimineel geld af te pakken. „Want de patser- aanpak stagneert nu totaal, horen wij", zegt Sharon Gesthuizen. Vanmiddag krijgen Opstelten en Teeven de gelegenheid in te gaan op de voorstellen en verlangens van de Tweede Kamer. Krijgt Nederland er drieduizend extra agenten bij of niet? Zo staat het wel in het regeerakkoord, maar de oppositie in de Tweede Kamer gelooft er geen snars van. Keer op keer vlamde gisteren de discussie op tijdens de begrotings behandeling van het ministerie van Veiligheid en Justitie. „U kletst maar raak, maar geeft geen antwoord", hield PvdA'er Ah med Marcouch zijn collega-Kamer lid Hero Brinkman van de PW voor. De oppositiepartijen hekelden de 'creatieve rekensom' van minister Ivo Opstelten en de regeringsfrac ties. Er zijn nu 49.500 agenten, om door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Zeeuwse water schappen krijgen volgend jaar een tegenvaller van twee miljoen euro te verwerken. Gisteren nam de Tweede Kamer de zogenoemde Spoedwet aan. De 25 Nederlandse waterschappen moeten door dit besluit gezamen lijk 100 miljoen euro ophoesten. De Spoedwet houdt een verschui ving van financiële lasten in voor de verbetering van dijken van het Rijk naar de waterschappen. De waterschappen moeten de bestrij ding van muskusratten volledig op zich nemen. De muskusratten ver DEN HAAG - Mensen die trouwen, zouden dat standaard onder huwe lijkse voorwaarden moeten doen, vindt de Tweede Kamer. Maar wor den ze zo niet op kosten gejaagd? Notaris Tonio Liem in Arnhem re kent er 583 euro voor, zijn collega Swierstra in Assen 710 euro en het chique PelsRijckeznDroogleever- Fortuyn in Den Haag doet het niet voor minder dan 1100 euro. „Een huwelijk laten registreren on der huwelijkse voorwaarden is een kostbare aangelegenheid", consta teerde D66-Kamerlid Magda Berndsen gisteren. In gemeenschap van goederen trouwen kost niets. Toch lanceerde Berndsen gisteren met steun van een Kamermeerderheid het idee om voortaan alle huwelijken te la ten sluiten onder huwelijkse voor waarden. Standaard. „Nu is het nog een heel gedoe en kost het zoveel dat mensen maar afzien van huwelijkse voorwaar den. Als het standaard wordt, hoef deze te behouden investeert het huidige kabinet miljoenen euro's. Als de bezuinigingen van het vori ge kabinet waren doorgegaan, wa ren er drieduizend agenten op straat komen te staan. „En niet in het blauw", stelde Brinkman. Kort om, dat zijn de drieduizend extra politiemensen. Volgens de oppositie hebben rege ringspartijen WD en CDA, met ge- doogsteun van de PW, de Neder landse burger een vette worst voor gehouden. Ruiken mag, maar er van proeven niet. „Want die agen ten komen er niet", stelden SP, PvdA, GroenLinks en D66. „Netto komt er niets bij." oorzaken schade aan de dijken en waterkeringen. Voor Zeeland betekent dit dat de dijklichamen bij onder meer de voormalige veerhavens van Bres- kens, Perkpolder en Kruiningen onder beheer gaan vallen van de waterschappen. „We spreken over zo'n 17 kilometer en over een be drag van ruim 600.000 euro", zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. Daar komt zo'n anderhalf miljoen euro bij voor de bestrijding van de mus kusratten. „We wentelen deze tegenvaller voor volgend jaar niet af op de bur gers. We verhogen de tarieven niet", beklemtoont Poppelaars. je niet meer naar de notaris en kost het niks." Berndsen vindt de huidige stan daard van gemeenschap van goede ren 'niet meer van deze tijd'. Ze haalt het voorbeeld aan van de vrouw van de zelfstandige zonder personeel (zzp'er), die zonder zich dat bewust te zijn meedeelt in de schulden die haar man aangaat. „Of van die vrouw van de gokver slaafde, die nadat het huwelijk strandt achterblijft met de helft van zijn gokschuld. Zo werkt de ge meenschap van goederen." Het zijn voorbeelden waar andere tegenover gezet kunnen worden. Erna Kortlang, notaris en voorma lig voorzitter van de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie, wijst erop dat de gemeenschap bij schei ding ook kan leiden tot voordeel. Bijvoorbeeld als een bedrijf wel al tijd goed gedraaid heeft. „Gemeen schap van goederen wordt als heel oneerlijk ervaren als bij de schei ding zo'n bedrijf voor de helft naar de ex gaat", zegt ze. Volgens Kortlang is het verstandig in het huwelijk niet meteen alle be zittingen en schulden te vermen gen. „Maar veel hangt af van de per soonlijke situatie. Het is ook vaak een morele keuze." Ze vindt sowieso dat mensen zich veel bewuster moeten zijn van de gevolgen van hun huwelijk. „Als je één miljoen inbrengt in een huwe lijk in gemeenschap van goederen, heb je daar bij scheiding nog maar vijf ton van over." Wie onder huwelijkse voorwaar den trouwt, laat bij de notaris vast leggen wat door beide partners aan vermogen en schulden wordt ingebracht. De akte wordt geregis treerd bij de rechtbank. Kortlang betwijfelt of een gang naar de no taris straks overbodig is. „Je hebt toch bewijsmateriaal nodig om aan te tonen dat je ook daadwerke lijk hebt ingebracht waarop je bij scheiding aanspraak maakt. Daar verandert niets aan, en daar is de notaris voor." Berndsen zegt dat mensen zelf moeten weten hoe ze registreren, of dat nou bij een notaris is of el ders. DEN HAAG - Uitgeprocedeerde asiel zoekers uit Irak kunnen weer wor den uitgezet naar dat land. Dat maakt minister Gerd Leers (Immi gratie en Asiel) op uit de brief die hij ontving van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Het Europees hof besloot gisteren om per geval te onderzoeken of de vei ligheid in Irak afdoende is. Met de ze uitspraak geldt niet langer een algemeen verbod op terugsturen naar Irak, concludeert Leers. In Ne derland zijn nu vierhonderd vluch telingen uit Irak die hier niet meer mogen blijven. Eind oktober besloot het Europees hof dat uitzettingen naar Irak voor lopig van de baan waren. Daarmee stak het een stokje voor een ge plande groepsuitzetting. De Twee de Kamer was er niet over te spre ken dat Leers geen ruchtbaarheid gaf aan dit voor uitgeprocedeerden belangrijke besluit. Leers beloofde hier voortaan anders mee om te gaan. I gjBHM Ji GRATIS GLAZEN STANDAARD VARIFOCALE GLAZEN ZIJN GRATIS BIJ MONTUREN VANAF €99 Kijk voor uw dichtstbijzijnde vestiging op www.specsavers.nl Standaard varifocale glazen zijn gratis bij monturen vanaf €99. Geldt niet in combinatie met andere aanbiedingen. Bij randloze monturen adviseren wij dunne glazen, voor glasopties zoals dunne glazen gelden vaste toeslagen. O 2010 Specsavers Optical Group. All rights reserved.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5