buitenland 19 eurozone Boek Sarah Palin doorspekt met haar politieke ambities Duitsland geschokt na dubbele moord op jongeren WikiLeaks: nog eens miljoenen stukken Bladen Birma gestraft voor omslagfoto Oorlogsmisdadiger sterft voor proces Japanse minister van Justitie weg na grap Duitsland schaft dienstplicht in juli af Israël start bouw hek langs grens Egypte Islamscholen: homoseksuelen moeten dood «K HEPUBI-»C TH\ ïeohe ar ireuSd dinsdag 23 november 2010 BODENFELDE Was Europees ingrijpen onvermijde lijk? Er is afgelopen voorjaar voor een strategie gekozen waarbij men ie der land helpt, als dat nodig is. Door nu Ierland te hulp te schie ten, wordt de geloofwaardigheid van dat hulpmechanisme ver groot, zegt Arnoud Boot, hoogle raar corporate finance and finan cial markets aan de universiteit van Amsterdam. „Maar het gaat hier wel om een langetermijnpro- bleem. Europa moet duidelijk ma ken wat voor toekomst het wil. Hoe roept het landen tot de orde die niet meer hun eigen broek kun nen ophouden?" Zijn collega, hoogleraar macro-economie Roel Beetsma, denkt dat Spanje en Ita lië maatregelen zullen nemen om hun soevereiniteit te behouden. Waarom is niet eerder ingegrepen in Ierland? Volgens Eijfftnger is al jaren duide lijk dat Zuid-Europese landen en Ierland problemen ontwikkelden, ook al werden ze daarvoor door de financiële markten niet afge straft. Met name de zuidelijke lan den hebben sinds hun toetreding tot de eurozone hun financiële po sitie sterk zien verslechteren. „Daar had volgens de regels van het Stabiliteitspact moeten wor den ingegrepen, maar de adviezen van experts zijn genegeerd." Ar noud Boot vindt dat Ierland een geval apart is, omdat het vooral met een bankenprobleem zit, in te genstelling tot Griekenland. Stresstests, eerder dit jaar uitgevoerd, lieten geen problemen zien bij Ierse banken. Inmiddels heeft de Ierse staat er tientallen miljarden in ge pompt, en de rekening kan nog ver der oplopen. Hoe kan dit? De stresstests moesten vooral de fi nanciële markten geruststellen. Er leek daardoor niet te veel extra ka pitaal nodig voor de banken, zegt Beetsma. Volgens Eijffinger zou den de markten op tilt zijn gesla gen als de banken op extreme sce nario's waren getest. Een dubbele moord op een 13-jari- ge jongen en een 14-jarig meisje heeft Duitsland geschokt. De twee zijn zondagavond dood en half ge kleed gevonden vlak bij een kerk hof in het dorpje Bodenfelde. De politie spreekt over een brutale moord, die seksueel getint is. Hoe de twee tieners precies om het le ven zijn gekomen, wilde de politie gisteren nog niet zeggen. De 13-jari- ge Tobias had zaterdagavond een STOCKHOLM De klokkenluiderssite WikiLeaks is van plan bijna drie miljoen ge heime documenten te publiceren. Dat heeft de organisatie op Twitter laten weten. Wanneer de nieuwe documenten op internet te lezen zijn en waar de stukken over gaan, wordt niet gezegd. Vorige maand zette WikiLeaks 400.000 documen ten over de oorlog in Irak online. RANGOON Negen Birmese tijdschriften die on langs foto's van oppositieleidster Aung San Suu Kyi op de omslag hebben gezet, hebben van over- heidscensors te horen gekregen dat ze hun publicatie op moeten schor ten, meldt het blad Weekly Eleven gisteren. Suu Kyi kwam 13 novem ber uit huisarrest na 7,5 jaar onafge broken gevangenschap. BONN Samuel Kunz, nummer drie op de lijst van meestgezochte oorlogsmis dadigers van het Simon Wiesen- thalcentrum, is kort voor het begin van zijn proces overleden. Dat meldde het Openbaar Ministerie in Duitsland gisteren. Kunz (89) was onder meer aangeklaagd voor me deplichtigheid aan de dood van 430.000 joden in het kamp Belzec. vriend naar het station gebracht, waarna hij niet meer gezien was. Zijn 14-jarige schoolgenote Nina was een week geleden boos van huis weggelopen, maar werd sinds dien meermalen in het dorp ge zien. Volgens sommige dorpsbewo ners zijn de twee aangesproken vanuit een donkere auto. Na een zoektocht zou de moeder van Tobi as de lichamen hebben gevonden in een akker aan de dorpsrand. TOKIO De Japanse minister van Justitie Mi- noru Yanagida treedt af na een grap die niet goed viel. Hij had ge zegd maar twee zinnetjes nodig te hebben om lastige vragen van par lementsleden te beantwoorden: 'Ik ga niet in op specifieke