Een bloemlezing Een overzichtje Nieuwe bus voor de Schouwse Voedselbank Aanbod aan kunst en cultuur Opknapbeurt voor haven Den Osse donderdag 25 november 2010 Gaat het leven zonder K&C gewoon verder? Reacties via:www.pzc.nl/cultuurdichtbij Wie de gemeentegids van Schouwen-Duiveland doorbladert, wordt er mee om de oren geslagen. Al dan niet je smaak, al dan niet gesubsidieerd. ..kunst en cultuuruitingen lijken onuitroeibaar onderdeel van ieders dagelijks leven. De band waar je zoon in speelt, de monumentale gevels waar je langsloopt op weg naar de super. De fanfare die bet jaarlijkse dorpsfeest opvrolijkt. Het rollenspel dat je dochter op school speelt. Het boek dat je 's avonds leest als je terugkomt van tekenles. Haal cultuur weg en er vallen gaten, zowel in het straatbeeld als in je activiteitenpatroon. Een opsomming: FESTIVALS/ EVENEMENTEN stuks Drumafestival, de Eilandelijke Muziekdag, Muziek Monu mentaal, Anywave, Giro de Picnic, Dweil bandfestival, Concert at Sea en Weekend van de Amateurkunst (WAK). Eilandbreed (soms zelfs grensoverstijgend). MUZIEKVERENIGINGEN JfOS 11 stuks fêjoÊkiï In diverse kernen op Schouwen-Duiveland begint Koninginnedag of de intocht van Sinterklaas pas echt als de plaatselijke harmonie van zich heeft laten horen. De avondvierdaagse? Die voltooi je alleen op muziek. TONEELVERENIGINGEN I 8 stuks V ffèj! f Van ambitieus tot uiterst jr J' relaxed. Er wordt in heel wat andere huiden gekropen. Ook hier is het brede aanbod frappant. En dat geldt ook voor de beoefenaars. Van historisch spel tot klucht tijdens het jaarfeest van de voetbal. keerd beeld. Cultuur is beschaving en dat ontbreekt er bij veel men sen aan.' 'De eerste zorg voor de burgers is de zorg voor gezin en inkomen en niet aan extravagante uitingen van een enkeling die daarvoor dan dik betaald wil worden.' 'Geen enkel West-Europees land evenaart Nederland in dit waanzin nige voornemen om de eigen cul tuur af te schaffen. Maar mis schien zetten we een trend.' 'Dit kabinet doet steeds betere dingen, een kunstenaar of hoe ze zichzelf ook noemen, moet zich zelf kunnen bedruipen en niet af hankelijk zijn van subsidie.' 'Tijdens het protest werd een mooi voorbeeld gegeven hoe het ook kan. Kunst en Cultuur hoeven dus niet duur te zijn. Bezuinigin gen kunnen tot inspiratie dienen.' oors en tegens over K&C buitelen over elkaar heen: De stellingen zijn betrokken, vanuit de schuttersputjes wordt er stevig op elkaar geschoten.De kaalslag bij Kunst en Cultuur (K&C) houdt de gemoederen danig bezig. Een verslag over de cultuurmanifestatie afgelopen zaterdag op het Abdijplein inMiddelburg levert op de website talrijke reacties op van voor- en tegenstanders. Zijn de tegenstellingen echt zo schril of raakt de discussie behoorlijk vertroebeld door onduidelijkheid over wat K&C nou eigenlijk inhouden? Valt er wat te bevechten of kunnen we gemakkelijk zonder? 'Ik ben niet tegen cultuur maar als er geen mensen komen om er naar te kijken is het geen cultuur. Schreeuw maar lekker in de woes tijn totdat er mensen komen om ervoor te betalen.' 'De K&C-sector stopt niet bij een theatervoorstelling. Carnaval, dorpsfeesten, kinderactiviteiten e.d. behoren ook tot deze groep en die worden ook stevig gekort in hun subsidie.' 'Ik heb 47 jaar hard gewerkt. Ik zou niet weten waarom ik mee moet betalen voor een stelletje die hun hobby uit oefenen. Nog onver koopbaar ook. In mijn ogen een stelletje opvreters. Ga een beroep leren, houd je eigen broek op.' 