81 buitenland Bemba ontkent schuld Na 400 jaar weer piraten voor rechter Ierland buigt vo( Koepel Rijksdag gesloten na dreiging Drugsoorlog eist steeds meer en steeds jongere slachtoffers in Marseille DUITSLAND Veel onduidelijkheden bij proces dinsdag 23 november 2010 DEN HAAG - Voor het Internatio naal Strafhof (ICC) in Den Haag is gistermiddag het proces begonnen tegen ex-vicepresident, senator en zakenman Jean-Pierre Bemba uit de Democratische Republiek Con go. Het is de derde ICC-rechtszaak en de eerste tegen een prominente verdachte. Hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo verdenkt Bemba (48) van oorlogsmisdaden en misdaden te gen de mensheid in het buurland Centraal-Afrikaanse Republiek in 2002-2003: moord, verkrachting en plundering. Bemba herhaalde bij monde van zijn advocaat on schuldig te zijn. Bemba stuurde volgens Moreno 1500 gewapende strijders naar het buurland om de door een rebellie belaagde president Ange-Félix Pa- tassé te helpen. Bemba's troepen maakten zich volgens Moreno schuldig aan grootschalige en ge organiseerde misdaden tegen de burgerbevolking. De milities ver krachtten volgens de aanklagers ook mannelijke dorpshoofden om hun gezag te ondermijnen. De Argentijn verdenkt Bemba er niet van dat hij die misdaden expli ciet heeft bevolen. „Maar hij heeft besloten ze niet te voorkomen en de schuldigen niet te bestraffen." Bemba is aangeklaagd als comman dant. Een commandant die dit soort misdaden toelaat, is volgens Moreno 'honderden keren gevaar lijker' dan de daadwerkelijke dader van een enkelvoudige misdaad. Het is voor het eerst dat het ICC ie mand berecht voor misdaden ge pleegd door ondergeschikten. Volgens Bemba's advocaat Nkwe- be Liriss heeft de tenlastelegging 'geen enkele basis'. Hij begon zijn betoog met de eis dat de andere partijen in de zaak zijn cliënt 'me neer Jean-Pierre Bemba' noemen of 'de verdachte', maar niet 'Bem ba'. Dat is volgens de advocaat een 'weinig elegante' aanduiding. In Hamburg begon gisteren het proces tegen tien Somali sche piraten die door Neder landse mariniers werden op gepakt. Hun veroordeling is erg onzeker. door onze correspondent Oene van der Wal Ze dragen namen als Yous- sef Mohammed, Ahmed Wasami of Aden Abdi. Veelal twintigers. Ge huld in trainingsjassen, jogging broeken en sportschoenen komen ze de Hamburgse rechtszaal in. Stil zetten ze zich naast hun advoca ten, bij sommigen is iets van span ning op het gezicht af te lezen. In april dit jaar kaapten de tien zwaarbewapende Somaliërs het Duitse vrachtschip Taipan bij de Hoorn van Afrika. De bemanning vluchtte in een speciaal beveiligde ruimte, schakelde de motor uit en zond een noodsignaal uit. Enkele uren later werden de piraten over meesterd door mariniers van het Nederlandse fregat Tromp. Na de bevrijdingsactie werden de piraten naar Nederland gevlogen en uitge leverd aan Duitsland. Van de snelle bootjes op volle zee, naar de sobere, statische choreogra fie van een rechtszaal in Duits- lands hoge noorden, een groter contrast is nauwelijks denkbaar. Duitse media noemen het proces 'spectaculair'. Het gaat immers om het eerste moderne 'piratenproces' op Duitse bodem. Uitgerekend in Hamburg, waar vierhonderd jaar geleden de laatste Duitse piraat werd veroordeeld, en onthoofd. Bij het huidige proces zijn er zo veel onduidelijkheden dat veroor deling allerminst zeker is. Rechter Steinmetz wil bij het be gin van de zitting precies de na men en leeftijden van de verdach ten weten. Dat blijkt lastig. Ge boortedata zijn bijvoorbeeld niet geregistreerd. „Ik ben onder een boom geboren", zegt een verdach te. Hij denkt dat hij twintig is. De zitting wordt kort onderbro ken als de benjamin van het stel begint te huilen. Naar eigen zeg gen is hij 13 jaar. Volgens een Ne derlandse expert is hij minstens 15. Duitse deskundigen zeggen 18. De verdediging wijst op de beroer de levensomstandigheden in So malië, dat geteisterd wordt door strijdende milities, honger en ziek tes. De vraag is daarom of de ver dachten persoonlijk schuldig zijn of slachtoffer van de omstandighe den. Hun aanhouding, bewaring in Nederland en uitlevering aan Duitsland zijn volgens de advoca ten in strijd met het volkenrecht. Volgens het OM is de bewijslast te gen de verdachten overweldigend. Ze zijn op heterdaad gepakt. Van de bevrijdingsoperatie zijn boven dien videobeelden. Die gaan in het proces een grote rol spelen. Na afloop van de zitting omhelzen enkele Somaliërs elkaar. Of maken grapjes met justitiepersoneel. Som migen spreken al een beetje Duits. Mogelijk blijven ze nog vele jaren in Duitsland. De jongste heeft al asiel aangevraagd. door