41 binnenland 'De regie bij De overvaller gaat vaak vrijuit Minister neemt het op voor zijn 96 generaals en andere hoge militairen Steun voor aanpak overvallers Q-KOORTS Ministeries waren het onderling oneens, waardoor maatregelen lang uitbleven. De Q;koorts-evaluatie is niet mild. Jelte naar Mexico voor stamceltherapie 'Burger betaalt te veel voor afvalverwerking' Geen verbod op afronden belminuten dinsdag 23 november 2010 door Arjen de Boer en Gerard den Elt De politie slaagt er maar niet in om de overval- golf te stoppen. Het op lossingspercentage is de afgelopen jaren gedaald, terwijl het aantal overvallen fors toenam. Kijk eens over de grens. Niet eens zo ver. Wie een manier zoekt om de overvalgolf in Nederland te stoppen moet op bezoek bij de po litie in de Belgische stad Gent, sug gereert de Tilburgse criminoloog Cyrille Fijnaut. Daar zit een klein team van een stuk of acht gepokte en gemazelde rechercheurs dat zich alleen bezighoudt met het op sporen en oppakken van overval lers. Ze weten wie wie is in het cri minele wereldje van overvallers. Het oplossingspercentage ligt daar dan ook op zo'n 70 procent, schetst Fijnaut in het rapport Over vallen in Nederland, dat gisteren werd gepresenteerd. Waarom kan de Nederlandse politie dat niet?, vraagt de wetenschapper zich af Daar was ook los van der Stap, lan delijk overvalcoördinator bij de po litie, benieuwd naar en reisde naar Gent. „Ze hebben daar een prima aanpak. De rechercheurs hebben veel expertise en houden deze ook op peil", zegt hij. In Nederland is het oplossingsper centage de voorbije zes jaar gekel derd van 35 procent (2004) naar 23 procent, is te lezen in het rapport. De reden: verslapte aandacht en een versnipperde samenwerking tussen politie, justitie, gemeenten en andere betrokkenen. De studie, die werd gemaakt in opdracht van Justitie en de Taskforce Overval len, biedt een zorgelijk beeld over de overvalproblematiek en de ge brekkige aanpak. Het aantal over vallen is sinds 2006 (1905) met ruim de helft toegenomen tot 2898 in 2009. Vooral woningen blijken steeds vaker een doelwit. Gemiddeld vonden de afgelopen tien jaar ruim 450 overvallen plaats op bewoners, waarvan hon derd in bejaardencomplexen. LEIDSCHENDAM - Detailhandel Ne derland steunt het initiatief van mi nister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) om het aantal overvallers dat wordt bestraft de komende vier jaar te verdubbelen. Dat heeft de brancheorganisatie gisteren be kendgemaakt. Het aantal overvallen is de laatste tien jaar gestegen en de pakkans is klein, blijkt uit het gisteren gepu bliceerde onderzoek Overvallen in Nederland. Op dit moment wordt slechts 16 procent van de overval lers bestraft. Volgens Detailhandel Nederland is de daling van de pak kans zorgelijk voor winkeliers en hun medewerkers die slachtoffer zijn geworden van een overval. De kans gewond te raken bij een woningoverval bedraagt 35 pro cent, bij een roof in een benzine station is dat zo'n 11 procent. Vaak is er sprake van 'excessief gewelds- gebruik', terwijl de buit doorgaans gering is. Fijnaut en zijn collega-onderzoe kers zeggen nog betrekkelijk wei nig te weten van woningoverval len. Het doel was om het aantal over vallen dit jaar te verminderen tot 1900 overvallen. Maar dat wordt niet gehaald, erkent Van der Stap. „We zitten nu al over de tweedui zend." De doelstelling bleek te am bitieus, concludeert Fijnaut. Want zo'n grote daling vraagt een jarenlange inzet en veel samenwer king, iets wat er tot nog toe te wei nig was. Opstelten heeft nu 2015 benoemd als het jaar waarin de doelstelling moet worden gehaald. Wat is dan de oplossing? De poli tie wil meer daders op heterdaad betrappen. „Dan heb