Sluis ijvert voor duurzaamheidslabel 'Evacuatie ketting' voor kids zakelijke nieuws r\*V}*D\TVVU*D V Markt51 1 Malburg ucjLyJxV iVJ\.XjiVX T0118886886 Popquiz Denice en Jan Heijnsdijk ECO XXI West-Zeeuws-Vlaamse gemeente inventariseert inspanningen voor energiezuinigheid en milieubewustheid Auto's vernield 22 en 23 24 en 25 do. 25 november, 19.30-20.30 uur za. 27 november 14.00-15.00 uur signeren 'Knielen in de klei' boeken bestellen? www drukkerijmiddelburg.nl AXEL - Vandalen die het gemunt hadden op auto's, hebben in de nacht van dinsdag op woensdag behoorlijk huisgehouden in met name het oosten van Axel. Van meer dan twintig auto's zijn rui ten vernield. Ook is er apparatuur uit de wagens gestolen, waaronder enkele autoradio's. De politie ver wacht nog meer aangiftes en roept getuigen op met 0900-8844 te bel len. In de nacht van maandag op dinsdag was het ook al raak in Ter- neuzen, waar achttien auto's het moesten ontgelden. door René Hoonhorst SLUIS - Begin volgend jaar moeten ambtenaren in kaart hebben hoe duurzaam en milieubewust Sluis is. De West-Zeeuws-Vlaamse ge meente hoopt enkele maanden la ter het landelijk milieukeurmerk Eco XXI te krijgen. Net als Schouwen-Duiveland en Tholen neemt Sluis deel aan het landelijk duurzaamheidsprogram ma Eco XXI. De provincie heeft geld beschikbaar gesteld voor de drie proefgemeenten. Sluis lijkt als armlastige gemeente geen logische kandidaat om in duurzaamheid en milieu te investeren. Maar de West-Zeeuws-Vlaamse gemeente heeft vijf jaar geleden al geld gere serveerd, meldt beleidsmedewer ker milieu en energie Albert In- gels. „Bovendien hebben we al heel wat inspanningen gedaan en hoeft niet alles geld te kosten." De Foundation for Environmental Education (FEE) heeft een lijst met 21 'indicatoren' opgesteld, za ken waaraan een milieubewuste en energiezuinige gemeente moet voldoen. Sluis heeft de laatste ja ren al heel wat voor elkaar gekre gen, stelt Ingels. Ouderwetse septic tanks zijn in het buitengebied bijna allemaal vervangen door nieuwe zelfreini gende IBA(individuele behande ling van afvalwater-systemen. Sluis heeft - al dan niet in regiover band - vele voorlichtingsavonden gehouden over onder meer ener gieverbruik, duurzaam inkopen en maatschappelijk verantwoordelijk ondernemen en het natuur- en mi lieu-educatie is via Natuur 8c Zo op professionele wijze ingebed in de organisatie, somt Ingels op. Dat een aantal bedrijven voorop loopt bij milieuvriendelijke pro ductie en een dorp als Groede een eigen werkgroep Duurzaamheid heeft, levert punten op, verwacht Sluis. „Ook halen we al jaren vele Blauwe Vlaggen voor onze schone stranden", vult beleidsmedewer ker Minke Rabaut aan. Ingels ver heelt niet dat Sluis ook nog wel wat inspanningen kan doen. Bij de verbouwing van het stadhuis is iso latie een belangrijk aandachts punt. Maar of het energieverbruik per ambtenaar al zo laag is als FEE na streeft, durft Ingels niet te voor spellen. „We hebben begin vol gend jaar de cijfers op een rijtje. Ik hoop en verwacht dat we een zilve ren award behalen. Of we onze mi lieu-inspanningen vervolgens op voeren, is aan de gemeenteraad." Donderdag 25 november 2010 Kamerorkest belooft vuurwerk bij jubileumconcert Obelix krijgt het nooit aan zijn rug of zijn knieën Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Kinderleidsters Corina (links) en Anita en de kindjes laten zien hoe de vrolijk gekleurde evacuatieketting werkt. Aan de ketting passen maximaal twintig kinderen, dus twee kindjes aan één ring. foto Mark Neelemans TERNEUZEN - Stel dat je als kinder- leid(st)er van de crèche buiten gaat wandelen met de kleine kin deren van de BSO. Je wilt er geen uit het oog verliezen, dus dan zorg je er gewoon voor dat je een 'eva- cuatieketting' bij de hand hebt. Het is een blauwe slinger met daar in tien ringen in allemaal verschil lende kleuren. De kinderen hou den allemaal zo'n ring vast en het effect is er. „Als wij lopen, lopen de kinderen mee en als we stil staan doen zij dat ook", zegt Anita Meeuwsen, leidster van de crèche en buitenschoolse opvang in De Kameleon in Terneuzen. Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen introduceerde de ketting een tijdje geleden al, maar nu krijgen alle op vangcentra de evacuatieketting. De ketting is niet alleen makkelijk als je buiten gaat wandelen met de uk- kies, maar het heeft ook een be langrijke functie. Als er bijvoor beeld brand is, moet er geëvacu eerd worden. De leidster zorgt dat alle kinderen die kunnen lopen de ketting vasthouden en op die ma nier kunnen ze veilig naar buiten worden geleid. „Het draait alle maal om de veiligheid van de kin deren", vindt invalster Corina Sparreboom. In de crèche zijn ook evacuatiebedden te vinden. Daar in passen acht baby's. de ndernemer2wrul| Voor al het uit Zuidwest Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47