Studie lifters en carpoolers kleine kernen Kamerorkest voorspelt Sociaal hart Sas heet 'De Statie' 22 Jong ding VERVOER Gebruik 'avondtaxi' valt tegen Snowboarden in de buurtschap Noordstraat almanak Tip? redactie@pzc.ni JUBILEUMCONCERT Het Zeeuws-Vlaams Kamerorkest houdt zondag vanaf 15 uur een jubileumconcert in de Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat. Het orkest bestaat dit jaar tien jaar. donderdag 25 november 2010 februari van dit jaar. De bussen van het streekvervoer verzorgen tot 's avonds elf uiir de verbinding tussen de hoofdkernen. De kleine kernen zijn sinds 2007 vanaf zeven uur 's avonds onbereikbaar. Dat ge mis wordt sinds februari tussen ze ven uur en middernacht opgevan gen door de inzet van avondtaxi's. Iedereen, die in het bezit is van een vervoerspasje (verstrekt door Taxi Zeeuws-Vlaanderen) kan er gebruik van maken. Maar volgens Van Schaik is de ani mo voor die vorm van aanvullend openbaar vervoer nog niet erg groot. „Ondanks het feit dat er veel reclame is gemaakt, wordt er weinig gebruik van de taxi's ge maakt. Ik heb er geen goed gevoel bij. Het kan aan de prijs liggen, die iets boven die van het reguliere openbaar vervoer ligt. Misschien beschouwen Zeeuws-Vlamingen die zeven tot tien euro voor een rit zondegeld. Maar het kan ook onbe kendheid zijn. Misschien dat extra reclame helpt." De geringe belangstelling is voor Van Schaik geen reden het proef project tussentijds te staken. „Die taxi's rijden toch rond, dus veel extra kosten zijn er niet aan ver bonden." Momenteel wordt wel bekeken of een 'verfijning' van het taxisysteem misschien soelaas biedt. NOORDSTRAAT - Of er de komende dagen nu wel of geen sneeuw valt, in de buurtschap Noordstraat bij Kloosterzande wordt dit weekein de in de buitenlucht gesnowboard. Remco Vervaet (14) en Jacco Bos (15) organiseren het evenement op het adres Noordstraat 5, waar op het terrein van het loonbedrijf van Remco's ouders toch al een stevige hoop met zand ligt. Daar wordt za terdag vijf kubieke meter sneeuw uit Snowbase op gegooid, zodat er een mooie gladde helling ontstaat waar snowboarders zich uit kun nen leven. Iedereen die er een kijk je wil komen nemen, is welkom tussen 13 en 18 uur. In dat Walcherse kantoor ging het gesprek tussen de collega's over een gemeenschappelijke kennis die om gang had met een veel jongere vrouw. Over de lusten en lasten van zo'n re latie. Iedereen had er wel een mening over. De een vond het schandalig en wilde vooral geen details horen. De ander door Wout Bareman TERNEUZEN - De provincie en de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten gaan onderzoeken of met name be woners van de kleine kernen be hoefte hebben om mee te liften met dorpsbewoners of misschien liever carpoolen. Voor de financiering van het on derzoek is een subsidie aange vraagd in het kader van het Euro pese Plattelands Ontwikkelings Plan (POP). Ook corporatie Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen en de Ra bobank betalen mee. Als blijkt dat veel mensen willen meeliften met dorpsbewoners, dan is de provin cie bereid een proefproject op te zetten. Gaat het allemaal door dan komt de coördinatie in handen van Taxi Zeeuws-Vlaanderen, die klanten registreert en hen met el kaar in contact brengt. Voorzitter Co van Schaik van het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer zei dat tijdens een bijeen komst van Woongoed, gewijd aan de leefbaarheid van de kernen. Vo rig jaar maakte de wooncorporatie zich, tijdens een soortgelijke bij eenkomst, sterk voor verbetering van het openbaar vervoer op het platteland. Het leidde tot een tweejarig proef project met avondtaxi's, gestart in MEEST GELEZEN 1. Extra tol naar Zeeuws-Vlaanderen 2. Vernielingen auto's Terneuzen 3. Defibrillator bewijst nut STELLING Geef uw mening over de stelling: 'Winkels Hulst lang genoeg open' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto sprak er met enige afgunst over. Een van de collega's had zich niet zo met het gesprek bemoeid en alles maar zijdelings aangehoord. „Zou dat niet iets voor jou zijn, zo'n jong ding als relatie", werd hem ge vraagd. Verstrooid keek hij op, waarna hij antwoordde: „Daar hoef ik thuis niet mee aan te komen." door René Hoonhorst Bij een verjaardag hoort een feestje. Het tienja rig jubileum van het Zeeuws-Vlaams