M We klaar voor ÉRÉ c vandaag uitgelicht Elfstedenkoorts donderdag 25 november 2010 Uil Meer depressies La Nifia infographics CRWI bron KNMI, Weeronlne.nl De weerfenomenen El Nino en La Nina zijn ware weerfabrieken. Hun invloed is zo groot dat ze het weer aan de andere kant van de aarde beïnvloeden. Volgens Meteovista speelt El Nina de komende winter een cruciale rol in ons weer. El Nino komt eens in de drie tot ze ven jaar voor. El Nino betekent (kerst)jongetje; het fenomeen doet zich vaak rond de kerstdagen voor bij de kust van Peru, soms tot aan Indonesië toe. Het oceaanwater wordt ineens warmer, wat een eind maakt aan het visseizoen. Maar het heeft ook wereldwijd in vloed op het weer. La Nina is het tegenovergestelde van El Nino: een plotselinge afkoe ling van het zeewater in de Grote Oceaan, met eveneens grote gevol gen voor het weer. De exacte in vloed is iii meteorologische krin gen nog onderwerp van veel dis cussie. Ook is de herkomst van El Nino en La Nina nog een raadsel. Momenteel is er een sterke La Nina actief. Een combinatie van hoge en lage luchtdruk vlak bij elkaar op de Grote Oceaan werkt als een rader werk, dat de straalstroom als het ware een slinger geeft. De straal stroom is een zeer sterke wind op 9 a 10 kilometer hoogte, die op de Atlantische Oceaan van west naar oost blaast en als het ware de 'snel weg' is waarover het weer Europa bereikt. Een sterke straalstroom als gevolg van een sterke La Nina betekent extra depressies. Deze te verwach- ten 'trein' vol neerslag is waar Me teovista zijn voorspelling voor de komende winter op baseert. Invloed van La Nifia op winterweer Menig Nederlander vraagt zich het weer af: zou het dit jaar lang genoeg vrie zen voor een Elfstedentoch? Giet it oan? In ieder geval niet voor schaatsers Eric en Henk Angenent. zie: Uitgelicht op onze website Amsterdam en Utrecht hebben extra voorraden aangelegd. Ook de provincies slaan strate gisch extra zout in. Er is genoeg strooizout om alle provinciale we gen twintig keer te strooien. In een normale winter gebeurt dit tussen de 25 en dertig keer; vorige winter moest Zeeland de wegen zestig keer strooien. Rijkswater staat heeft de startvoorraad strooi zout met de helft verhoogd voor het bestrooien van de snelwegen. Door de overvloedige sneeuwval van vorige winter is de vraag naar winterhanden dit jaar groter dan ooit. Bandenfabrikanten draaien op volle toeren om aan de vraag te kunnen voldoen, maar levertijden zijn desondanks langer dan nor maal. De afgelopen winter was zó streng en duurde zó lang dat het gasver bruik veel hoger was dan normaal. Er stroomde elke dag 415 miljoen kuub aardgas door de leidingen, 12 procent meer dan een jaar daar voor. Gemiddeld-gaat er 250 mil-- joen kuub per dag doorheen. Het recordverbruik op één dag stamt uit de elfstedentochtwinter van 1997. Op 2 januari van dat jaar ge bruikte Nederland 527 miljoen kuub aardgas. De Gasunie heeft in januari dit jaar zelfs reserves moeten aanspre ken. Er was na de kerstvakantie een piek in het gasverbruik omdat iedereen toen weer aan het werk ging en kantoren massaal ver warmd werden. Nederland bereidt zich voor op een mogelijk strenge winter. Na de ervaringen van vorig jaar is het credo better safe than sorry. Automobilisten 1 .<_.s en treinreizigers zenen zich de vorige winter goed herinneren. Strooi zout tekort, gladde wegen, treinen die niet reden, het was een drama. De Nederlandse Spoorwegen en spoorwegbeheerder ProRail heb ben dit jaar miljoenen uitgegeven om herhaling van de chaos van vo rige winter te voorkomen. Zo zijn verwarmingselementen op wissels geplaatst of vervangen en hebben treinen nieuwe luchtfilters gekre gen om kortsluiting door stuif sneeuw te voorkomen. Ook heeft de NS een eigen weerbureau opge zet en moeten betere procedures ervoor zorgen dat de informatie voorziening verbetert en dat de dienstregeling sneller aangepast kan worden. In oktober is een proef gehouden met de winter- dienstregeling. Gemeentes hebben zich voorgeno men om gladheid beter te bestrij den dan vorig jaar. Rotterdam heeft twee keer zo veel strooizout ingeslagen als vorig jaar, en ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11