Veel vraagtekens rond 'Het is bijna allemaal veen hier' 22 'Neem Kaai 85 niet over' Brandbrief Cultuurraad Borsele over bezuiniging KIJKONDERZOEK Zitten de trekankers nog vast? De bevolking van Schore wil opheldering over eventuele schade aan de huizen. Ondertussen zoekt Rijkswaterstaat naar mogelijke oorzaken voor de problemen in de Vlaketunnel. Steun voor motie SCP over bouw nieuwe kerk Schorenaren zijn bang voor nog meer verzakking It i JudoGoes trekt in Sportpunt donderdag 25 november 2010 door Luc Oggel KRUININGEN - Reimerswaal moet niet zonder meer participeren in overname van het openbare deel van loswal Kaai8s aan het Kanaal door Zuid-Beveland. Dat vinden meerdere fracties binnen de Rei- merswaalse gemeenteraad. PvdA, WD en CDA hadden deze week een spoeddebatje aange vraagd naar aanleiding van het feit dat het Waterschap, beheerder van de kade, het openbare deel wil af sluiten in verband met milieuwet geving. Dat leidde tot verontwaar digde reacties. Inmiddels zijn wa terschap, provincie en de gemeen ten Kapelle en Reimerswaal in overleg hoe het openbare deel toch in gebruik kan blijven. Pach ten door gemeenten of bedrijven of overname door Zeeland Seaports zijn opties. Reimerswaal- se fracties zien weinig in pachten of overname, omdat daar veel kos ten aan vast zitten. „Het ligt voor de hand dat bedrijven die er ge- bruik van maken, het openbare deel overnemen", zei Andries Ju- melet. (CU). Half december wordt de uitkomst van het overleg verwacht. YERSEKE - De Gereformeerde Ge meente Yerseke kan naar alle waar schijnlijkheid een nieuwe kerk bouwen in de wijk Steehof Een motie van de SGP-fractie, waarin het college werd opgeroepen wat betreft prijs en vierkante meters een 'passend aanbod' aan de ker kenraad te doen, kreeg deze week steun van een meerderheid in de gemeenteraad. Leefbaar Reimers waal en Lijst Laban waren tegen. Volgens LR-voorman Marien West- strate zal een dergelijke construc tie tot precedentwerking leiden. Voor een nieuwe kerk met parkeer gelegenheid is veel ruimte nodig. De grond in Steehof is in principe bestemd voor woningbouw. SCHORE - Verzakking, dat is waar de Schorenaren bang voor zijn. Want vooral in het oudere deel van de Boomweidelaan staan veel huizen die niet onderheid zijn. En die hebben soms al scheuren door vroegere wisselingen van het grondwaterpeil. Wat veel Schorenaren vooral steekt, zo bleek gisteren tijdens een informatieavond, is dat er nau welijks tijd is om op een degelijke manier de huidige situatie vast te stellen. De mededeling dat er be malen zou worden, kwam dins dag. Wie overdag werkt, kan in het donker geen foto's meer ne men van scheuren. Vanuit Kruiningen en Hansweert, dorpen die ook deels in de twee-kilometercirkel liggen, zijn nog geen verontruste reacties geko men. Noch bij de gemeente, noch bij de dorpsraad. Kruiningen had bij de aanleg van de tunnel al geen problemen.. door René Schrier VLAKE - Het is nog niet duidelijk wat echt de oorzaak van het pro bleem van de Vlaketunnel is. Dat betekent dat ook niet .duidelijk is hoe lang de reparatie gaat duren. Het is zelfs niet uitgesloten dat de tunnel voor die reparatie weer vol ledig zal worden afgesloten. Maar dat wil Rijkswaterstaat eigenlijk niemand aandoen, zo werd gister middag bij een bezoek aan de tun nel duidelijk. 'Maar we sluiten he lemaal niets uit'. Ellen Visser, directeur wegen en verkeer van Rijkswaterstaat Zee land: „We zoeken naar antwoor den. Daarom willen we ook het wegdek openmaken en een kijkon derzoek houden. We willen zeker weten of inderdaad een of meer trekankers zijn losgeraakt. En aan de hand van wat we daar zien moet bepaald worden of er ook op andere plaatsen in de tunnel en de toeritten van dergelijke onderzoe ken moeten worden gehouden. Eind volgende week wordt de uit slag van het kijkonderzoek ver wacht." Inmiddels is voor Rijkswaterstaat wel vast komen te staan dat de olielekkage enkele weken geleden in de buurt van de Vlaketunnel niets met de huidige problemen in de tunnel te maken heeft. Ook de vernieuwing van de ver lichting die een aantal weken gele den werd uitgevoerd, heeft er niets mee te maken. Dat werd in de pu blieke opinie wel gesuggereerd. Nu wordt er vanuit gegaan dat een of meerdere trekankers los zijn ge raakt en dat een U-vormig seg ment van de tunneltoerit door de druk van het grondwater naar bo ven is geduwd. Trekankers zorgen voor de verbinding van het weg dek van de tunnel met de bodem. Voor zover bij Rijkswaterstaat Zee land bekend, is dat nooit met een tunnel in Nederland gebeurd. Voor Rijkswaterstaat staan drie dingen voorop legt Ellen Visser uit: „Veiligheid, doorstroming van het verkeer en snelheid. Daar