Een tastbare herinnering aan i8| eelancï Onderzoek toekomst van haven Walsoorden Bioscoop Broers Braem beiden geslaagd almanak Quad uit achtertuin Zoutestraat gestolen Erik Nout promoveert in de geneeskunde De Zeekrab allerbeste vereniging kustvissen MONUMENT SLUISKIL Een locomotief aan Groenoord gedenkt de 'miljoenentrein'. Met een nog te plaatsen monument voor een neergestorte Franse piloot moet de trein aan de oorlogshistorie herinneren. Tesselschade houdt najaarsverkoop dinsdag 23 november 2010 Z OOSTBURC - De broers Maarten en Steven Braem uit Oostburg heb ben beiden hun universitaire oplei ding met succes afgerond. Maarten haalde zijn bul aan de Technische Universiteit Eindho ven, waar hij bouwkunde studeer de. Steven slaagde aan de Universi teit Utrecht en is nu Master biome dische wetenschappen. Tip? redactie@pzc.nl Oma van 85 jaar is afgelopen week end voor het eerst naar de bioscoop geweest. Reuze spannend vond ze het. Samen met haar kleindochter en twee achterkleindochters van vijf en zeven bezocht ze de nieuwste sinter- klaasfdm. Niet die horrorversie, maar de kinderfilm. Thuis was oma er al op voorbereid dat het geluid waarschijnlijk heel erg hard zou staan. Maar ook alle andere aspec ten vond ze indrukwekkend: het ge- dring voor de popcorn en de kleine blauwe lampjes die de traptreden markeren. Oma bekeek alles met een twinkeling in haar ogen. Na afloop vroeg haar kleindochter: „En oma, wanl vond je ervan?" „Prachtig, prachtig, ik wist helemaal niet dat er zulke grote televisies bestonden." door Harold de Puysseleijr WALSOORDEN - De gemeente Hulst trekt 50.000 euro uit voor een on derzoek dat duidelijkheid moet ge ven of de haven van Walsoorden ook dienst kan gaan doen als on- derhoudshaven voor plezierjach ten. De totale kosten van het onder zoek bedragen het dubbele, maar ook de Europese gemeenschap be taalt er 50.000 euro aan mee. De haven van Walsoorden is een financieel blok aan het been van de gemeente Hulst. De kade van de jachthaven is aan vervanging toe, en ook de handelskade moet op termijn worden vernieuwd. Met die werkzaamheden zijn alles bij elkaar miljoenen euro's ge moeid. Door de haven beter te be nutten dan alleen als laad- en los plaats voor enkele bedrijven in de omgeving, is die noodzakelijke re novatie wellicht gemakkelijker te fi nancieren. De studie naar het ge bruik van de haven als onder- houdsplaats voor jachten is ingege ven door de gebiedsontwikkeling in Perkpolder. Een van de onderde len van het Plan Perkpolder is de omvorming van de voormalige veerhaven tot jachthaven met 350 tot 500 ligplaatsen. MEEST CELEZEN 1. Vlaams verzet 2e kerncentrale. 2. Sportvisser onwel in Cadzand-Bad. 3. 70-jarige dronken automobilist. STELLING Stem op stelling op PZC-website Zeeuws-Vlaanderen: 'Winkels zijn al lang genoeg geopend in Hulst'. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl HULST Uit de achtertuin van een huis aan de Zoutestraat in Hulst is tussen zondag 22.00 uur en maandag 7.30 uur een quad gestolen. De quad, een vierwielig motorvoer tuig geschikt voor ruw terrein, was afgesloten, maar de achtertuin was dat niet. Het merk van de quad is NFM, type NF500 L, met kenteken 13-GRT-4. De waarde is bij de politie niet be kend. HULST Oud-Hulstenaar Erik Nout is gepro moveerd tot doctor in de genees kunde aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Erik, oud-leerling van het Reynaert- college, studeerde in 2005 af als arts en voltooide zijn proefschrift tijdens zijn huidige opleiding tot specialist in de mond-, kaak- en aangezichtschirurgie. Zijn proefschrift gaat over een bij zondere behandeling van gelaatsaf wijkingen bij kinderen. OSSENISSE Zeehengelclub De Vogel hield zon dag bij Ossenisse de laatste van zes Zeeuws-Vlaamse kampioenswed strijden kustvissen. Winnaars 2010 zijn: Ivo Focke (algemeen, De