261 zeeland Geen geld voor regio's Zeeland niet van cruciaal belang Middelburgs ontwerp gaat de ruimte in ECONOMIE Kabinet investeert in Randstad 'Geen stem VWS in benoeming Pieter Vierhout' Word PZC-volger op Twitter Scholieren oriënteren zich op baan in de techniek donderdag 25 november 2010 ken voor een baan als schilder, me taalbewerker of bouwvakker. „We willen ze laten zien wat ze met tech niek kunnen", zegt Rob Stufkens van BTZ. „Als ze het niks vinden, is door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid is niet betrokken geweest bij de benoeming van Pie ter Vierhout tot voorzitter van de Raad van Bestuur van het Admi raal de Ruyter Ziekenhuis. Ook de provincie Zeeland en voormalig minister Ab Klink zijn er niet bij betrokken geweest. Dat antwoordt minister Edith Schippers (Volksgezondheid) op vragen van Henk van Gerven en Renske Leijten (beide SP). Volgens de minister is het niet juist dat Vierhout voor zijn adviezen over de zorg in Zeeland 260.000 euro heeft gekregen. Het bedrag is vol gens Schippers 'de vergoeding aan de Commissie Vierhout, bestaan de uit zes leden en één secretaris'. Het bedrag is door de commissie besteed tussen 2003 en 2007. Over de benoeming van Vierhout heeft de minister geen oordeel. Die valt binnen de verantwoordelijkheid van de zorginstelling zelf Schippers schrijft dat ze zich 'zeer bewust is' van de emoties over de ziekenhuisfusie. Ze schrijft - zoals ze eerder in de Kamer zei - 'de si tuatie in Noord- en Midden-Zee land te betreuren'. Ze heeft er bij de directie op aangedrongen in de fusieplannen in te gaan op de 'kwalitatieve en financiële haal baarheid van een klein volwaardig ziekenhuis op Walcheren'. „Als de kwaliteit niet op een verantwoord niveau gehouden kan worden, zijn afzonderlijke maatregelen nodig." Over welke dat zijn informeert de minister de Kamer in december. www.twitter.com/pzcredactie door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Provincies moeten het gat dat ontstaat door het verdwij nen van subsidiepotjes voor econo misch zwakke regio's maar vullen met geld uit het provinciefonds. Ze krijgen van Den Haag voorals nog geen cent extra. Dat bleek gisteravond tijdens een debat in de Tweede Kamer. Minister Maxime Verhagen (Eco nomische Zaken) is ervan over tuigd dat het geen zin heeft om geld voor het versterken van eco nomie en innovatie 'door het land te strooien'. Volgens de minister le vert elke euro die in economisch sterke regio's worden gestopt, veel meer op. „Kennis en kunde is kas sa", zei Verhagen. Daarmee doelde hij op de bundeling van (techni sche) universiteiten, overheid en onderwijs. Het CDA in de Tweede Kamer is het daar niet mee eens. Volgens Kamerlid Gerda Verburg moet het kabinet verder kijken dan de Rand stad. Maar het kabinet wil zo snel mogelijk af van Pieken in de Delta, het stimuleringsprogramma waar Zeeland al vele miljoenen uit ont ving. Provincies zijn voortaan ver antwoordelijk voor het opkrikken van de economie, maar krijgen geen bruidsschat mee. „Gaat er dan ook geld extra naar het provinciefonds?", wilde PvdA-kamerlid Sharon Dijksma weten. Dat zit er niet in. De stek ker gaat er in 2011 nog niet hele maal uit, beloofde Bleker. Creativi teit is vereist, vindt hij. „Er gaan ook verantwoordelijkheden over naar de gemeente, neem jeugd zorg. Wat een provincie bespaart op jeugdzorg, kan deels naar regio naal economisch beleid." Staatssecretaris Bleker gaat in het voorjaar met de provincies praten. GOES - Zo'n duizend tweedejaars vmbo-leerlingen uit Walcheren, de Bevelanden en Schouwen maken de ze week kennis met techniek tij dens de jaarlijkse Beroepenoriënta- tiedagen Techniek Zeeland (BTZ). Ze bezoeken daarvoor verschillende bedrijven. De technische sector kampt met een tekort aan perso neel en wil de leerlingen warm ma- door Marcel Modde MIDDELBURG - De lancering van de nieuwe Europese communicatiesa telliet Hylas-i morgenavond draagt letterlijk een Zeeuws tintje. De neuskegel van