wil len we een optimale mix van reali seren." Gisteren werd al volop ge werkt aan de voorbereidingen voor het omlaag brengen van het grondwaterpeil. Volgens de plan ning begint de bemaling vandaag. Als de druk van het grondwater daalt zal beetje bij beetje de ballast van het wegdek op de oostelijke tunneltoerit weggehaald worden om te voorkomen dat het toeritseg- ment (ook wel moot genoemd) verzakt. Sinds het verkeer over de vlucht stroken door de Vlaketunnel rijdt, stroomt het verkeer redelijk vlot door. Af en toe stropt de rij auto's wel even in de tunnel, maar een maal buiten de tunnel is dat vrij snel weer opgelost. Ook gistermid dag, toen Rijkswaterstaat de pers had uitgenodigd om ter plekke een kijkje te nemen, was dat het beeld. En af en toe ging een mid delvinger omhoog. Nee, wij zijn niet van de flitscontroles. door Lilian Dominicus SCHORE - „Kijk, je kon een hand in de scheur stoppen", zegt Adrie Ste- vense uit Schore, terwijl hij door een vergeeld exemplaar van de PZC uit 1973 bladert. Op de voor pagina een lang artikel, aan de bin nenkant een interview met gedu peerden. Op de foto de slager die de schade aan zijn pand laat zien. De bakstenen zijn in de hoek to taal uit elkaar gereten. „En hier zie je dat de voegen van de keukente gels zijn gescheurd." Vanuit zijn arbeiderswoninkje dat stamt uit het eind van de negen tiende eeuw heeft Stevense magni fiek uitzicht op de weilanden, de Vlaketunnel en de brug over de Oude Rijksweg. De voormalige bakker van het dorp, in 1999 is hij ermee gestopt, kan zich de aanleg van de Vlaketunnel nog heel goed herinneren. „Onze zoon is toen in maart geboren, we gingen vaak met hem kijken. We konden zó over het weiland doorsteken. Er was een grote bouwput, die droog moest blijven. Daarom pasten ze van Rijkswaterstaat bronbemaling toe en zo verzakte de grond." Gek genoeg had het huis van Ste vense geen noemenswaardige scha de. „Dat komt omdat deze woning op een kreekrug is gebouwd. Maar onze bakkerij bij de kerk, die had wel scheuren." Zoals bijna alle wo ningen in het oudere deel van Schore. „Die kreekrug is zand, maar verder is het bijna allemaal veen wat hier zit." Rijkswaterstaat heeft indertijd in totaal vier miljoen gulden aan schadevergoedingen moeten uitke ren. „Bij sommigen smeerden ze het gat dicht en die hebben het daarbij gelaten. Anderen zijn door gegaan en hebben best veel gekre gen." Stevense zelf heeft de schade vergoed gekregen. „Misschien had ik moeten doorprocederen. Maar op den duur ben je het zat om daar achter aan te zitten." Uurwerkmakerij Albert de Goeij Nieuwstraat 15, Middelburg. Tel.: 0118-633425 Rest au rat ie verkoop van antieke klokken. GOES - JudoGoes gaat met ingang van 2011 gebruik maken van de do- jo (budozaal) bij het Sportpunt Zeeland. Daarvoor is deze week een vijfjarige overeenkomst (met optie voor nog 5 jaar) voor het ge bruik op alle dagen van de week behalve vrijdag getekend. De sterk groeiende vereniging met vestigin gen in Middelburg, Vlissingen, Ril land, 's-Heerenhoek en Goes zal het grootste deel van de activitei ten laten plaatsvinden in Sport punt Zeeland. JudoGoes is samen met het CIOS vanaf het begin be trokken geweest bij de dojo. door Luc Oggel HEINKENSZAND - De voorgenomen bezuinigingen op het cultuurbud get komt de leefbaarheid van Bor sele niet ten goede. Dat schrijft de Culturele Raad Borsele in een brandbrief aan het college van bur gemeester en wethouders. Volgens de Raad is het 'kortzichtig en nauwelijks effectief om te be zuinigen op cultuur, gelet op het feit dat het cultuurbudget slechts een zeer klein percentage van de jaarlijkse gemeentelijke bestedin gen beslaat. 'Een actief kunst- en cultuurbeleid zorgt voor verbin ding en is een belangrijke impuls voor economische ontwikkeling. Als de bezuinigingen worden door gevoerd, gaat dat ten koste van de leefbaarheid en neemt de aantrek kelijkheid toe van Borsele als vesti gingsplaats voor nieuwe bewo ners, jongeren en ouderen, maar zelfs voor bedrijven' aldus de Cul turele Raad in de brief. De Raad roept het college daarom op het cultuurbudget zo veel mogelijk op peil te houden. De Raad zal op haar beurt onder meer inspelen op de groter wordende groep oude ren, interactie tussen jongeren en ouderen stimuleren en samenwer king zoeken met andere culturele organisaties. MEEST GELEZEN 1. Raad dubt over Oesterbaai. 2. Busje in sloot bij Abbekinderen. 3. Korting Borsele is te gortig. STELLING Autowerende paaltjes in de Goese binnenstad is een goed idee. Stem op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Adrie Stevens heeft een PZC uit 1973 opgediept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30