je meteen een ronde zaak", aldus Van der Stap. Ook verwacht hij veel van de per soonsgerichte aanpak die doet den ken aan de aanpak in Gent. Alle korpsen houden dadergroepen in hun regio nu nauwlettend in de ga ten. Ook als ze uit de gevangenis komen. Desnoods met elektro nisch toezicht, oppert Van der Stap. „Dat zal strijd opleveren met de privacy, maar je moet je afvra gen of dat zwaarder weegt dan het leed van slachtoffers." DEN HAAG - De 96 generaals, 468 kolonels en 3404 civiele dienstau to's bij Defensie zijn volgens minis ter Hans Hillen ten onrechte het mikpunt geworden van de bezuini gingswoede. Hillen nam het gisteren in het overleg met de vaste Kamercom missie voor Defensie op voor zijn hoge militairen, wier gebruik van dienstauto met chauffeur plotse ling in het brandpunt van de be langstelling is komen te staan. Het voortvarend schrappen in de hoog ste rangen is volgens de minister niet de oplossing voor de nood zaak een miljard euro te bezuini- gingen. Een motie van de PW'er Marcial Hernandez dat er 'te veel hoge officieren zijn' doet volgens Hillen geen recht aan zijn militaire staf. Niettemin is de TWeede Ka mer verdeeld over de wijze waar op Hillen de komende jaren een miljard moet bezuinigen op de de fensieuitgaven. Hillen vreest het vertrek van circa 10.000 van de 70.000 medewerkers. Hillen wil in het voorjaar een ver dere invulling geven aan zijn bezui nigingsplannen. Inmiddels is een e-mailadres geopend waar militai ren en burgerpersoneel hun in breng en zorgen kwijt kunnen. PAUL KUSTERS Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 18-11-2010 blijkt, dat t.v.v. de naamloze vennootschat SNS Bank N.V., gevestigd en/of kantoorhoudende te Utrecht, aan ZIJ DIE VERBLIJVEN IN DE ONROERENDE ZAAK AAN DE SCHEL- DESTRAAT 32 TE 4381 RT VLISSINGEN, is betekend het op 04-11-2010 aan C.M. Marques Coelho Vieira Martins Pequeno betekende exploot, het op 05-11-2010 aan A.J. Duarte Martins Pequino Vieira betekende exploot en het op 08-11-2010 aan J.M. Patricio betekende exploot met betrekking tot de executie door rekwirante van de in deze betekende exploten beschreven hypotheek op de onroerende zaak aan de Scheldestraat 32 te Vlissingen, waarbij tevens is aangezegd dat er een beroep zal worden gedaan op de nietigheid van een eventueel tussen gerekwireerde en zij die verblijven in de onroerende zaak aan de Scheldestraat 32 te 4381 RT Vlissingen bestaande huur overeenkomst. Belanghebbenden kunnen een afschrift van dit exploot krijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 Hillen nam afstand van het ver zoek van de PW om een onder zoek in te stellen naar 'gewetensbe zwaren' bij de uitzending van mili tairen met het islamitische geloof naar missies in moslimlanden. Ook vindt hij het geen bezwaar om militairen met een dubbel pas poort in de krijgsmacht te hebben. „Voor de krijgsmacht geldt de vraag of ze geschikt zijn." Kamerlid Angelien Eijsink (PvdA) zwakte haar voorstel voor een par lementaire enquête naar de reorga nisaties bij Defensie af Zij pleit nu voor een minder zwaar middel, een parlementair onderzoek. De overheid heeft grove fouten gemaakt bij de bestrijding van de Qjkoorts. Dat conclu deert de evaluatiecommissie die het overheidsbeleid onder de loep nam. Eenzelfde conclusie werd Den Haag al eerder onder de neus gewreven in een Brabants rapport. De Haagse reactie daarop was veel zeggend: staatssecretaris Bleeker nam er afstand van. „Die reactie was typerend voor de verhoudingen. Niet de staatssecre taris van Landbouw maar de mi nister van Volksgezondheid had op dat rapport moeten reageren", aldus Hendrik Hoeksema, wethou der in Oss, die in Brabant optrad als coördinerend wethouder na mens de