'Alles wat een beschaving 'be schaafd' maakt, wordt tegenwoor dig in Nederland afgebroken: cul tuur, gezondheidszorg, milieu, die ren (én mensen), welzijn, fatsoen snormen.' 'Protest omdat werkende men sen niet meer mee willen betalen aan elitaire, linkse flauwekul..? Het moet niet gekker worden.' 'Cultuur is niet alleen schilderij tjes kijken of concerten bezoeken. De demonstratie geeft een ver Deze tegengestelde standpunten blijken mooi samen te vatten in twee uitspraken van de bekende schrijver Bertolt Brecht: Erst kommt das Pressen, dann kommt die Moral, maar hij stelde ook: Hoeveel mensen slijpen dankzij kunst hun geest, ontwikkelen nieuwe inzichten, staan sterker in hun schoenen, dur ven kritisch en open te zijn, naar zichzelf en naar anderen? gingen nog wel hun subsidie, te weten: 75% van de zogeheten lan delijke Sonmo-richtlijnen. Het to taal bedrag op de begroting aan subsidies aan muziekverenigingen is 80.662 euro. Voor de gemeen schappelijke bibliotheken (incl. bi bliobus) prijkt een bedrag van 739.013 euro op de begroting. An dere bedragen die in het oog sprin gen: 281.000 euro voor de Zeeuw se Muziekschool en 89.405 euro voor podiumkunsten en festivals. Het welzijnsprogramma 2011 biedt een overzicht van alle cultuursubsidies van de gemeente Schouwen-Duiveland. Verhoudingsgewijs komen de ko ren er het slechtst van af Uitgangs punt: De subsidies aan alle eilande lijke koren worden afgebouwd: in 2011 nog de helft van de bijdrage die in 2010 is verstrekt en vanaf 2012 geheel geen subsidie meer. In tegenstelling tot de koren behou den de eilandelijke muziekvereni- DEN OSSE - Met 30.000 euro subsi die van de provincie Zeeland wordt de wal van het haventje Den Osse opgeknapt. Er komen een fietsenstalling, enke le bankjes, een verrekijker en nieu we bewegwijzering. Maritiem ver zamelaar en schipper van rond vaartboot ms. De Grevelingen, Joop van de Marei, heeft uit zijn verzameling het Osselicht beschik baar gesteld. Deze lichtopstand wordt opgeknapt en op de wal ge plaatst. Dat werd woensdagavond verteld tijdens de participantenver gadering van de VW. Uurwerkniakerij Albert de Goeij Nieuwstraat 15, Middelburg. Tel 0118-633425 Restauratie verkoop van antieke klokken. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Voedselbank Schou wen-Duiveland kan weer veilig de weg op. Vrijdagochtend neemt het bestuur van de voedselbank haar nieuwe bus met koelinstallatie officieel in ontvangst. Uit handen van een de legatie van de Rotary Club Zierik- zee krijgt voorzitter Mirjam Jume- let de sleutels van de bus. De twee Rotaryclubs op het eiland hebben het geld voor de bus samen met de Fok- en Menvereniging en de Schouwse Ruiters bij elkaar ge sprokkeld tijdens het jaarlijkse menevenement. De Voedselbank beeft de bus hard nodig om dage lijks op pad te kunnen voor het in zamelen van voedsel, dat wekelijks wordt aangeboden aan gezinnen die moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen. Het aantal men sen, dat een beroep doet op de voedselbank stijgt nog steeds. De Voedselbank Schouwen-Duive land werd in 2005 opgericht. De organisatie werkt met pakketten die wekelijks worden samenge steld en door mensen kunnen wor den afgehaald. Daarbij gaat het zowel om langer houdbare producten als om verse etenswaren (brood, groente, fruit en aardappelen). 1. Overeenkomst Mondragon 2. Doorstart Bakker Spelt 2. Bruinvis in haven Bru (foto) Een gebeurtenis, evenement of mooi moment zelf vastgelegd op beeld? Zet uw foto in: www.pzc.nl/foto. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38