Zee krab, Breskens), Linda van de Velde (dames, Oosterscheldevissers, Sint- Maartensdijk) en.Jari Buit (jeugd, ONI, Terneuzen). Beste club werd De Zeekrab met vier vissers bij de eerste vijf. De 44 deelnemers wis ten zondag 486 vissen te vangen. De locomotief en rails zijn onlangs TERNEUZEN door Frank van Cooten We schrijven 4 september 1944. Een Duit se munitietrein, volgeladen met zwaar geschut en geroofde spullen uit Frankrijk, stopt voor de Sluiskil- se Lelybrug. De machinist is bang dat de brug onder de zware lading zou bezwij ken. De Duitsers begrijpen dat ze niet verder kunnen en in de val zit ten. De Sluiskillenaren varen er wel bij want de Duitsers staan oog luikend toe dat ze de trein leeg ro ven. In de trein van anderhalve ki lometer lang is van alles te vinden. Van fietsen, etenswaren en drank tot aan ondergoed toe. Als blijvende herinnering aan de ze 'miljoenentrein' komt een mo nument aan Groenoord. Het spoor liep daar langs. De trein is het tweede project van de Com missie (H) Erkenning Monumen ten Sluiskil. Het standbeeld van Honoré Colsen aan de Baljuwlaan was het eerste wapenfeit van deze commissie. „We zaten met een clubje aan de bar en kwamen tot de conclusie dat er bar weinig te zien is van de rijke historie van Sluiskil", zegt Loek van Hecke van de commissie. Het treintje, dat intussen al aan Groenoord staat, deed nog dienst op de Cokesfabriek. Deze fabriek sloot in 1999. „Het mes snijdt dus aan twee kanten. Een herinnering aan de miljoenentrein en een her innering aan de Cokesfabriek waar vele Sluiskillenaren hebben ge werkt", aldus Van Hecke. De commissie is veel dank ver schuldigd aan het bedrijf Heros. Het treintje stond ergens in een hoekje op het voormalige Cokester rein. De directie van Heros bood aan het treintje op te knappen en te verplaatsen naar de nieuwe be stemming. H4A schonk zeven ku bieke meter gebroken puin, Pro- Rail leverde de spoorwegkeien, de Stichting Gildefeesten schonk een hekwerk en Dethon stelde een schaftwagen beschikbaar. Zeeland Seaports levert binnen kort een stootblok om aan te ge ven dat de 'miljoenentrein' hier ook echt zijn eindbestemming be reikte en later is ontmanteld. En net zoals bij het monument van Colsen is de geschiedenis van de locomotief te lezen op een bord. De 'miljoenentrein' is een van de twee onderdelen van een oorlogs monument in Sluiskil. Het monu ment van Boudry (de Franse pi loot die op 17 september '44 met zijn Spitfire neerstortte bij het ka naal) wordt verplaatst van de pol der naar de hoek Baljuwlaan/Bosjesweg en aange vuld met een neergestorte 'kist'. Als het volgend jaar wordt gereali seerd, wil de plaatselijke monu mentencommissie trein en vlieg tuig 'officieel' onthullen. Van Hecke kwam nog met een aardige verrassing. Er komt een beeld van Lode- wijk van den Berg, de in Sluiskil geboren ruimtevaarder. Van den Berg wilde dat eerst niet. „Maar hij heeft het monument van Colsen intussen gezien en wil nu wel. Kunstenaar Jozef van Mierlo uit Groede, die ook tekende voor het monument van Colsen, gaat het beeld maken." Met een 'feestelijke najaarsver koop' in de serre van het Chürchill- hotel viert de Zeeuws-Vlaamse af deling van Algemene Nederlandse Vrouwenvereniging Tesselschade Arbeid-Adelt haar twintigste ver jaardag. De opbrengst van de hand gemaakte spulletjes gaat naar het Betsy Perk Opleidingsfonds, waar mee Tesselschade minvermogende vrouwen ondersteunt. De verkoop duurt van 10.30 tot 15.30 uur. Een Duitse trein kwam vanuit Frankrijk tot stilstand voor de Lelybrug in Sluiskil. De trein was volgeladen met zwaar geschut en munitie en bevatte veel geroofd materiaal. De machinist stopte de trein omdat hij bang was dat de brug onder de zware lading zou bezwijken. foto Commissie (H)Erkenning Monumenten Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44