Ziekenhuis kan wel failliet, maar niet dicht Haast met Delta-discussie Fors ingrijpen nodig om te overleven 2 Verlanglijstje donderdag donderdag 25 november 2010 door Willem van Dam Elk jaar, wanneer op het Heerlijk Avondje de maan door de bomen scheen, voltrok zich bij ons thuis hetzelfde ritueel. Zo rond de klok van zevenen, als mijn zussen en ik bij de kolenkachel verwach tingsvol Sinterklaas Kapoentje zon gen, beklopte mijn vader de zak ken van zijn colbert om ver schrikt uit te roepen: 'ik heb geen sigaretten meer!' Haastig trok hij zijn regenjas aan en spoedde hij zich naar de siga- renboer aan het eind van de straat om er een pakje Roxy te kopen. Alsof de duvel ermee speelde; el ke keer weer, uitgerekend op het moment dat mijn vader op weg was naar de winkelier in rookwa ren, klonk er een luide bons op de voordeur. En jawel hoor, daar stond een grote juten zak, gevuld met marsepein, chocoladeletters, een doos met daarin het felbegeer de Mens-erger-je-niet en (hiep-hiep-hoi!) een paar echte voetbalschoenen. Dank u Sinterklaasje! Ik zal een jaar of acht geweest COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (namj D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor€ 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (psj Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mi)n rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In het colofon Helt u nadere Inlorinalie aa Wie wordt de beste leraar van 2010? www.pzc.nl/besteleraar zijn, toen mijn moeder mij apart nam om me te vertellen dat het geen toeval was, dat mijn vader el ke 5e december zonder sigaretten zat. Had ik voor Jan met de Korte Achternaam allerlei lullige liedjes zitten zingen bij de kachel; had ik voor Piet Snot tekeningen in mijn schoen gestopt in het rotsvaste vertrouwen dat die in het Sinter- klaaslijk paleis een ereplaatsje zouden krijgen? Ja, bekende mijn moeder. En die Zwarte Pieten dan, die ik laatst had gezien? Dat waren mijn Ome Ed en Ome Kees. Zo verloor ik mijn eerste illusie. Mijn kleinkinderen geloven nog allemaal. Ze zingen luidkeels lied jes bij de centrale verwarming, maken vertederende tekeningen voor de Sint, vullen hun schoen met een forse winterpeen voor Amerigo en zijn al wekenlang be zig met hun verlanglijstjes. Mijn verlanglijst bevat slechts één wens: Dat zij hun illusies nog lang mo gen behouden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ZIEKENHUISKWESTIE Het Admiraal De Ruyterziekenhuis heeft grote financiële problemen. Hoe wordt de zorg gegarandeerd? door Nadia Berkelder Ja, zegt Marcel Canoy, hoogle raar zorgeconomie in Tilburg, een ziekenhuis kan wel dege lijk failliet gaan. „Er staat niets in de wet dat een faillissement van een ziekenhuis verhindert. En dat is maar goed ook; als dat niet zou kunnen, hollen directies mis schien niet hard genoeg om te zor gen dat ze hun zaakjes voor elkaar hebben." „Over zorgplicht staat wel iets in de wet. En over de tijd die een am bulance er over mag doen om een ziekenhuis te bereiken: maximaal 45 minuten. In de Zeeuwse situa tie kan het ziekenhuis niet failliet gaan, in de zin dat de gebouwen worden gesloopt, want dan ont staat er een situatie die niet kan." Een faillissement is mogelijk, maar niet wenselijk, zegt Wim Groot, hoogleraar zorgeconomie in Maas tricht. „Bij een faillissement neemt een curator het over. Die handelt in het belang van schuld eisers. Het nadeel daarvan is de kans dat de zorg in gevaar komt." Een ziekenhuis in financiële moei lijkheden kan bij de Nederlandse Zorgautoriteit (NZA) aankloppen voor steun, laat een woordvoerster weten. „Alleen onder voorwaar den: dat er een negatief eigen ver mogen is, dat er een saneringsplan is, en dat we voldoende vertrou wen hebben in de directie. Wij ver hogen in dat geval het budget. Dat is bijvoorbeeld ook gebeurd bij de IJsselmeerziekenhuizen, daar heb ben we achttien miljoen euro be schikbaar gesteld." Groot zegt dat de situatie in Zee land vergelijkbaar kan worden met die van de IJsselmeerziekenhui zen. „Maar daar is wel veel kritiek geweest op de opstelling van het ministerie, vooral op het geld dat het Rijk beschikbaar heeft gesteld. De vraag is of dat nog op