gemeenten. „De regie ontbrak", luidt de samen vatting van Gert van Dijk, land bouweconoom en voorzitter van de evaluatiecommissie Qj-koorts. Relevante informatie, zoals de na men van de besmette melkgeiten- bedrijven, werd ten onrechte niet bekendgemaakt. De verantwoordelijke ministers van Volksgezondheid en Land bouw, Ab Klink (CDA) en Gerda Verburg (CDA), ruzieden onder ling over een aanpak en reageer den daardoor veel te laks en af wachtend op de epidemie die veer tien mensen het leven kostte en bijna vierduizend mensen ziek maakte. Deskundigen bleven 'erg lang' han gen bij de vraag of voldoende be wezen kon worden dat de geiten- bedrijven de bron van de besmet ting waren. Op het moment van de uitbraak had direct van de meest waarschijnlijke verklaring moeten worden uitgegaan en had actie moeten volgen. Het ministe rie van Landbouw wilde echter eerst hard bewijs zien voor het in- Jelte Stronkhorst BIDDINGHUIZEN Jelte Stronkhorst staat op de lijst voor stamceltherapie in Mexico. Op 2i december krijgt het mishan delde kind donorcellen voor her stel van beschadigde gebieden in zijn hersenen. Jelte is nu in de Vere nigde Staten voor allerlei therapie ën die hem uit zijn vegetatieve toe stand moeten halen. Aangezien stamcel therapie daar verboden is, wijkt hij uit naar Mexico. grijpen juridisch verantwoord vond. Voor het ministerie van Volksgezondheid was het feit dat geiten en schapen de meest voor komende bron van Q_-koortsuitbra- ken bij de mensen zijn voldoende om maatregelen te nemen. Door deze onenigheid bleef het ingrij pen te lang uit. Het ministerie van Landbouw leg de de melkgeitenhouders niet ver genoeg gaande maatregelen op, zo oordeelt de commissie. Het minis terie van Volksgezondheid sprak Landbouw hier vervolgens onvol doende op aan. Hierdoor ging een jaar verloren, een jaar waarin de geiten eigenlijk al gevaccineerd hadden moeten worden. Pas nadat de media kritisch publi ceerden over de aanpak van de Q;koortsepidemie en er steeds meer zieken bijkwamen, leek de overheid bereid om harde maatre gelen te nemen, concludeert de commissie. 'Toen de dijk was ge broken, greep men onmiddellijk naar de meest drastische maatrege len', aldus het rapport. De ministeries hadden gedurende de epidemie ook meer openheid moeten geven over wat wel en niet bekend was over Qjkoorts. „De overheid maakte niet duide lijk welke risico's mensen liepen, wat mensen zélf konden doen", stelt Van Dijk. „De overheid heeft in zijn geheel geen goede beurt ge maakt." De Osse wethouder Hendrik Hoek sema is blij met de conclusie dat volksgezondheid voorop staat mocht er een nieuwe epidemie uit breken. „Triest is het wel om nu te constateren dat Den Haag pas echt in actie kwam nadat de Qjkoorts via de tv landelijke aandacht had gekregen. In Brabant waren we toen allang doordrongen van de ernst en de noodzaak van de maat regelen." AMSTERDAM Gemeenten die hun afvalverwer king opnieuw hebben aanbesteed, hebben daarmee 16 tot 60 procent op de kosten bespaard. De besparin gen zijn echter niet of nauwelijks teruggegeven aan de burger, hoe wel de gemeentewet dit wel voor schrijft. Dat leert een onderzoek van Roland Berger Strategy Consul tants dat gisteren is gepubliceerd. DEN HAAG Er komt geen verbod op het naar boven afronden op belminuten, of tewel een klant voor 2 minuten la ten betalen als die 61 seconden belt. Wel moeten enkele telecombe- drijven meer abonnementen gaan aanbieden waarbij consumenten per seconde kunnen afrekenen. Dat leert een brief van minister Maxime Verhagen van Economi sche Zaken. aanpakken inbreker ma® voortaan EN JAMMER ÖAT IK. R NET KROKUSSEN HEB SEPLANT, f TOOS EN HENK# NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4