Kamer orkest verdient echter een knalfuif, vinden de orkestle den. Dus sluiten ze hun jubileum concert zondag af met Fireworks van Georg Friedrich Handel. Een oprichtingsdatum heeft orkest voorzitter Henk Krutwagen niet paraat. Maar hij stond - samen met dirigent, organist, muziekdo cent Ad van de Wege - in 2000 aan de wieg van het Zeeuws- Vlaams Kamerorkest. Als enthou siast fagotspeler keek Krutwagen al langer uit naar een orkest waar van de leden regelmatig repeteer den. „Als ik samen met een aantal andere muzikanten een koor bege leidde, vond ik het achteraf vaak jammer dat we niet een paar keer extra hadden geoefend. De kwali teit van de concerten zou omhoog schieten, wist ik zeker." Het orkest begon met dertien le den: vier eerste violisten, vier tweede violisten, twee altviolisten, twee cellisten en een fagottist. Tien jaar later is het gezelschap uit gebreid met een trio muzikanten, twee hoboïsten en een contrabas sist. In tien jaar tijd heeft het ama teurgezelschap een behoorlijk ni veau bereikt, niet in het minst door de Eeklose dirigent William Spittael. Niet dat de orkestleden over hun kunnen opsnijden. Nestor Tiny van der Heide (75) bespeelt al meer dan 67 jaar een instrument, een halve eeuw viool en de laatste achttien jaar altviool. Maar Tiny hoor je niet zeggen dat ze haar in strument volledig in de vingers heeft. Net als Krutwagen geniet ze als een 'echte', professionele muzi kant zijn of haar kunnen toont. Bij de repetitie deze week vielen hun monden bijna open toen Sabi ne de Groote, die als uit Zaamslag afkomstig professioneel fluitiste als solist optreedt tijdens het jubi leumconcert, even los ging tijdens een cadens, een solistische impro visatie aan het einde van een mu ziekstuk. „Zo'n cadens geeft solis ten de kans hun virtuositeit te to nen. Het was prachtig om Sabine zo schijnbaar zonder moeite een prachtige solo te horen spelen. Met een fantastische triller aan het eind en eindigend in de toon waar op de rest van het orkest naadloos kon doorspelen", zegt Van der Hei de bewonderend. Krutwagen is blij dat het or kest alle hindernissen voor het jubileumconcert weer heeft kunnen nemen. De gastmu zikanten - drie hoornspelers, drie trompettisten, een paukenist en een fluitiste - zijn goed ingespeeld. En voor altvioliste Nieneke Schep- man, die een paar weken terug haar pols brak, is een goede ver vanger gevonden. Van der Heide: „Echt knap hoe snel Marianne van der Valk de taak van mijn maatje Nigneke heeft overgenomen." LUCY D'HOORE, CONCERTMEESTER D'Hoore speelt eerste viool en is concertmeester, intermediair tussen orkest en dirigent. Zij regelt het stemmen van de instrumenten en geeft het sein voor de inzet. Het is een kunst om de strijkstokken op de juiste momenten allemaal dezelf de kant uit te laten steken en op hetzelfde tijdstip te laten beginnen. RIA MERTENS, TWEEDE VIOOL Mertens is aanvoerster van de twee de violen. Ze vormt samen met Henk Krutwagen het bestuur van het Zeeuws-Vlaams Kamerorkest en is tevens bibliothecaresse. „Ze zorgt er voor dat de muziekpartijen net jes worden gecatalogiseerd, schoon zijn en bij elkaar blijven", compli menteert nestor Tiny van der Heide. KORNALEIJNE VAN PROOIJEN, TWEEDE VIOOL Was tien jaar terug de benjamin en is als 'vrolijke, innemende meid' nog steeds de mascotte van het orkest, stellen voorzitter Henk Krutwagen en nestor Tiny van der Heide. De spontaniteit van Kornaleijne helpt het orkest vaak over problemen en dode momenten heen, betogen ze. SAS VAN CENT - 'De Statie'. Dat is de naam van het multifunctioneel centrum aan de Canadalaan in Sas van Gent. De bouw van dit sociaal maatschappelijk hart start in maart volgend jaar. Bedenker van de naam is Sassenaar Eddy Kalfs vel. Hij won een prijsvraag van de gemeente Terneuzen. De winnaar werd gisteren bekend gemaakt door wethouder Cees Liefting. 'De Statie' verwijst naar het station van Sas van Gent dat tot 1939 in be drijf was. Het stationsgebouw staat er overigens nog steeds. Eddy is in de buurt van het station opge groeid. „Een station is een plek waar alles samen komt. Het nieu we centrum brengt van alles bij el kaar. 'De Statie' is daarom zeer toe passelijk", aldus Liefting. foto Mark Neelemans Eddy Kalfsvel krijgt de prijs van wethouder Liefting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48