Weersvoorspellin gen worden steeds nauwkeuriger. Maar wat voor winter we dit jaar krijgen, blijft een moeilijke vraag. Desondanks is de run op sneeuwschuivers nu al begonnen. donderdag 25 november 2010 De meteorologen in De Bilt con cluderen 'dat de winter in West-Europa praktisch gezien mei voorspelbaar is'. Seizoensvoorspel lingen zijn 'het stadium van beu kennootjes tellen' weliswaar ont groeid, in Nederland is het lastig het weer langer dan een maand van tevoren te voorspellen, stelt het KNMI. Dat zal in de toekomst beter gaan, maar 'de grilligheid van het weer zal er altijd voor zor gen dat er grote onzekerheden blij ven', aldus het KNMI. Volgens Rolf Schuttenhelm van Meteovista is het KNMI veel te voorzichtig. „Daar is men vaak ge neigd overmatig te nuanceren rich ting wetenschappelijke correct heid." KNMI-weerman Harry Geurts rea geert zuinigjes: „Daar kan ik niets over zeggen. Wij werken op een wetenschappelijke manier. Ieder een is vrij om zijn eigen mening te ventileren." Volgens Geurts 'wordt het de ko mende dagen kouder, en dat gaat volgende week ook nog even door'. Maar veel verder kunnen weermannen en -vrouwen nog steeds niet kijken, legt hij uit. „Tien tot veertien dagen, verder vooruit kun je nog steeds niet kij ken. Wij doen als KNMI wel on derzoek naar seizoensverwachtin- gen, maar het Nederlandse winter weer is te grillig om daar voorspel lingen over te doen." Er zijn volgens Geurts wel gebie den op aarde 'waar je uitspraken kunt doen over de invloed van La Nina op de seizoenen'. Maar die liggen dichter bij de plek waar het fenomeen zich voordoet. „En in de tropen zijn seizoenen sowieso beter te voorspellen dan bij ons." En wat zegt de Enkhuizer Alma nak over de komende winter? Al leen de eerste week van januari krijgt 'helder winterweer met nachtvorst'. De rest wordt zachter. door Joep Trommelen Schoppenfabriek Streu- ding in het Groningse Vlagtwedde heeft de productie van sneeuwschuivers ver hoogd van ï.ooo naar 1.500 per dag. Het kan volgens de weerberichten de komende dagen wel eens gaan sneeuwen, en de enige fabriek van schuivers in Ne derland wordt meteen platgebeld. Vorig jaar was er door de aanhou dende winter op een gegeven mo ment geen sneeuwschuiver meer te krijgen. Dat willen de schoppen- fabriek en haar klanten deze keer blijkbaar voorkomen. Wat voor winter krijgen we? Ook al maken meteorologen dankzij de voortschrijdende techniek (satellie ten, sterkere computers) steeds nauwkeuriger langetermijnvoor- spellingen, een heel seizoen voor spellen gaat ook hun pet te boven. Meteovista voorspelt voor de ko mende maanden óf veel regen, óf veel sneeuw. Het KNMI durft er ei genlijk geen slag naar te slaan. Engelse meteorologen houden daarentegen rekening met strenge vorst. Maar het verst gaan de Po len: zij voorspellen een winter die qua koude zijn weerga in de recen te historie niet kent. De oorzaak: het olielek in de Golf van Mexico dat de warme Golfstroom richting Europa verstoort. „Pure flauwekul", lacht meteoro loog Rolf Schuttenhelm van Me teovista, dat onder andere de web site weeronline.nl exploiteert. „Dat is pure speculatie zonder enig wetenschappelijk bewijs." Andere meteorologen komen tot andere conclusies dan Meteovista omdat ze de invloed van de ocea nen niet meerekenen, stelt Schut tenhelm. „Met name de invloed van El Nino is nog niet overal geac cepteerd." Schuttenhelm zelf voorspelt óf veel regen, óf veel sneeuw. De kans dat er een elfstedenwinter komt met veel kou uit het oosten acht hij klein. Door een krachtige La Nina (een weerfenomeen op de grote Oceaan) is er momenteel sprake van een sterke straal stroom. Die voert in hoog tempo depressies aan richting Europa. Kiezen die een noordelijke koers, dan valt er veel regen. Komen ze via het zuiden, dan valt er sneeuw. Een noordelijke straalstroom voor komt hogedrukgebieden in Scan- 'Tien tot veertien dagen, verder vooruit kun je nog steeds niet kijken' dinavië, die voor winters weer zor gen. Bij een zuidelijke straal stroom wordt het wat kouder en dan valt 'inkomende neerslag' in de vorm van sneeuwvlokken. Dit is in het kort de visie van Meteovi sta op de komende winter. Het KNMI is voorzichtiger en acht de kans dat er inderdaad een sterk ere straalstroom komt 'nauwelijks groter dan 50 procent'. Wel is er volgens het KNMI al zestig jaar een trend naar meer westenwin den, die voor natte en zachte win ters zorgen. Alleen de laatste twee winters was dat niet het geval, meldt het KNMI in de bespiegelin gen over de komende winter. Koudegetallen sinds 1900 Om te bepalen of een winter streng of zacht is, gebruikt men het koudegetal of Hellmangetal. De hoogste en de laagste temperatuur in een etmaal worden opgeteld en door twee gedeeld. Vervolgens worden deze temperaturen in de periode van 1 november tot 28 februari bij elkaar opgeteld koudegetal).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10