dezelfde manier kan." Volgens Canoy kan in zo'n geval worden afgedwongen dat er orde op zaken wordt gesteld. „Als toe zichthouders zoals de NZA van mening zijn dat de financiële pro blemen het gevolg zijn van wanbe heer kan men een ander bestuur benoemen, of zorgen dat er pri vaat geld ingepompt wordt. De boodschap is duidelijk: als je er een potje van maakt, gaat iemand anders je ziekenhuis runnen. Het klinkt een beetje cru, maar je zou het ziekenhuis bijna kunnen vei len: men kan op zoek naar een par tij die het ziekenhuis wil kopen. De continuïteit van de zorg staat in de wet. Het ziekenhuis zal nooit een halfjaar dicht gaan." Fors ingrijpen is nodig om te overleven, zegt Huybert van Eek, van de Raad van Be stuur van het Admiraal De Ruyter ziekenhuis (ADRZ). „Normaal zou je hier nog wat duwen en daar nog wat trekken, maar dit zijn zul ke megaklappen, dat redden we he lemaal niet met de traditionele kaasschaafmethode." Bij ongewijzigd beleid volgt een verlies van tien miljoen euro in 2011. „We hebben geen keuze. We moeten dingen fundamenteel slim mer en handiger doen om de pa tiëntenzorg te kunnen blijven bie den. Zaken moeten anders wor den georganiseerd. Normaal kijkt elke afdeling binnen de eigen be groting als er bezuinigd moet wor den, maar nu moeten we echt over de afdelingen heen kijken." Huybert van Eek Het ADRZ verwacht dit jaar af te sluiten met een positief resultaat van één miljoen euro. „Maar dat is volgend jaar anders. Je hoeft de middelbare school niet afgemaakt te hebben om vast te stellen dat je een probleem hebt als je zes mil joen euro reserve hebt en tien mil joen euro verlies lijdt." De bouwplannen van het Admi raal De Ruyterziekenhuis - een nieuw ziekenhuis bij Middelburg en een verbouwing in Goes - zijn ongewijzigd, zegt Van Eek. „Maar het oplossen van deze financiële problemen hebben natuurlijk voor rang. We hebben nu ook nog geen duidelijkheid over de financiering van de nieuwbouw." Het ministe rie vindt dat ziekenhuizén te veel geld hebben uitgegeven. Is het niet de eigen schuld van het ziekenhuis dat het nu gekort wordt? „Wij be handelen meer mensen, de vergrij zing neemt toe", zegt van Eek. „Moeten we mensen dan de deur wijzen?" door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie, de grootste aandeelhouder van Delta, wil begin volgend jaar een discus sie over de toekomst van het ener giebedrijf. De wens leeft al langer, maar sinds het besluit van Delta twee weken geleden uit de fabrica ge van zonnecellen te stappen, neemt de behoefte eraan toe. Hoe sterk liet Sjoerd Heijning (WD) merken in de Statencom missie bestuurlijke en financiële zaken. Het afstoten van de ontwik keling en productie van zonnecel len - de afboeking bedraagt 250 miljoen euro - betekent dat Delta dit jaar in de rode cijfers belandt. Heijning: „In 2009 werd nog uitge gaan van een netto-resultaat van 150 miljoen euro voor 2010 en een dividend van 400 miljoen." Dat staat volgens hem in schril con trast met de huidige financiële po sitie van Delta. Directeur Peter Boerma van het energiebedrijf bezwoer dat de af boeking op de zonne-energie acti viteiten geen invloed heeft op de financiële slagkracht van Delta. Hij verzekerde dat zijn bedrijf van plan is actief te blijven in de sector van de duurzame energie. Boer ma: „Maar dan met de nadruk op de toepassingsindustrie en niet op de maakindustrie. Dus wel wind molenparken op land en op zee ex ploiteren maar zelf geen turbines bouwen. En wel zonnepanelen plaatsen en zonneparken aanleg gen, maar ze niet zelf maken." Het optreden van Boerma in de commissie kende een stroef mo ment toen de Statenleden vaststel den: dat de directeur zich beperkte tot een toelichting op het besluit uit de wereld van de zonnecellen te stappen. Op de agenda van de commissie stond evenwel dat Boer ma het over de financiële toe komst van het bedrijf zou hebben. Het werd niet zinvol geacht haast- je-repje een gedachtenwisseling over de toekomst van Delta te hou den. Daarom wordt daar in januari een aanzet voor gegeven. Of er vóór de Statenverkiezingen van maart volgend jaar al een uitkomst zal zijn, bleef onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2