gevallen' en 'wij behandelen de zaak op de wijze die past, uitgaande van de wet en bewijs'. DRESDEN De Duitse regering schaft de dienst plicht op 1 juli 2011 af. Deze datum is 'verantwoord en juist', zei minis ter Karl-Theodor zu Guttenberg (Defensie) gisteren. Regeringspar tijen CDU en CSU hebben op recen te partijdagen voor het einde van de dienstplicht gestemd. Coalitie partner FDP was al langer voor. De regering beslist later over details. JERUZALEM Israël is langs de grens met Egypte begonnen aan de bouw van een hek, bedoeld om islamitische strij ders en Afrikaanse migranten te gen te houden. Dat heeft het minis terie van Defensie gisteren bekend gemaakt. Het project kost zo'n 270 miljoen euro. Naar verwachting zal het hek niet langs de hele 250 kilo meter lange grens verrijzen. LONDEN - Zo'n veertig islamitische weekendscholen in Groot-Brittan- nië blijken lesboeken te gebruiken waarin staat hoe de handen en voe ten van dieven kunnen worden af gehakt. De gepaste straf voor homo seksualiteit is de dood, aldus de Saudische lesboeken. Het Britse BBC-programma Panora ma heeft dat gisteren gemeld op zijn website. Volgens het tv-pro- gramma staat in de schoolboeken ook dat een aantal joden is veran derd in apen en varkens. Zo'n vijf duizend islamitische kinderen vol gen deze lessen. Een islamgeleerde noemt het les materiaal 'niet wijs', omdat het in verkeerde handen kan vallen. De Saudische overheid ontkent in het programma verantwoordelijk te zijn voor de lesboeken. De Britse onderwijsinspectie zegt te overwe gen de weekendscholen onder een vorm van inspectie te laten vallen. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Voor iemand die claimt geen politiek te bedrijven, bedrijft Sarah Palin verdacht veel politiek. Hoewel de voormalige vi- cepresidentskandidaat al sinds de zomer van 2009 geen officiële functie of baan heeft, blijft ze de geruchten over haar mogelijke gooi naar het presidentschap in 2012 voeden. Nu met een boek, dat vanaf vandaag in de winkels ligt - net op tijd voor de feestdagen. America by Heart wordt gepropa- gandeerd als een inspirerende bun del, vol verhalen over 'gewone' Amerikanen die Palin heeft ont moet sinds ze van onbeduidende gouverneur van Alaska twee jaar geleden ineens wereldberoemd werd. Maar ook haar boek is door spekt met politieke boodschap pen. De moeder van vijf kinderen vergelijkt zichzelf met de Republi keinse oud-president Ronald Rea gan en in een fragment dat ze op haar Facebook-pagina heeft gezet, schrijft Palin dat ze niets verdrieti ger zou vinden dan wanneer ze la ter tegen haar kleinkinderen moet vertellen hoe Amerika was toen het nog 'trots en vrij' was. „Maar misschien kan ik een nog verdrieti ger vooruitzicht bedenken: onze kleinkinderen die hun hele leven hard moeten werken om de staats schuld die wij hebben laten op lopen af te betalen." Palin liet al flink van zich horen rond de tussentijdse verkiezingen van 2 november, waarbij ze ver schillende conservatieve Tea Par- Sarah Palin ty-kandidaten steunde, maar de af gelopen weken is er geen ontko men meer aan. Op zondagavond is ze te zien in haar eigen realityserie over haar thuisstaat Alaska. Naast regelmatige optredens bij het con servatieve FOX News, is Palin ook te zien bij Dancing with the Stars - in het publiek weliswaar. Oudste dochter Bristol, die Palin tijdens haar vicepresidentscampagne in 2008 in verlegenheid bracht door op haar zeventiende zwanger te ra ken, stond gisteravond tegen alle verwachtingen in in de finale van het populaire tv-programma. Palins aanhang is groot, maar de weerstand tegen haar is zo moge lijk nog groter. De kritiek zwelt aan, ook uit conservatieve hoek. Voormalig First Lady Barbara Bush deed gisteren een duit in het zakje. Ze had eens naast Palin geze ten, vertelde ze presentator Larry King, en 'vond haar mooi. Ik denk dat ze heel gelukkig is in Alaska. En ik hoop dat ze daar blijft'. zie onze website:buitenland Palin is op tour langs talkshows: een compilatie regerende republikeinse partij Fianna Fail tegen de vraag om hulp aan Europa. Een demonstrant houdt een kopie van de foto Enda Doran/EPA Fianna Fail'. É»O0t. c HT HA H EIREA** T -I raOHlSxiMii GÖVEIlOIï '-..u..; SfcKOKVCWWJ*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9