Maurice Wilbrink DUBLIN - Functionarissen van de Europese Commissie, de Europese Centrale Bank en het Internatio naal Monetair Fonds bepalen nu in Dublin hoe hard de Ierse over heid moet ingrijpen, om in aan merking te komen voor een kleine honderd miljard euro steun. De Ie ren hebben hun lot niet meer ge heel in eigen hand. Hoe ingrijpend zijn de voorwaarden die worden gesteld aan miljardenkre dieten voor Ierland? Ierland moet drie keer harder be zuinigen dan Nederland van plan is. De sociale zekerheid wordt met 10 procent teruggebracht, het mini mumloon gaat omlaag, naar schat ting 28.000 ambtenaren verliezen hun baan. Daarnaast zullen belas tingen omhoog gaan. De grote vraag is of de zeer lage Ierse winst belasting voor ondernemingen om hoog gaat. Dat buitengewoon con currerende tarief heeft bijgedragen aan de problemen, zegt Sylvester Eijffinger, hoogleraar monetaire economie aan de universiteit van Tilburg. Het zorgde voor een enor me toevloed van buitenlands kapi taal. Hij denkt dat dit tarief om hoog gaat, omdat de eurozone hier een meer gelijk speelveld wenst tussen de landen. Bij de poorten van het Ierse parlementsgebouw protesteren tegenstanders van de Ierse onafhankelijkheidsverklaring omhoog met daarop geschreven 'verkocht door BERLIJN - Toeristen die de Rijksdag in Berlijn willen bezoeken, krijgen tot nader order alleen toegang als ze in een groep komen die van te voren is aangemeld. De beroemde glazen koepel van het parlements gebouw en het dakterras zijn voor lopig gesloten voor bezoekers in verband met de terreurdreiging, waarover Duitse media berichtten. Het tijdschrift Der Spiegel meldde zaterdag dat zes terroristen het mo numentale gebouw in het cen trum van Berlijn in februari of maart willen aanvallen. 'I'wee van de zes zouden zich al in Duitsland bevinden, vier anderen zouden klaarstaan om af te reizen, aldus het tijdschrift. De extremisten zou den een bloedbad willen aanrich ten zoals in de Indiase stad Mum- bai in 2008. Destijds kwamen 166 mensen om het leven. De Duitse federale recherche BKA De koepel van de Rijksdag. liet weten dat er geen reden is voor paniek. Het is ook niet nodig openbare bijeenkomsten te schrap pen.De politie plaatste eind vorige week al hekken rond de Rijksdag. Zestig politieagenten zijn ingezet om terreurdaden te verijdelen. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Marseille begint, in de woorden van de procureur-gene raal, steeds meer op Rio de Janeiro te lijken. Vrijdagavond sneuvelde voor het eerst een kind in de drugsoorlog die al anderhalfjaar in de Franse havenstad woedt. Tegen tienen stopten een Audi en een Alfa Romeo in het centrum van het achtste arrondissement. De raampjes gingen open, de loop van een geweer priemde naar bui ten en elf kogels doorboorden Jean-Michel (16). Het volgende slachtoffer was Len ny (11). Hij stond bij een flatge bouw op zijn zusje te wachten. Lenny raakte gewond aan hals en ledematen. Het derde slachtoffer was een 22-jarige man. De gang sters schoten - kennelijk voor de lol - op de A7 kogels op hem af. Ruim een week eerder speelde zich op een donderdag een soort gelijk tafereel afin hetzelfde deel van de stad. Het kostte een 22-jari- ge man het leven. Sinds begin 2009 heeft de 'bende oorlog' in Marseille aan negentien mensen het leven gekost. Zestien anderen raakten zwaargewond. Dat maakt de stad nog geen Rio de Janeiro, maar de frequentie van de afrekeningen neemt toe en de leeftijd van de slachtoffers neemt af Van de 19 doden vielen er 14 dit jaar. De politie, die afgelopen weekeinde 150 extra manschappen naar de stad zond, gaat ervan uit dat drugs de inzet zijn. Dat is niets nieuws, nieuw is wel het gebruik van oorlogswapens, zoals kalasjni- kovs. Sinds mei van dit jaar heb ben bendes negen keer deze wa pens gebruikt. Volgens de media circuleren er nu zo veel oorlogswa pens in Frankrijk, dat de prijs van een kalasjnikov in twee jaar tijd van duizend tot minder dan twee honderd euro is gedaald. Minister van Binnenlandse Zaken Brice Hortefeux, afgelopen week einde in allerijl overgevlogen naar Marseille, kondigde strengere straf fen aan voor verboden wapenbe zit, tot vijfjaar cel en een boete van 75.000 euro. De stad zal 'ge bouw na gebouw en kelder na kei- der' worden uitgekamd op zoek naar die wapens. Die verklaring viel goed in de stad, maar zou ook het spookbeeld van Rio dichterbij kunnen brengen, waar de drugsmaffia de wapens ook op de politie richt. Bij een soortgelijke zoekoperatie in Noord-Parijs kwam vorig jaar al een gepantserde politieauto onder vuur te liggen van een kalasjnikov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8