de Ariane 5 raket gaat voor een groot deel bedekt on der het logo dat is ontworpen door de Middelburgse grafisch vormgever Harmen Mol. Vanaf half acht wordt het snel af tellen voor Mol. In pakweg dertig minuten brengt de raket de nieu we Europese communicatiesatel liet Hylas-i op 36.000 kilometer hoogte in een baan rond de aarde. Dan heeft de Ariane 5 haar werk gedaan en zal de drager terugkeren in de dampkring, waar ze ver brandt. Daarmee vergaat dus ook het trotse logo, beseft Mol. Maar niet permanent, want de ESA ge bruikt het beeldmerk ook op brief papier, poloshirts en andere uitin gen rond het project. „En dan nog. Het blijft fantastisch dat mijn werk straks even in de ruimte is ge weest."' De bedoeling is dat Hylas-i zo'n vijftien jaar in de lucht blijft. Via de satelliet kunnen acht afgelegen gebieden in Europa alsnog van een snelle internetverbinding wor den voorzien. Daarmee zijn vol gens ESA 'honderdduizenden mensen' geholpen. Een tweede systeem aan boord wordt gebruikt voor het verzenden van televisie signalen in zowel standaard als HD-kwaliteit. De satelliet wordt in een geostationaire baan gebracht, waardoor het object altijd op een vaste plek boven Europa zweeft. De Hylas-1 en het Middelburgse logo op de Ariane 5 raket. foto ESA Het nieuwe kabinet ziet de Zeeuwse economie niet In Zeeland is onrust ontstaan over de uitspraken van minis ter Melanie Schultz van Hae- gen (Infrastructuur). Op een congres afgelopen zaterdag van Transport en Logistiek Nederland zei ze dat het kabinet zich 'focust op de regio's die cruciaal zijn voor onze nationale economie'. „Dat zijn de gebieden waar de meeste ondernemers actief zijn, de meeste mensen wonen en het meeste geld verdiend wordt. Con creet gaat het om Amsterdam/ Schiphol/Utrecht, Rotterdam/Den Haag en Eindhoven/Venlo." In die gebieden leveren investerin gen meer geld op dan dat dezelfde euro's worden rondgestrooid door het land, zei minister Maxime Ver hagen (Economie) gisteravond in de Tweede Kamer. CDA-Kamerlid Gerda Verburg nam het dinsdagavond in de T\vee- de Kamer op voor Zeeland. Vol gens Verburg moet het kabinet ver der kijken dan de Randstad. Ze zei dat Zeeland kansen heeft op het gebied van de groene grondstof fen-economie. Of het kabinet dat oppakt is nog de vraag. Voor Zeeland lijkt het nieuwe kabi netsbeleid slecht uit te pakken. Subsidies om de regionale econo mie te versterken (Pieken in de Delta) worden afgeschaft. Boven dien ziet het kabinet Zeeland niet als een voor Nederland essentieel economisch gebied. Het is logisch dat het nieuwe kabi net zwaar investeert in de gebie den die voor de Nederlandse eco nomie van cruciaal belang zijn. Het kabinet weegt argumenten om het schaarse geld in deze crisis tijd zodanig te besteden dat het zo veel mogelijk rendement oplevert. Het is niet dat in economisch Zee land niets gebeurt. Integendeel. Maar Zeeland wil misschien wel te veel: van kernenergie tot en met containerterminals en van kusttoe risme tot en met aquacultuur. Zeeland moet kiezen waarin het echt sterk wil zijn. 1\vee kansen lig gen voor het oprapen: clustering van onderhoud voor procesindus trie en vliegtuigen (maintenance) en de biobased economy. Saillant detail: in maart presenteer de Zeeland in het Haagse hotel Des Indes plannen rondom de bio based economy. Toenmalig minis ter Verburg nam ze in ontvangst. Sindsdien heeft niemand in Den Haag er nog iets over gehoord. Het lijkt symptomatisch voor hoe Zee land zich op de kaart zet. Zeeland moet kiezen waar het sterk in wil zijn; niet op tien terrei nen, maar op twee. Daarmee moet Zeeland vervolgens de boer op. Zeeland hoeft zich niet te scha- men. Er wordt samengewerkt met Vlaanderen en West-Brabant. Wel licht dat Zeeland in de toekomst dan wel kan rekenen op Haagse steun voor de Zeeuwse economie. staan. Het gaat investeren in economische sterke regio's, zoals de Randstad. Voor Zee land is dat zuur. door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52